WYDANIE ONLINE

Na 2021 roku w wielu przypadkach trzeba dokonać wypłat przysługujących pracownikom jeszcze za ubiegły rok. Problemy powstają przy rozstrzyganiu, co ze składkami od tych wypłat na poszczególne rodzaje ubezpieczeń, FEP czy też fundusze pozaubezpieczeniowe. Trzeba też pamiętać o tym, jak rozliczać wypłaty w imiennych raportach miesięcznych oraz w raporcie ZUS RPA, mimo że dokument ten obowiązuje już od stycznia 2019 r.

czytaj więcej »

Terminy wypłaty wynagrodzenia oraz jego innych składników, np. premii, dodatków lub nagród, mają powiązanie z zasiłkami z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (chorobowego i wypadkowego), ponieważ wypłacone pracownikowi wynagrodzenie stanowi podstawę do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń. Dlatego warto upewnić się, czy dobrze postępujemy w sytuacjach gdy: wynagrodzenie za pracę nie jest wypłacane przez pracodawcę w tym samym miesiącu, w którym została wykonana praca, składniki wynagrodzenia są wypłacane w terminie innym niż wynagrodzenie zasadnicze, składniki wynagrodzenia zostały wypłacone po ustalonym terminie płatności. Ważna jest też w tym przypadku kwestia zasad rozliczania wypłaconych świadczeń i ich wyrównań. Nie można też zapominać o ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków dla nauczycieli, którzy wynagrodzenie za pracę otrzymują w terminie innym niż pozostali pracownicy, tj. z góry za miesiąc, którego jeszcze nie przepracowali.

czytaj więcej »

Zdarza się, że pracodawca nalicza już wpłatę na PPK, a nagle pracownik składa deklarację rezygnacji. W takiej sytuacji rodzi się wiele wątpliwości. Od kiedy należy przestać przekazywać wpłaty? I co zrobić, jeśli wszyscy pracownicy zrezygnowali z PPK, a potem pracodawca zatrudnia osobę, która jednak będzie oszczędzać w PPK?

czytaj więcej »

7 dni od zawarcia umowy o dzieło mają zamawiający dzieło na zgłoszenie tej umowy do ZUS na formularzu RUD. Co ważne, obowiązek dokonywania zgłoszeń mają nie tylko zamawiający będący płatnikami składek, lecz także osoby fizyczne, które nie są płatnikami składek.

czytaj więcej »

Od stycznia ZUS rozpoczął informowanie płatników składek o stanie ich rozliczeń za 2020 rok. Płatnicy otrzymają informacje o saldzie ich kont oraz o rozliczeniu wpłat  dokonanych w 2020 rok na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). W tym roku informacje zostaną udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

czytaj więcej »

Zakres przychodów uprawniających do korzystania z zerowego PIT został od nowego roku poszerzony. Dotyczy on również przychodów osiąganych z tytułu umów o praktyki absolwenckie i stażu uczniowskiego.

czytaj więcej »

Osoby, które uzyskują przychód z umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług czy umowy o dzieło z tytułu określonego w tarczy antykryzysowej 6.0, mogą skorzystać z jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego.

czytaj więcej »

Płatnicy składek, którzy zatrudniają osoby pobierające emeryturę lub rentę mają, obowiązek złożyć w ZUS zaświadczenia o uzyskanych przez nich oskładkowanych dochodach w poprzednim roku. Dochody osiągnięte w 2020 roku trzeba więc wykazać w terminie do 1 marca 2021 r. Co prawda ustawowy graniczny termin to ostatni dzień lutego, ale w 2021 roku ten dzień przypada w niedzielę, więc zaświadczenie można jeszcze złożyć 1 marca, czyli w najbliższym dniu roboczym. Zaświadczenie pozwoli ustalić, czy świadczenie emerytalne/rentowe było słusznie pobierane w pełnej wysokości czy powinno ulec zmniejszeniu albo wstrzymaniu ze względu na przekroczenie ustawowych limitów.

czytaj więcej »

Pytanie: Złożyłem wniosek dotyczący zaniechania płacenia składek za marzec, kwiecień i maj. Deklaracje rozliczeniowe za kwiecień i maj zostały złożone 9 lipca. Z tego powodu otrzymałem decyzję odmowną za te dwa miesiące. Odwołanie do Prezesa ZUS również zostało rozpatrzone negatywnie (rozpatrzone przez jednostkę wojewódzką). W odwołaniu wskazałem na trudności z wysyłką przez program Płatnik i na chorobę osoby wysyłającej deklaracje. Proszę o informację, czy jest szansa uzyskania pozytywnej decyzji.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica będzie wykorzystywać urlop rodzicielski w kilku częściach. Jak ustalić w takim przypadku okres zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP? Co w sytuacji gdy po wykorzystaniu tego urlopu pracownica wystąpi o urlop wychowawczy?

czytaj więcej »

Pytanie: Kontrola zakwestionowała to, że nie naliczaliśmy składek od jednej z umów o dzieło. Czy słusznie, skoro umowy tego rodzaju nie są objęte składkami? A jeżeli tak, to jak skorygować ten błąd?

czytaj więcej »

Pytanie: Z uwagi na awarię maszyny przed kilkoma miesiącami pracownik przebywał przez prawie dwa miesiące na tzw. postojowym. Obecnie jest on na zwolnieniu lekarskim, z tytułu którego przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. Czy wynagrodzenie postojowe powinniśmy uwzględnić w podstawie tego świadczenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zatrudniony był najpierw na podstawie umowy na okres próbny, następnie na czas określony wynoszący 6 miesięcy, a obecnie na podstawie umowy na czas nieokreślony. Jak ustalić podstawę wymiaru aktualnie przysługującego tej osobie wynagrodzenia chorobowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik wykorzystał 182 dni okresu zasiłkowego z 10 listopada 2020 (choroba nowotworowa), a od 31 października ma on kwarantannę. Czy kwarantanna jest płatna (to inna choroba)? 10 października pracownik wykorzystał okres zasiłkowy.

czytaj więcej »

Pytanie: Otrzymałam oświadczenie od pracownicy, że jest na kwarantannie na dziecko. Nie mam potwierdzenia w PUE ZUS. Czy wystarczy oświadczenie pracownicy? Jednocześnie pracownica chce pracować zdalnie. Czy za weekendy mam jej obliczyć wynagrodzenie chorobowe?

czytaj więcej »

Pytanie: W okresie kwarantanny trwającej od 24 października do 12 listopada pracownik nie pracował. Czy mogę wyłączyć dni, w które pracownik nie miał pracować: weekendy oraz 11 listopada (święto)?

czytaj więcej »

Pytanie: Po zmianie zasad wynagradzania pracownicy, których niezdolność do pracy spowodowana będzie wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową zachowają prawo do pełnych dodatków stażowych oraz funkcyjnych także za okresy pobierania świadczeń chorobowych. Czy tego rodzaju wypłaty, mimo ich nieoskładkowania, trzeba wykazywać w raportach imiennych?

czytaj więcej »