Zmiany w dochodzeniu należności od 1 stycznia 2022 r.

Zmiany w dochodzeniu należności od 1 stycznia 2022 r.

Od nowego roku możliwe będzie dochodzenie przez ZUS należności z tytułu składek poprzez potrącanie ich ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych wypłacanych przez ten organ. Obecnie należności z tytułu składek, czyli składki oraz odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata nieopłacone w terminie podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej.

Zasiłek chorobowy pod 1 stycznia 2022 r.

Zasiłek chorobowy po zmianach od 1 stycznia 2022 roku – 23 praktyczne przykłady

Od 1 stycznia 2022 r. za okres niezdolności do przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy będzie przysługiwał nie dłużej niż przez 91 dni. Do okresu zasiłkowego będą wliczane okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekroczy 60 dni. To tylko niektóre ze zmian czekających płatników składek i ubezpieczonych od 1 stycznia 2022 r. Dlatego już teraz warto przeczytać kompleksowe opracowanie dotyczące zasiłku chorobowego w 2022 roku. Co ważne – w opracowaniu przedstawiamy stan faktyczny na rok 2022 – łącznie z praktycznymi przykładami.

Wypłata do 10. dnia następnego miesiąca – z jakich miesięcy przyjąć podstawę świadczenia chorobowego

Pytanie: Zgodnie z regulaminem wynagradzania pensje oraz świadczenia chorobowe pracownikom terenowym wypłacane są do 10. dnia następnego miesiąca. Z jakich miesięcy przyjąć podstawę wynagrodzenia chorobowego, jeśli choroba przypadała na przełomie dwóch miesięcy oraz jak takie świadczenie wykazać w dokumentach rozliczeniowych?

Umowa o pracę po zleceniu – jakie świadczenia chorobowe oraz jak ustalić podstawę wymiaru

Pytanie: Bezpośrednio po umowie zleceniu podpisaliśmy z ta samą osobą umowę o pracę na czas określony. Teraz jest ona na zwolnieniu lekarskim z powodu własnej choroby. Jakie świadczenie powinniśmy jej wypłacić? Jak ustalić podstawę wymiaru?

Umowa o pracę oraz umowa zlecenia – jak ustalić podstawę zasiłku z tytułu wypadku przy pracy

Pytanie: Wypadkowi przy pracy uległ pracownik, z którym mamy podpisaną jednocześnie umowę zlecenie. Jak ustalić podstawę zasiłku chorobowego w takiej sytuacji?

Świadczenie urlopowe w przypadku przerwania urlopu wypoczynkowego – czy oskładkować już wypłacone kwoty

Pytanie: Pracownik, któremu wypłaciliśmy świadczenie urlopowe, został odwołany z urlopu. Czy w tej sytuacji powinniśmy oskładkować świadczenie?

Spóźniona informacja o skreśleniu byłego zleceniobiorcy z listy studentów – obowiązki płatnika

Pytanie: Okazało się, że osoba, z którą mieliśmy podpisaną umowę zlecenia, została skreślona z listy studentów, o czym nas nie powiadomiła. Powinna zostać w związku z tym zostać objęta ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym z tytułu tej umowy. Co w tej sytuacji powinniśmy zrobić, jeśli nie mamy z nią żadnego kontaktu?

Ryczałt za korzystanie z prywatnych komórek do celów służbowych – czy podlega oskładkowaniu

Pytanie: Z pracownikami terenowymi podpisaliśmy umowy przyznające im ryczałt miesięczny w zamian za korzystanie przez nich ze swoich prywatnych telefonów komórkowych do celów służbowych. Czy od tego rodzaju świadczenia powinniśmy naliczyć składki?

Podnoszenie kwalifikacji przez pracownika – zwolnienia z podatku i składek oraz 3 wzory

Kwalifikacje zawodowe pracowników wymagane do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku ustala się w przepisach wewnątrzzakładowych (np. w układzie zbiorowym pracy) lub w przepisach szczególnych. Przepisy te wskazują zatem, jakich kwalifikacji pracodawca może oczekiwać od pracowników przy wykonywaniu pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. W odniesieniu do dokształcania pracowników przewidziano możliwość zwolnienia od podatku dochodowego. Zasadniczo koszty dofinansowania do podnoszenia kwalifikacji pracownika, a także zleceniobiorcy, nie są oskładkowane.