WYDANIE ONLINE

Cały czas kraj zmaga się z epidemią koronawirusa, a przedsiębiorcy z jej ekonomicznymi skutkami. Wielu z nich mogło skorzystać ze wsparcia ze strony państwa, głównie finansowego. Chodzi tu głównie o zwolnienie z konieczności opłacania składek, odroczenie terminu ich płatności, świadczenia postojowe (dla zleceniobiorców).  Wdrożenie tych nowych rozwiązań spowodowało, że płatnicy składek mieli i nadal mają wiele problemów z interpretacją niektórych zapisów ustawy. To zaś może powodować powstawanie poważnych problemów w przypadku popełnienia błędów. Niestety, pojawiały się także przypadki próby uzyskania wsparcia, dofinansowania w wyniku – nazwijmy to delikatnie – naginania przepisów. Warto zapoznać się ze zgłaszanymi do ZUS wątpliwościami i poznać ich rozwiązanie, aby móc samodzielnie, przed ewentualną kontrolą, dokonać analizy sporządzanych wniosków oraz dokumentów, oświadczeń, które umożliwiły uzyskanie wsparcia i w przypadku ewentualnego popełnienia błędu – naprawić go samodzielnie.

czytaj więcej »

Angażując zleceniobiorcę, płatnik składek musi ustalić, do jakich ubezpieczeń go zgłosić. Składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne nie należy opłacać jedynie za zleceniobiorców, którzy są uczniami lub studentami i nie ukończyli 26 lat. Wszystkie inne osoby poza uczniami i studentami ze zlecenia podlegają obowiązkowo co najmniej ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeżeli zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń, to z umowy tej zleceniobiorca obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Dobrowolne jest dla niego tylko ubezpieczenie chorobowe. Sytuacja z rozliczaniem składek za zleceniobiorców komplikuje się, gdy zleceniobiorca ma równocześnie inne tytuły do ubezpieczeń.

czytaj więcej »

Nie warto pomagać pracownikowi, który chce wyłudzić od ZUS zasiłek. I to jest oczywiste, ale na jakie konsekwencje narazi się pracodawca, który chciałby w ten sposób „pomóc” pracownikowi? 11 grudnia 2019 r. Sąd Najwyższy, obradując w składzie 7 sędziów wydał bowiem uchwałę, która pozwala egzekwować od pracodawców zwrot świadczeń z ubezpieczenia społecznego, które zostały nienależnie pobrane przez pracowników. Chodzi przede wszystkim o zasiłki chorobowe i macierzyńskie pobrane przez osoby, którym ZUS wykazał, że ich umowa o pracę cechowała się pozornością. Oznacza to, że ZUS samodzielnie wybiera dłużnika, od którego będzie żądał zwrotu świadczenia.

czytaj więcej »

Pytanie: Do regulaminu wynagradzania chcemy wprowadzić zapisy pozwalające na wypłacanie pracownikom ryczałtów za pranie odzieży roboczej oraz ubrań służbowych. Jak ustalić ich wysokość, żeby wypłacone kwoty mogły być objęte w pełni zwolnieniem z oskładkowania?

czytaj więcej »

Pytanie: W trakcie miesiąca kalendarzowego nabędę prawo do opłacania składek preferencyjnych. Czy ulga ta przysługiwać będzie mi już od tego miesiąca, a jeśli tak, to jak ustalić podstawę za ten miesiąc oraz okres objęty zniżką?

czytaj więcej »

Pytanie: Spółka od 1 października zatrudniła zleceniobiorcę, który z tytułu umowy zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym (bez ubezpieczenia chorobowego) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Podczas wykonywania zlecenia on uległ wypadkowi i zdarzenie to zostało uznane za wypadek przy pracy. W jaki sposób należało ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za październik, jeżeli zleceniobiorca przepracował tylko 5 dni po 10 godzin, a w umowie określono wynagrodzenie w stawce godzinowej 20 zł/godzinę. Za październik wypłaciliśmy zleceniobiorcy 1.000 zł wynagrodzenia  i ta kwota po odliczeniu składek na ZUS została przez nas przyjęta jako podstawa wymiaru zasiłku chorobowego. Czy nasze postępowanie jest prawidłowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Nasza pracownica od 16 listopada przebywa na urlopie bezpłatnym. Urlop bezpłatny został udzielony na jej wniosek do końca roku. Obecnie osoba ta zwróciła się z wnioskiem o skrócenie okresu urlopu bezpłatnego do 21 grudnia. Czy w sytuacji gdy osoba ta zachorowała podczas urlopu bezpłatnego, to gdy zgodzimy się na jej wcześniejszy powrót, będzie ona miała prawo do świadczeń chorobowych? Czy przed powrotem do pracy należy ją skierować na badania?

czytaj więcej »

Pytanie: Wypłacane w firmie dodatki stażowe i funkcyjne przysługują także za okresy pobierania świadczeń chorobowych, w związku z czym nie naliczaliśmy od nich składek i nie wykazywaliśmy ich w raportach imiennych. Aktualnie trwająca kontrola zausterkowała nam zwolnienie z oskładkowania pełnych wypłaconych pracownikom kwot. Jak skorygować ten błąd?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica poinformowała nas, że zmieniła adres zamieszkania. Czy o takiej zmianie nadal musimy informować ZUS, a jeśli tak, to w jaki sposób?

czytaj więcej »

Pytanie: Po miesięcznej przerwie pracownik ponownie zachorował, nabywając, podobnie jak z tytułu poprzedniej niezdolności do pracy, prawo do zasiłku chorobowego. Czy musimy przekazać do ZUS nowe zaświadczenie ZUS Z-3, a jeśli tak, to jak wypełnić tabele dotyczące wynagrodzeń, jeżeli podstawa aktualnego świadczenia nie ulegnie zmianie?

czytaj więcej »

Pytanie: Byłemu pracownikowi zasądzone zostały nadgodziny za 2019 r. oraz wyrównanie dodatku stażowego – również za ten rok. Czy tego rodzaju wypłata będzie wymagała korekty składek i raportów za rok poprzedni, czy też możemy ją rozliczyć na bieżąco? Co w takiej sytuacji z wystawionym tej osobie drukiem ZUS ERP-7?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik został zwolniony ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Jakie dokumenty ubezpieczeniowe powinniśmy składać za niego w tym okresie oraz co ze składkami w takiej sytuacji?

czytaj więcej »

Płatnicy składek i ubezpieczeni mają już dostęp do danych o kwarantannie lub izolacji domowej na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.  Są one podstawą do wypłaty zasiłków chorobowych.

czytaj więcej »

Przepisy, które zmieniają zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków w sytuacji zastosowania rozwiązań przewidzianych w tarczy antykryzysowej, polegających na obniżeniu etatu, już obowiązują. Chodzi w nich o zniwelowanie negatywnych skutków obniżenia etatu związanych z pobieraniem zasiłków, m.in. macierzyńskich.

czytaj więcej »