Zmiany w emeryturach pomostowych od 20 kwietnia

Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych zakłada, że emerytura ta będzie przyznawana osobom, które o nią wystąpią jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy, jeżeli spełniają pozostałe warunki niezbędne do jej uzyskania.

W jaki sposób można kontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim – na co zwrócić uwagę

Płatnik zasiłku (czyli albo pracodawca, albo ZUS) może w czasie zwolnienia lekarskiego pracownika przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania przez niego zwolnienia lekarskiego. Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy dotyczy dwóch aspektach. Po pierwsze – wykorzystywania zwolnienia niezgodnie z celem, na który zostało wydane (leczenie, rehabilitacja) i związane z pobytem w domu (niekoniecznie w miejscu zamieszkania). Po drugie – wykonywania pracy zarobkowej, bez względu na jej charakter i czas wykonywania w czasie zwolnienia.

Program opieki medycznej i grupowe ubezpieczenie na życie – co ze składkami ZUS

Składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne nie nalicza się od przychodu pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, stanowiącego korzyść materialną wynikającą z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu. Chodzi o korzyść, która polega na umożliwieniu pracownikowi skorzystania z artykułów, przedmiotów lub usług (np. w ramach programu opieki medycznej i grupowego ubezpieczenia na życie) jedynie za częściową odpłatnością.Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie (decyzja nr 159/2022 z 2 marca 2022 r., w sprawie WPI/200000/43/159/2022)

Jak rozliczać z ZUS ekwiwalent z tytułu zakończenia współpracy i świadczenie pieniężne wypłacane w związku z rozwiązaniem stosunku pracy?

Ekwiwalent pieniężny z tytułu zakończenia współpracy oraz świadczenie pieniężne, które przedsiębiorca zamierza wypłacić pracownikom, na podstawie zawartych porozumień, z tytułu rozwiązania stosunków pracy, podlegają wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.Interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku (decyzja nr 93/2022 z 24 lutego 2022 r., w sprawie DI/100000/43/154/2022)

Likwidacja ulgi dla średniej oraz zmiany w podatkach i składce zdrowotnej – 5 praktycznych wyliczeń od 1 lipca

Projekt zmian ustawy o PIT, który nowelizuje obowiązujący od 1 stycznia 2022 r. Polski Ład, wprowadza nową skalę podatkową, likwiduje ulgę dla klasy średniej i odracza pobór zaliczek. Warto już teraz przygotować się do tych zapowiadanych zmian i sprawdzić, kto na tym zyska.

5 błędów przy naliczaniu składek ZUS w 2022 roku – jak przygotować korektę dokumentów

Nieprawidłowości w deklarowaniu składek na ubezpieczenia społeczne osób na urlopach wychowawczych , błędne ustalenie podlegania ubezpieczeniom czy też niezgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego osoby pełniącej funkcję na mocy aktu powołania, która z tego tytułu pobiera wynagrodzenie – to tylko niektóre z błędów popełnianych przez płatników składek. Nawet najbardziej uważnym pracodawcom zdarza się popełnić błąd przy naliczaniu składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne. I dlatego dokumenty rozliczeniowe składane do ZUS często muszą być poprawiane. Płatnik składek ma bowiem obowiązek złożyć korektę dokumentów rozliczeniowych w każdym przypadku, w którym stwierdził błąd we własnym zakresie lub kiedy błąd został stwierdzony przez ZUS.

Zwolnienie ze składek na FP, FS oraz FGŚP – od kiedy obowiązuje w przypadku pracownika, który kończy 60 lat

Pytanie: Jeden z naszych pracowników kończy 60 lat. Czy za ten miesiąc powinniśmy opłacić za niego składki na FP i FS? Jeżeli tak, to od jakiej podstawy – pełnej miesięcznej, czy tylko od kwoty należnej za okres przed ukończeniem wspomnianego wieku?

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej – składka zdrowotna

Pytanie: Zarząd wspólnoty mieszkaniowej jest wybrany zgodnie z ustawą o własności lokali i pobiera z tego tytułu wynagrodzenie w formie zwrotu kosztów. Czy powinien zostać objęty składką zdrowotną, jeżeli wspólnota nie pobiera podatku z tego wynagrodzenia?

Wspólnik w wieloosobowej spółce z o.o. – co z ubezpieczeniem zdrowotnym

Pytanie: Prowadzę księgowość firmy jednoosobowej, gdzie wyliczam ZUS. Wiem, że składkę zdrowotną naliczam od dochodu. Osoba ta też jest w dwóch spółkach z o.o. (wieloosobowych) – tam nie prowadzę księgowości. Do tej pory naliczałam 3 razy składkę zdrowotną w tej samej wysokości. Jak naliczać składkę zdrowotną ze spółek? Czy muszę mieć od nich jakieś wyniki finansowe? A może w ogóle nie naliczam składki, jeżeli jest to spółka z o.o. wieloosobowa?