WYDANIE ONLINE

Początek roku to dla większości firm okres wzmożonej pracy, która jest związana również z realizacją ich obowiązków jako płatników w zakresie corocznego rozliczania PIT zatrudnionych przez te podmioty pracowników. Teraz zadanie to może okazać się znacznie trudniejsze niż w poprzednich latach, a to z powodu wielu zmian w podatkach, które weszły w życie w 2022 roku w ramach Polskiego Ładu oraz jego poprawek. Sporządzoną informację PIT-11 pracodawca jako płatnik powinien przekazać zarówno fiskusowi, jak i podatnikowi (pracownikowi), którego ten dokument dotyczy. Przy czym przepisy ściśle regulują termin na wywiązanie się przez płatnika ze wspomnianego obowiązku. Powinien to zrobić w terminach: do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym – informacja dla naczelnika urzędu skarbowego, do końca lutego roku następującego po roku podatkowym podatnikom – informacja dla podatnika (pracownika).

czytaj więcej »

Zaświadczenie ZUS Z-3 sporządzają płatnicy składek, którzy nie są upoważnieni do wypłaty zasiłku (np. pracodawcy zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 21 pracowników) oraz płatnicy, którzy za okres po ustaniu zatrudnienia przekazują wypłatę zasiłku do ZUS. Jest to jeden z druków, do którego pojawia się zawsze bardzo wiele pytań dotyczących sposobu jego wypełnienia.

czytaj więcej »

Pytanie: Jako pracodawca finansujemy pracownikom szczepienia: w okresie jesiennym przeciwko grypie, natomiast w innych miesiącach na dur brzuszny, tężec zgodnie z przepisami ws. zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników wykonujących czynności przy usuwaniu odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych lub konserwacji urządzeń służących temu celowi. Czy takie świadczenia stanowią podstawę wymiaru składek ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: Emeryt prowadzi dodatkowo działalność gospodarczą (opodatkowaną na zasadach ogólnych). Z emerytury płaci zaliczki na podatek dochodowy oraz składkę zdrowotną. Z działalności gospodarczej od uzyskanego dochodu płaci zaliczki na podatek dochodowy oraz składki zdrowotne. Czy w rozliczeniu rocznym z ZUS składka zdrowotna obliczona będzie od łącznego dochodu z emerytury i działalności gospodarczej czy osobno? Jeżeli osobno, to proszę o wskazanie podstawy prawnej. Proszę też o wyjaśnienie, czy do rocznego rozliczenia składki zdrowotnej przyjmuje się styczeń danego roku przypisany do lutego, a opłacony w marcu i ostatnim miesiącem będzie grudzień wykazany w styczniu następnego roku, a płacony w lutym.

czytaj więcej »

Pytanie: Mąż prowadzi działalność gospodarczą i na podstawie umowy o pracę zawarł umowę o pracę z żoną, która jest osobą niepełnosprawną i ma umiarkowany stopień niepełnosprawności. Czy w takiej sytuacji żona podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu jako osoba współpracująca? Czy składka na ubezpieczenie zdrowotne ulega obniżeniu do wysokości zaliczki na podatek?

czytaj więcej »

Pytanie: Przeczytałam informację, że dyrektor zarządzający nie powinien być zgłoszony do ZUS jako drugi kod tytułu ubezpieczeń z tytułu powołania na funkcję członka zarządu. Chciałabym wyjaśnić tą kwestię. Zgodnie bowiem z informacją z ZUS dyrektor pracujący na podstawie umowy o pracę powołany uchwałą na funkcję członka zarządu, który z tego tytułu dostaje dodatkowe wynagrodzenie i którego zakres czynności członka zarządu jest odmienny niż ten z o pracę, powinien być zgłoszony do ZUS jako drugi kod tytułu ubezpieczeń, a jego wynagrodzenie nie podlega o zsumowaniu do wszystkich składek ZUS. Każde z wynagrodzeń jest inaczej oskładkowane: z umowy o prace pracę wszystkie składki ZUS, a wynagrodzenie członka zarządu podlega jedynie składce zdrowotnej. Prosiłabym o wyjaśnienie.  

