WYDANIE ONLINE

Świadczenia socjalne przyznawane pracownikom z tytułu urlopu wypoczynkowego generalnie zwolnione są ze składek do ZUS. Mogą jednak wystąpić sytuacje, w których składki powinny być naliczone – od części, a nawet całości otrzymanych dopłat lub świadczeń. Warto o tym pamiętać przed zbliżającym się sezonem urlopowym.

czytaj więcej »

Stan zagrożenia epidemiologicznego spowodował, że pracodawcy zaczęli spotykać się z sytuacjami, gdy pracownik objęty zostaje kwarantanną, izolacją lub pobiera dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okresy te muszą być wykazane we właściwy sposób w określonych dokumentach rozliczeniowych. Tymczasem ZUS stwierdza wiele błędów w tym zakresie, zwłaszcza w bardziej skomplikowanych przypadkach, czego skutkiem jest konieczność przeprowadzania korekt.

czytaj więcej »

W ubiegłym miesiącu został zaprezentowany Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy. Obejmie on następujące obszary: system ochrony zdrowia, podatki, emerytury, mieszkania oraz inwestycje. Jedna ze zmian dotyczy podatków oraz składki zdrowotnej. Podatek co prawda będzie niższy, ale składka zdrowotna finansowana w całości z dochodu spowoduje dla niektórych osób obniżkę wynagrodzeń.

czytaj więcej »

Zakład Ubezpieczeń Społecznych 12 maja na webinarium poświęconym dużemu projektowi transformacji cyfrowej zapowiedział dwa podstawowe filary tej reformy. Chodzi tu automatyzację opłacania składek oraz konsolidację i automatyzację wypłaty zasiłków. Oba elementy oznaczają dla płatników składek zdecydowaną redukcję obowiązków wobec ZUS. Wdrażanie ma odbywać etapami - od 2022 do 2024 roku.

czytaj więcej »

Zmiany w ustalaniu prawa do świadczeń, nowe obowiązki w kontaktach z ZUS, ujednolicenie zasad objęcia ubezpieczeniami społecznymi oraz ich wypłaty to tylko niektóre ze zmian przygotowanych dla płatników składek. Rząd zdecydował się na uporządkowanie systemu ubezpieczeń społecznych, jego racjonalizację, wprowadzenie jednolitych rozwiązań w zakresie świadczeń oraz usprawnienie funkcjonowania ZUS w rozliczeniach z płatnikami składek.

czytaj więcej »

Czy istnieją przypadki, w których pracodawca może wydać pracownikowi wiążące polecenie poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 i czy może on sam uznać, że na określonych stanowiskach takie szczepienie jest obowiązkowe? Czy pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem, który się nie zaszczepił? Odpowiedzi m.in. na te pytania udzielił resort pracy.

czytaj więcej »

Pytanie: Urząd planuje zlecić firmie zewnętrznej, aby wykonała jego pracownikom testy serologiczne w celu wykrycia przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG metodą ilościową. Czy takie świadczenie podlega wliczeniu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym?

czytaj więcej »

Pytanie: Pensja wypłacona została z przesunięciem do 10. następnego miesiąca. ZUS DRA 02 (pensja za styczeń, wypłacona w lutym) złożona została do 15 marca. Teraz okazało się, że w deklaracji pominęliśmy dodatkową listę płac z bonusami wypłaconymi w lutym. Czy po złożeniu korekty deklaracji różnicę w kwocie należy od razu przekazać do ZUS wraz z odsetkami od 15 marca? I czy tak samo wygląda kwestia podatku do urzędu skarbowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Mam pracownicę, która objęta była obniżonym wymiarem etatu na podstawie art 15g ustawy o Covid w okresie 01.04.2020–30.06.2020. W okresie 01.07.2020–04.07.2020 pobierała wynagrodzenie chorobowe, 03.09.2020–23.04.2021 – wynagrodzenie i zasiłek chorobowy w ciąży. Podstawa do tych świadczeń chorobowych była przyjęta z lipca 2020 roku po zmianie etatu. Od 24 kwietnia 2021 r. nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego. Czy podstawę powinno się przeliczyć na nowo z 12 miesięcy, wykluczając miesiące w obniżonym wymiarze czasu pracy, czy pozostajemy na tej samej podstawie, co zasiłek chorobowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Od 1 kwietnia 2021 r. wzrosła nam stopa procentowa ubezpieczenia wypadkowego. Wynagrodzenia wypłacamy do 10. następnego miesiąca. W związku z tym raport wysyłany do 15 maja będzie zawierał wynagrodzenia z marca 2021 roku. I tu pojawia się problem – jak w takiej sytuacji należało wysłać deklarację?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik wystąpił z wnioskiem o umożliwienie skorzystania z samochodu służbowego, będącego w jego użytkowaniu, do przewiezienia żony na operację do szpitala odległego o kilkaset kilometrów od miejscowości, gdzie znajduje się siedziba firmy. Wniosek ten chcemy zaakceptować. Czy będzie miało to wpływ na rozliczenia składkowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik skierowany do pracy zdalnej z uwagi na zagrożenie COVID-19 będzie korzystał z własnego sprzętu komputerowego oraz łącza internetowego. Czy od wypłacanego z tego tytułu ryczałtu powinniśmy naliczać składki?

