Wysokość odpisu na ZFŚS w 2021 roku

W projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2021 rok znajdują się informacje dotyczące wysokości odpisu na ZFŚS w przyszłym roku.

Wynagrodzenie za świadczenia na rzecz spółki – co ze składkami ZUS

Pytanie: Na podstawie umowy spółki z o.o. wspólnicy zostali zobowiązani do świadczenia powtarzających się świadczeń na rzecz spółki. Czy od takich wypłat realizowanych przez spółkę dla wspólników powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Wpłata zawyżonego zasiłku chorobowego i macierzyńskiego – kto i jakie konsekwencje poniesie

Pytanie: Podczas kontroli wewnętrznej zauważono, że podstawa wymiaru zasiłku jednej z pracownic była nieprawidłowo ustalona. W konsekwencji doszło do zawyżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Od listopada osoba ta wraca do pracy. Czy możemy uznać, że wypłacony zasiłek jest nienależny i odzyskać nadpłacone kwoty? Czy ZUS może dochodzić zwrotu zawyżonych zasiłków od płatnika, czy ubezpieczonego? Czy pomyłką może być obciążona osoba naliczająca wynagrodzenia?

Umowa zlecenia z niepełnoletnim uczniem nauki zawodu u innego pracodawcy – czy można ją zawrzeć

Pytanie: Uczeń I klasy zatrudniony u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego od 1 do 31 sierpnia 2020 r. będzie przebywał na urlopie bezpłatnym wyznaczonym przez pracodawcę, u którego wykonuje praktyczną naukę zawodu. Czy możemy takiego ucznia w wieku 17 lat zatrudnić na podstawie umowy zlecenia bez zgłaszania do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (osoba ucząca się do 26. roku życia)? Czy jest podstawa prawna uniemożliwiająca zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia chętnego ucznia do pracy podczas jego przebywania na urlopie bezpłatnym?

Świadczenia pracownicze – zwolnienia składkowe i podatkowe

Świadczenia na rzecz pracowników w większości korzystają ze zwolnienia podatkowego. Niektóre z nich stanowią przychód objęty przedmiotowym zwolnieniem od podatku, a w niektórych przypadkach pracownicy w ogóle nie uzyskują przychodu ze stosunku pracy. Powstaje wobec tego pytanie, jak wygląda kwestia oskładkowania tego typu świadczeń.

Składki za funkcjonariusza zwolnionego ze służby – w jaki sposób je opłacić i wykazać w dokumentach

Pytanie: Zajmujemy się rozliczeniem składek za funkcjonariuszy policji. Z końcem października 2020 roku jeden z policjantów odchodzi ze służby. Służbę pełnił od 1 czerwca 2015 r. Wiem, że mamy za niego poskładać dokumenty rozliczeniowe i opłacić składki. Jak to zrobić?