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownikom wykonującym pracę na zewnątrz udostępniamy przez cały rok posiłki. Od 1 listopada do 31 marca są one nieodpłatnym świadczeniem i wynikają z przepisów bhp, dlatego ich wartość nie stanowi dla nich podstawy wymiaru składek. W pozostałych miesiącach wartość posiłków powyżej 300 zł doliczamy do przychodu pracownika. Czy wartość posiłków doliczana do przychodu stanowi podstawę wymiaru zasiłków? Czy wartość tę należy wyłączyć z podstawy w sytuacji, kiedy pracownik choruje w okresie listopad – marzec (czyli wtedy, gdy jest to nieodpłatne świadczenie wynikające z przepisów bhp)? Dodam, ze pracownicy otrzymują posiłki w godzinach pracy, zatem nieobecność oznacza, że pracownik nie skorzysta z posiłku.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik przebywający na rocznym urlopie bezpłatnym do 30 listopada 2022 r. otrzymał zwolnienie lekarskie z powodu choroby od 28 listopada do 15 grudnia 2022 r. Czy w tym przypadku pracownikowi w ogóle przysługuje wynagrodzenie za czas choroby ze względu na to, że przez tak długi okres nie były opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe? Jeżeli tak, to jak ustalić podstawę wymiaru, ponieważ w ostatnich 12 miesiącach nie miał przecież żadnego wynagrodzenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownikowi przyznano świadczenie rehabilitacyjne od 5 grudnia 2022 r. na okres 3 miesięcy. Jak obliczyć okres wypłaty, wysokość i podstawę wymiaru tego świadczenia i co należy rozumieć przez waloryzację podstawy wymiaru zasiłku dla celów świadczenia rehabilitacyjnego?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik uległ wypadkowi przy pracy i otrzymał zwolnienie lekarskie od 8 do 30 grudnia 2022 r. W protokole wypadku pracodawca wykazał, że przyczyną tego wypadku było naruszenie przez pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia. Czy pracownikowi należy wypłacić zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, a jeżeli nie to czy w ogóle coś mu się należy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik choruje od 5 do 16 grudnia 2022 r. i ma prawo do zasiłku chorobowego. Prawdopodobnie pracownik będzie dalej chorował, nawet przez kilka miesięcy. Na 30 listopada 2021 r. zgłaszaliśmy do ubezpieczenia chorobowego 23 osoby, a na 30 listopada 2022 r. tylko 18 osób. Czy w związku z tym powinniśmy przekazać do ZUS wypłatę zasiłku chorobowego pracownika, ponieważ liczba osób zgłaszanych do ubezpieczenia chorobowego spadła poniżej 21 osób przed jego zachorowaniem w grudniu?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim od 31 października 2022 r. do 29 listopada 2022 r. Zwolnienie wystawione jest z kodem B (ciąża). 23 listopada pracownica podczas rozmowy telefonicznej poinformowała, że wraca do pracy po zakończeniu zwolnienia, ponieważ poroniła. Jak potraktować to zwolnienie? Czy wypłacić za cały okres 100% chorobowego na podstawie zwolnienia, czy żądać od pracownicy zaświadczenia o dacie poronienia i za okres po tym dniu wypłacić 80% chorobowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Z dniem 30 grudnia 2022 r. nastąpi przejęcie pracowników na podstawie art. 231 kp przez nowego pracodawcę. Pracownicy są członkami PPK. Jak należy postąpić z ostatnią składką PPK? Wypłata za grudzień nastąpi 30 grudnia 2022 r. Składki zostałyby w normalnym trybie przekazane do TFI w styczniu 2023 roku i podatek od tych składek pobrany zostałby 31 stycznia 2023 r. Jednak w styczniu firma nie będzie już funkcjonowała. Kiedy w takim razie należy przekazać składki do TFI i pobrać podatek od tych pracowników?

czytaj więcej »

Pytanie: U pracownika w sierpniu 2022 roku nastąpiło przekroczenie rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Informację taką otrzymał pracodawca z ZUS. Podstawa za 08/2022 przed korektą wynosiła 52.539,28 zł. Z informacji ZUS podstawa na ubezpieczenia emerytalne i rentowe powinna wynosić 25.224,32. Pracodawca sporządzi korektę deklaracji przekazanych do ZUS za miesiąc/miesiące, za które wykazano zawyżoną podstawę wymiaru składek. 1. Jak powinny zostać ujęte nadpłacone składki emerytalno-rentowe w PIT-11? 2. Jak powinna być sporządzona lista do zwrotu nadpłaty składek ZUS dla pracownika? 3. Jak wymienione rozliczenie ująć w księgowaniu korekty deklaracji 08/2022 oraz listy zwrotu nadpłaty składek emerytalno-rentowych pracownikowi?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy osoba do 26. roku życia musi składać PIT-2? Czy pracownicy poniżej 26. roku życia muszą składać nowy PIT-2 w 2023 r.? Czy jeśli nic się nie zmieniło, to nie ma takiej potrzeby? Gdzie w PIT-11 należy ująć przychód takiego pracownika? Czy pracodawca przekazuje PIT-11 do urzędu skarbowego, czy jeśli te osoby są zwolnione z płacenia podatku, to nie trzeba?

czytaj więcej »