WYDANIE ONLINE

W najnowszej wersji Płatnika ZUS wprowadził kolejną funkcjonalność. Skorzystają z niej użytkownicy sporządzający raporty z kodami  tytułu ubezpieczenia 30 00 i 50 00, dla których istnieje więcej niż jeden sposób wyliczenia składek, w zależności od zasad podlegania ubezpieczeniom oraz finansowania składek. Funkcja dostępna jest z poziomu pozycji raportu ZUS RCA i ZUS RZA, poprzez zakładkę „Wybierz schemat wyliczeń”.

czytaj więcej »

W przypadkach usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika, gdy jest potrzeba jego zastąpienia, Kodeks pracy przewiduje możliwość zatrudnienia innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony obejmujący czas tej nieobecności. Jest to szczególny rodzaj umowy o pracę. W związku z tym, że dnia powrotu do pracy nieobecnego pracownika często nie można bliżej ustalić, umowa na czas zastępstwa nie jest umową terminową, która zawiera dokładną datę trwania stosunku pracy. Umowa ta rozwiązuje się z chwilą powrotu do pracy pracownika zastępowanego albo z datą zakończenia umowy, jeżeli zostanie zawarta na określony czas, np. roku, a zastępowany pracownik nie pojawi się w pracy. Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na zastępstwo podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu i ubezpieczeniu wypadkowemu, na ogólnych zasadach dotyczących pracowników. Dzięki czemu przysługują mu świadczenia chorobowe i macierzyńskie.

czytaj więcej »

Przebywanie ubezpieczonego na zasiłku opiekuńczym nakłada na płatnika składek wiele dodatkowych obowiązków dokumentacyjnych wobec ZUS. Jeżeli nie jest on uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych, musi skompletować, wypełnić oraz przekazać do tego organu dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku. Korzystanie z prawa do zasiłku opiekuńczego powinno też znaleźć odzwierciedlenie w formularzach rozliczeniowych, których zakres oraz sposób wypełnienia uzależniony jest m.in. od tego, kto jest płatnikiem świadczenia oraz okresu, za jaki ono przysługuje.  

czytaj więcej »

Osoby pobierające zasiłek dla opiekuna podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Składki na ubezpieczenia za te osoby w całości opłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta, przez okres niezbędny do uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego).

czytaj więcej »

Za każdy miesiąc, w którym pracownik podlega ubezpieczeniom, płatnik składek zobowiązany jest sporządzić za niego i przekazać do ZUS raport ZUS RCA „Imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach”. Gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim lub na urlopie bezpłatnym, płatnik przygotowuje raport ZUS RSA „Imienny raport miesięczny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek”.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia do końca sierpnia 2013 r. Od września wróciła do pracy. Od 26 czerwca 2014 r. ponownie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy w podstawie wymiaru zasiłku uwzględniam również te miesiące, w których nauczycielka przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia (czerwiec 2013 r.– maj 2014 r.), czy też wyłącznie miesiące po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia (tj. wrzesień 2013 r.–maj 2014 r.)? Nauczycielka w czasie urlopu nie otrzymywała dodatku motywacyjnego, dodatku za wychowawstwo i funkcyjnego.

czytaj więcej »

Pytanie: Zarząd spółki podjął decyzję o wypłaceniu dodatkowej nagrody pracownikom administracyjnym, którzy przepracowali choćby jeden dzień w pierwszym kwartale 2014 roku. Jej wysokość wynosi 415 zł brutto bez względu na to, czy pracownik chorował, czy też nie. Regulamin wynagrodzeń nie przewiduje wypłaty takiego składnika wynagrodzenia. Czy nagroda powinna zostać uwzględniona w podstawie zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie na okres od 3 lipca do 3 sierpnia 2014 r. W ostatnim dniu tego zwolnienia mija 182 dni nieprzerwanej niezdolności do pracy. Pracownica dostarczyła także ZUS ZLA na okres od 30 lipca do 14 sierpnia 2014 r. z tytułu opieki na chore 5-letnie dziecko. Czy opieka na dziecko przerywa zasiłek chorobowy, a jeżeli nie, to ile dni opieki policzyć? Czy pracownica powinna dostarczyć wypis od lekarza leczącego o odzyskaniu zdolności do pracy w przypadku kolejnego zwolnienia lekarskiego?

czytaj więcej »

Pytanie: Mam pytanie związane z urodzeniem się dziecka pracownika i podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego. Pracownik otrzymał dwa zwolnienia lekarskie: 2 dni – opieka nad zdrowym dzieckiem powyżej 2 lat oraz 11 dni – na żonę po wyjściu ze szpitala po porodzie. Czy do każdego zwolnienia należy dołączyć odrębny wypisany druk Z-15?

czytaj więcej »