czytaj więcej »

Pytanie: Planuję zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej na ok. 3 miesiące. Czy w tym czasie będę objęty ubezpieczeniami oraz jakie będą moje obowiązki wobec ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, czy na rachunku do umowy zlecenia powinna być wpisana kwota potrąceń PPK? Dodam, że jest to umowa zlecenia z pracownikiem, który jest uczestnikiem programu PPK.

czytaj więcej »

Pytanie: W 2019 roku premie roczne wypłaciliśmy w maju. Do podstawy do chorobowego, o ile pracownik nie chorował 3 miesiące, a zachorował maju, była ona już wliczana od maja. W 2020 roku mieliśmy naliczoną premię roczną w maju, ale jej wypłata nastąpiła dopiero w sierpniu. Do podstawy do chorobowego do lipca brana była premia roczna z maja 2019 roku. Od sierpnia wliczaliśmy do podstawy premię wypłaconą w sierpniu 2020 roku. W 2021 roku premia roczna nie będzie w ogóle wypłacana. W związku z tym mam kilka pytań. Od jakiego miesiąca mamy zaprzestać wliczania premii rocznej do podstawy chorobowego? Co w przypadku pracowników chorujących długotrwale, których podstawa jest stara i obejmuje jedną z tych wypłaconych premii rocznych? Czy mamy pomniejszyć podstawę chorobowego o wypłaconą premię za lata ubiegłe, czy czekać na przerwę w chorobie?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica po urlopie rodzicielskim wykorzystała urlop wypoczynkowy, w trakcie którego podpisała aneks z wyższym wynagrodzeniem zasadniczym. Następnie przeszła na 3-miesięczny urlop wychowawczy (miał trwać do 25 czerwca 2021 r.) W trakcie tego urlopu okazało się, że ponownie jest w ciąży i za zgodą pracodawcy przerwała urlop i wróciła do pracy. Od dziś będzie na zwolnieniu lekarskim ciążowym. Proszę o informację, z jakiego okresu ustalić podstawę wymiaru zasiłku.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica przebywała od 1 do 15 kwietnia 2021 r. na zasiłku opiekuńczym. Nie mamy uprawnień do wypłaty zasiłków, ale omyłkowo jednak to świadczenie naliczyliśmy i wypłaciliśmy. Jak skorygować listę płac, aby przy rocznych rozliczeniach PIT-11 kwoty były zgodne ze stanem faktycznym? Dodam, że złożyliśmy wniosek do ZUS o rozliczenie zasiłku na poczet składek społecznych.

czytaj więcej »

Pytanie: W czasie kontroli ZUS nakazał nam naliczyć składki od części kwot wypłaconych pracownikom tytułem ryczałtów na jazdy lokalne. Czy wpłynie to na pobrane przez pracowników świadczenia chorobowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Od 1 kwietnia 2021 r. wzrosła nam stopa procentowa ubezpieczenia wypadkowego. Wynagrodzenia wypłacamy do 10. następnego miesiąca. W związku z tym raport wysyłany do 15 maja będzie zawierał wynagrodzenia z marca 2021 roku. I tu pojawia się problem – jak w takiej sytuacji należało wysłać deklarację?

czytaj więcej »

Pytanie: Chcemy podpisać z osobą już u nas zatrudnioną na pół etatu drugą umowę o pracę – tym razem na 1/4 etatu. Czy musimy ponownie zgłosić ją do ubezpieczeń i jak takiego pracownika wykazywać w raportach imiennych oraz jak naliczać składki w przedstawionej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Chcemy podpisać kilkunastodniową umowę zlecenia z naszą pracownicą korzystającą z urlopu macierzyńskiego. Czy spowoduje to zmianę zakresu ubezpieczeń oraz jakie dokumenty ubezpieczeniowe będziemy musieli złożyć w takiej sytuacji?

czytaj więcej »