WYDANIE ONLINE

1 kwietnia rozpoczął się kolejny rok składkowy, w którym obowiązuje nowa stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe. Nowy rok składkowy obowiązuje od 1 kwietnia 2016 r. do 31 marca 2017 r. i dotyczy składek należnych za okres od 1 kwietnia 2016 r. do 31 marca 2017 r. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest niezbędna do poprawnego sporządzenia dokumentów rozliczeniowych, tzn. do wyliczenia składki na ubezpieczenie wypadkowe w imiennych raportach miesięcznych ZUS RCA i deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Nie każdy z płatników składek może wprowadzić nową wartość do kartoteki płatnika. Dlatego tak ważne są wyjaśnienia dotyczące tego, co zrobić, aby wartość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na kolejny rok składkowy została zapisana w kartotece płatnika (przez płatnika albo automatycznie).

czytaj więcej »

Do obowiązków płatnika składek wobec osób przebywających na urlopach wychowawczych należy zgłaszanie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz ubezpieczenia zdrowotnego, ustalanie podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia, rozliczanie składek oraz sporządzanie dokumentów rozliczeniowych za takie osoby. Należy podkreślić, że w przypadku osób przebywających na urlopach wychowawczych płatnik składek wykazuje tylko należne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne w odpowiednich dokumentach rozliczeniowych. Nie dokonuje natomiast wpłaty tych składek do ZUS. Co ważne korzystanie z urlopu wychowawczego nie pozbawia pracownika możliwości podjęcia pracy (zawarcia umowy o pracę) albo rozpoczęcia innej działalności zarobkowej (zawarcia umowy zlecenia czy założenia własnej firmy). Pracownik może także podjąć w tym czasie naukę lub szkolenie. Jednak żadna z tych aktywności nie może wyłączać możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

czytaj więcej »

1 kwietnia rozpoczyna się kolejny rok składkowy, w którym obowiązuje nowa stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe. Dotyczy on składek należnych za okres od 1 kwietnia 2016 r. do 31 marca 2017 r. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest niezbędna do poprawnego sporządzenia dokumentów rozliczeniowych, tzn. do wyliczenia składki na ubezpieczenie wypadkowe w imiennych raportach miesięcznych ZUS RCA i deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

czytaj więcej »

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował na swoich stronach internetowych, że od kwietnia 2016 roku dokumenty przygotowane w wersji 9.01.001, 9.01.001A, 9.01.001B,  9.01.001C, 9.01.001D, 9.01.001E, 9.01.001F programu Płatnik nie będą przyjmowane do ZUS. Muszą być przygotowywane w wersji programu 10.01.001 z najnowszym pakietem aktualizacyjnym programu Płatnik.

czytaj więcej »

Pytanie: Premię roczną za rok ubiegły otrzymają także byli pracownicy, a w jednym przypadku – wdowa po pracowniku. Wiadomo, że podlega ona oskładkowaniu. Jak ją rozpisać w dokumentach rozliczeniowych?

czytaj więcej »

Pytanie: Jak prawidłowo wypłacić zasiłek opiekuńczy dla osoby zatrudnionej u dwóch płatników i pracującej u pracodawcy A we wtorki, a u pracodawcy B w środy i piątki. Pracownica dostarczyła do płatnika A i Płatnika B zwolnienia lekarskie na następujące okresy: 2–5 lutego 2016 r. oraz 09–12 lutego 2016 r. Są to po dwa zwolnienia lekarskie po 4 dni każde dla każdego z  pracodawców. Czy zasiłek opiekuńczy naliczam dla każdego płatnika po 8 dni i pozostanie jeszcze do wykorzystania 6 dni, czy ze zwolnień lekarskich „wyciągam” tylko dni pracy, których było w tym okresie 6. Wtedy do wykorzystania pozostanie jeszcze 8 dni przypadających na poszczególne dni robocze?

czytaj więcej »

Pytanie: W naszym zakładzie pracy wynagrodzenie wypłacane jest 26. dnia miesiąca za ten miesiąc. W styczniu pracownikowi wypłaciliśmy za cały ten miesiąc zasiłek chorobowy. Okazało się, że 26 stycznia pracownik ten zmarł, o czym w dniu wypłaty jeszcze nie wiedzieliśmy jeszcze. Co powinniśmy zrobić z nienależnie wypłaconym zasiłkiem za dni 27– 31 stycznia?

czytaj więcej »

Pytanie: Tydzień przed zakończeniem okresu wypowiedzenia pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie. Czy w takiej sytuacji do końca okresu wypowiedzenia wynagrodzenie chorobowe powinno być wypłacane przez nas, a po ustaniu stosunku pracy przez ZUS oraz co z ubezpieczeniem takiej osoby?

czytaj więcej »

Pytanie: Ze względu na to, że emeryt wykonujący w naszej firmie pracę na podstawie umowy zlecenia, nie podlegał z tego tytułu ubezpieczeniom, nie przesłaliśmy do ZUS informacji o jego zarobkach za rok ubiegły. Zwrócił się on jednak do nas  z prośbą o wystawienie takiego zaświadczenia. Czy powinniśmy je przygotować, a jeśli tak, to jakie dochody w nim podać skoro składki za tego zleceniobiorcę nie były odprowadzane?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim do 17 stycznia 2016 roku (ostatni dzień okresu zasiłkowego). Dnia 26 stycznia napisał prośbę o rozwiązanie z nim stosunku pracy z dniem 17 stycznia 2016 r., ponieważ otrzymał orzeczenie z ZUS o całkowitej niezdolności do pracy. Decyzji o przyznaniu renty inwalidzkiej jeszcze nie otrzymał. Z jaką datą powinniśmy wyrejestrować byłego pracownika?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik, z którym jednocześnie od kilku miesięcy mamy podpisaną umowę zlecenie, otrzymał zwolnienie lekarskie. Jest to pierwsza choroba tej osoby w roku bieżącym. Czy przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe tak jak pozostałym pracownikom oraz jak obliczyć wysokość świadczenia chorobowego w takiej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik w marcu otrzymał wynagrodzenie za 3 dni pracy, a za pozostałą część miesiąca będziemy mu wypłacali zasiłek chorobowy. Wypłacone mu wynagrodzenie za marzec wyniesie 400 zł, a kwota zasiłku chorobowego 2.000 zł. W jakiej wysokości naliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Czy składka podlega obniżeniu do wysokości zaliczki czy też część składki na ubezpieczenie zdrowotne powinniśmy odliczyć od zaliczki na podatek należnej z zasiłku chorobowego?

czytaj więcej »

Pytanie: W związku z tym, że nie dysponujemy samochodem służbowym, kierownicy działów mają zgodę na korzystanie z taksówek w przypadku konieczności pilnego dojazdu do oddziałów firmy znajdujących się w tej samej miejscowości co siedziba główna, będąca miejscem pracy tych osób. Czy takie świadczenie podlega oskładkowaniu?

czytaj więcej »

Pytanie: W czasie kontroli ZUS uznał zawartą przez nas umowę zlecenie za umowę o pracę i nakazał opłacenie składek pracowniczych, mimo że przedstawiliśmy pisemną opinię Państwowej Inspekcji Pracy o tym, że w danej sytuacji mogła być zawarta umowa cywilnoprawna. Czy ZUS miał takie prawo i co powinniśmy zrobić w tej sytuacji?

czytaj więcej »