WYDANIE ONLINE

Przedsiębiorcy, którzy w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, mogą ubiegać się o udzielenie im wsparcia. 1 kwietnia weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej, a w kolejnych dniach kwietnia nowelizacja tej ustawy, określana mianem tarczy antykryzysowej 2.0

czytaj więcej »

Jednym z elementów wsparcia w związku z pandemią koronawirusa jest świadczenie postojowe z ZUS. Świadczenie postojowe przysługuje, gdy w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności, odpowiednio przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą albo przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna. Tarcza antykryzysowa 2.0 wprowadziła zmiany, dzięki którym pomocą tą jest objęta większa grupa przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne.

czytaj więcej »

Ustalanie prawa i wysokości świadczeń w razie choroby i macierzyństwa jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawców. Zdarza się jednak, że pojawiają się błędy, np. nieuwzględnienie w podstawie wszystkich składników wynagrodzenia, przyjęcie wynagrodzenia z niewłaściwego okresu czy nieprawidłowe uzupełnienie wynagrodzenia. Sprawdźmy, na czym polegają najczęściej występujące nieprawidłowości, które powodują konieczność ich skorygowania i ustalenia kwot wyrównania zasiłków dla ubezpieczonych.

czytaj więcej »

Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia wyłączone są zapomogi losowe przyznawane w przypadku klęsk żywiołowych, indywidualnych zdarzeń losowych lub długotrwałej choroby. Nie ma w tym przypadku znaczenia źródło finansowania zapomogi ani jej wysokość. Wolne od składek są również zapomogi, które nie są związane z żadnym z wyżej wymienionych zdarzeń, ale tylko wtedy, gdy są wypłacane ze środków ZFŚS lub z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe. Wyłączenia składkowe dotyczą nie tylko pracowników, ale również np. zleceniobiorców. Zapomogę – co ważne w obecnej sytuacji – można przyznać również osobie chorującej na COVID-19 i nie opłacać od niej składek na ubezpieczenia.

czytaj więcej »

Pytanie: Zamiast posiłków profilaktycznych wypłacamy pracownikom miesięczny ekwiwalent pieniężny, od którego nie odprowadzamy składek, co zakwestionowała nam kontrola. Czy słusznie, skoro wartość tego rodzaju posiłków wyłączona jest z oskładkowania? A jeżeli tak, to co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Z przedstawionego nam świadectwa pracy wynika, że nowo zatrudniony pracownik ma obciążenia komornicze. Jak ustalić podstawę wymiaru składek w takiej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Zgodnie z regulaminem wynagradzania dodatek stażowy przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby. W styczniu 2020 roku pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie (ciąg dalszy zasiłku chorobowego z poprzedniego roku) od 1 do 10 stycznia. Ponieważ w grudniu 2019 roku pracownik zakończył okres zasiłkowy, to zastanawiam się, czy należało całą kwotę stażowego wypłaconego w styczniu 2020 roku oskładkować. Czy trzeba podzielić stażowe na część oskładkowaną i zwolnioną ze składek?

czytaj więcej »

Pytanie: Nasza pracownica wystąpiła z wnioskiem o przyznanie zasiłku opiekuńczego na chorą matkę. Czy możemy przyznać to świadczenie, mimo że matka mieszka w innej miejscowości niż pracownica? Oczywiście chodzi tu o podstawowy zasiłek opiekuńczy.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zachorował w miesiącu, z początkiem którego zmieniono mu wymiar czasu pracy. Jak ustalić podstawę wymiaru przysługującego mu wynagrodzenia chorobowego oraz kwotę samego świadczenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Dopiero teraz zorientowałam się, że po wypłaceniu i rozliczeniu trzynastek za rok ubiegły powinnam złożyć za pracowników dodatkowe raporty. W jaki sposób to uzupełnić?

czytaj więcej »

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, z jakim kodem zgłosić do ZUS księdza wykonującego umowę zlecenia, który jednocześnie pracuje w innym miejscu na etacie z wynagrodzeniem niższym od płacy minimalnej.  

czytaj więcej »

Pytanie: Naszemu byłemu pracownikowi zasądzone zostały nadgodziny za rok ubiegły oraz wyrównanie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Jak rozliczyć tego rodzaju wypłaty w dokumentach ubezpieczeniowych? Czy w takiej sytuacji należy składać raport ZUS RPA?

czytaj więcej »

Pytanie: Jak powinnam postąpić w obu poniższych sytuacjach:1. Zleceniobiorczyni zgłosiła we wrześniu, podpisując umowę zlecenia, w oświadczeniu, że nie osiąga minimalnego wynagrodzenia z umowy o pracę w szkole. Teraz zaś złożyła mi oświadczenie, że od września 2019 roku ma wynagrodzenie brutto wyższe niż minimalne, twierdząc, że pomyliła we wrześniu, podpisując oświadczenie, brutto z netto. Chciałaby, aby zwrócić jej potrącone składki społeczne od września. Czy należy wyrejestrować ją z ubezpieczeń społecznych od września 2019 roku i zarejestrować tylko do ubezpieczenia zdrowotnego? Następnie zrobić korekty deklaracji ZUS DRA z załącznikami za te miesiące? Co z podatkiem dochodowym? Zwrócić jej różnicę za pobrane składki społeczne z jej wynagrodzenia? Co z deklaracją PIT-11? Czy trzeba też korygować?2. Mam też drugi przypadek nauczyciela zatrudnionego na zlecenie, który ma odwrotną sytuację. Od stycznia 2020 roku w związku z podwyższeniem wynagrodzenia minimalnego ma teraz nieco poniżej tego wynagrodzenia, a wcześniej był zgłoszony tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy po podobnych reakcjach jak w poprzednim wypadku, tj. wyrejestrowaniu z ubezpieczenia zdrowotnego i zarejestrowania do ubezpieczeń społecznych, skorygowaniu deklaracji ZUS DRA z załącznikami, należy mu potrącić przy najbliższym wynagrodzeniu te składki społeczne, które należałoby z jego wynagrodzenia potrącić za styczeń też?

czytaj więcej »