ZUS ZSWA za ubiegły rok do 31 marca – praktyczne wskazówki dla pracodawców

Do końca marca określona grupa pracodawców jest zobowiązana złożyć do ZUS zgłoszenie ZUS ZSWA za rok ubiegły. Podane w nim informacje będą miały wpływ na przyszłe świadczenia emerytalne pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Dlatego ważne jest, żeby dokument ten był prawidłowo wypełniony.  

Korekty dokumentów rozliczeniowych po zmianach przepisów – 5 praktycznych przykładów obliczania obowiązujących terminów

Zasady korygowania dokumentów rozliczeniowych przekazywanych do ZUS od 1 stycznia 2022 r. zmieniły się. Skrócono termin korekt dokumentów rozliczeniowych. Ograniczono również możliwość złożenia korekt podstaw wymiaru składki zdrowotnej.

Kontrole ZUS płatników wypłacających świadczenia z ubezpieczenia chorobowego na podstawie tarczy antykryzysowej

Z początkiem 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął intensywne kontrole płatników składek, którzy w ramach tarczy antykryzysowej korzystali z finansowego wsparcia państwa, realizowanego w zakresie ulg udzielanych przez ZUS. Pierwszy z zakresów obejmuje kontrolę płatników składek wypłacających świadczenia z ubezpieczenia chorobowego na podstawie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej.

Zwolnienie z kodem literowym B i izolacja – w jakiej wysokości wypłacać świadczenie

Pytanie: Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim z kodem B do 27 stycznia 2022 r. W międzyczasie otrzymaliśmy informację, że została skierowana na izolację od 17 stycznia do 2 lutego. Od 28 stycznia nie mamy  kontynuacji zwolnienia lekarskiego z kodem B. W jakiej wysokości obliczyć świadczenie za okres izolacji: 80% czy 100%?

Zaliczka na PIT – jakie zasady stosować do zatrudnionego emeryta

Pytanie: Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przedłużono niektórym płatnikom terminy poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy, począwszy od zaliczek za styczeń 2022 r. Jak zastosować te przepisy w sytuacji, kiedy pracownik jest zatrudniony w jednym zakładzie pracy i jednocześnie jest emerytem pobierającym świadczenie z ZUS. Pracownik nie złożył PIT-2 u pracodawcy. Wynagrodzenie wyliczone zgodnie z zasadami obowiązującymi w roku 2021 jest wyższe niż wyliczone zgodnie z Polskim Ładem. Czy pracownik będzie musiał rozliczyć na koniec roku otrzymaną różnicę podatkową?

Zaliczka na PIT – czy trzeba ją pobrać od zasiłku chorobowego

Pytanie: Pracownik, który osiągnął wiek emerytalny i złożył wniosek o ulgę dla emerytów, obecnie choruje. Z tego tytułu wypłacamy mu wynagrodzenie za czas choroby oraz zasiłek chorobowy. Czy od zasiłku chorobowego musimy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych? Pracownik złożył również PIT-2. Czy w tym przypadku możemy zastosować ulgę miesięczną 425 zł?

Wypłata trzynastki za ubiegły rok – czy należy przeliczać podstawę wymiaru zasiłku

Pytanie: Pracownik choruje nieprzerwanie od września 2021 roku. Wiadomo, że po wyczerpaniu okresu zasiłkowego będzie się ubiegał o świadczenie rehabilitacyjne. Do podstawy wynagrodzenia za czas choroby nie przyjęliśmy trzynastki za 2020 rok, ponieważ nie przysługiwała pracownikowi za ten okres. Podstawę chorobowego ustaliliśmy z okresu od września 2020 roku do sierpnia 2021 roku. Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2021 rok wypłacimy w marcu 2022 roku. Czy w takiej sytuacji po wypłacie trzynastki należy przeliczyć podstawę chorobowego od stycznia z jej uwzględnieniem oraz wyrównać zasiłek od stycznia 2022 roku?

Wynagrodzenie niższe od płacy minimalnej i premia – czy opłacać składki na Fundusz Pracy

Pytanie: Mam zatrudnionych pracowników od 1 stycznia 2022 r. na 1/2 etatu, 3/4 etatu, emeryta, rencistę i jedną osobę studiującą na pół etatu. Żaden z nich nie osiąga brutto minimalnego wynagrodzenia, tj. 3.010 zł. Od tych pracowników nie będę odprowadzać składki na Fundusz Pracy. Co jednak w takim przypadku, jeżeli dostaną np. premię w danym miesiącu i przekroczą kwotę 3.010 zł? Czy jeżeli kwota będzie ponad 3.010 zł, to odprowadzam FP, a jeżeli nie będzie – to nie opłacam?

Umowa o pracę i powołanie na prezesa – co ze zgłoszeniem do ZUS

Pytanie: Pracownik został powołany uchwałą na prezesa zarządu. W uchwale nie ma informacji o wynagrodzeniu. Z tego, co wiem, prezes nie musi otrzymywać wynagrodzenia. Czy może być nadal zatrudniony na etacie jako pracownik administracyjny? Czy nadal będzie ubezpieczony z pracowniczym kodem 01100?