Zwolnienie dostarczone po terminie wypłat – czy trzeba skorygować dokumenty

Pytanie: Wypłacamy wynagrodzenia 28. dnia miesiąca. Całą pensję za lipiec 2020 roku pracownik otrzymał 28 lipca 2020 r. Po jej wypłacie i rozliczeniu składek dostarczył zwolnienie lekarskie od 28 do 30 lipca 2020 r., za które powinien otrzymać wynagrodzenie chorobowe. W dokumentach rozliczeniowych za lipiec 2020 roku, złożonych 5 sierpnia 2020 r., księgowa wykazała składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od pełnego przychodu, jaki został mu wypłacony w lipcu 2020 roku. Czy należy skorygować dokumenty za lipiec 2020 roku?

ZUS skontroluje korzystających z tarcz antykryzysowych

Dzięki przepisom kolejnych tarcz antykryzysowych przedsiębiorcy mogli skutecznie funkcjonować w trakcie pierwszych, najtrudniejszych jak dotąd miesięcy epidemii COVID-19. Otrzymane w ramach tego programu wsparcie uchroniło wiele zaś firm przed całkowitym upadkiem. Korzystanie z pomocy państwa wiąże się z określonymi obowiązkami. To, jak przedsiębiorcy się z nich wywiązują, jest i będzie przedmiotem zainteresowania organów państwa, m.in. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wpłata za nadgodziny za ubiegły rok zasądzona przez sąd – czy naliczać składki

Pytanie: Jedna naszych pracownic wygrała w sądzie sprawę o wypłatę nadgodzin za ubiegły rok. Co ważne, przekroczyła wtedy kwotę graniczną, tzw. trzydziestokrotności. Czy powinniśmy naliczyć od nich składki oraz jak wykazać taką wypłatę w dokumentach rozliczeniowych?

Umowa zlecenia z własnym pracownikiem na urlopie bezpłatnym – jak rozliczyć się z ZUS

Pytanie: Z pracownikiem, który przebywa u nas do końca września na urlopie bezpłatnym, zamierzamy zawrzeć umowę zlecenia. Umowa ma trwać od 1 sierpnia do 15 października. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna w świetle przepisów prawa pracy? Jak to rozliczać i wykazać w dokumentach do ZUS-u?

Trzynastka za niepełny rok ubezpieczenia – jak uwzględnić ją w podstawie wymiaru

Pytanie: Pracownik w związku z przejściem na emeryturę z umowy o pracę 30 sierpnia 2019 r. otrzymał nową umowę o pracę 2 września 2019 r. Niezdolność do pracy tego pracownika to okres 25– 28 maja 2020 r. Do ustalenia podstawy wynagrodzenia chorobowego biorę okres od września 2020 roku do kwietnia 2020 roku (8 miesięcy). Moje pytanie dotyczy dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki za 2019 rok, wypłaconej w lutym 2020 roku. Czy do podstawy wynagrodzenia chorobowego powinnam wyliczyć obliczoną hipotetycznie trzynastkę za wrzesień – grudzień 2019 roku?

Stypendia stażowe – co ze składką zdrowotną

Pytanie: Od września będą u nas odbywały się staże, a osoby je odbywające otrzymają stypendia stażowe. Wiem, że osoby te mają podlegać ubezpieczeniom społecznym, ale mam natomiast wątpliwości, czy powinny być za nie opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Studenci z Ukrainy wykonujący zlecenie – czy korzystają ze zwolnienia z ubezpieczeń

Pytanie: Na podstawie umów zlecenia zatrudniamy obywateli Ukrainy. Zgłosiliśmy ich do ubezpieczeń i opłacamy składki do ZUS. Dwie z tych osób poinformowały nas, że na Ukrainie są studentami. Czy gdy przedłożą nam stosowne zaświadczenie, będziemy mogli je wyrejestrować z ubezpieczeń z okresem wstecznym, czy też takie wyrejestrowanie będzie możliwe tylko na bieżąco? Prawdopodobnie część z zatrudnianych przez nas w poprzednich latach zleceniobiorców z Ukrainy była studentami. Czy możemy wystąpić do nich o przesłanie zaświadczenia potwierdzającego, że w danych latach byli uczniami – studentami i na tej podstawie wyrejestrować ich w Polsce z ubezpieczeń?

Prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – czy przysługują świadczenia chorobowe

Pytanie: Pracownik pobierający rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy zachorował i otrzymał z tego tytułu kilkunastodniowe zwolnienie lekarskie. Czy przysługuje mu świadczenie chorobowe? Pytam, ponieważ dowiedziałam się, że rencistom nie przysługuje zasiłek chorobowy.

Praktyczne zestawienie składników uwzględnianych i pomijanych w podstawie wymiaru zasiłku

Większość pracodawców wypłaca swoim pracownikom oprócz wynagrodzenia zasadniczego także inne składniki wynagrodzenia, np.  nagrody, premie czy dodatki. Paradoksalnie, najwięcej wątpliwości związanych z kwestią ich uwzględniania lub nie w podstawie zasiłkowej dotyczy tych składników, których zasady przyznawania i wypłaty pracodawcy sami określają w tworzonych przepisach płacowych. Pytania i najczęściej popełniane błędy występują nie na tle zmieniających się przepisów zasiłkowych, które zasadniczo nie zmieniły się od dłuższego czasu, lecz ich poszerzanych co pewien czas interpretacji wydawanych przez ZUS w uzgodnieniu z ministerstwem. Interpretacje wynikają natomiast z problemów i wątpliwości zgłaszanych na tle praktyki.  Warto więc zapoznać się z materiałem, w którym znajduje się praktyczne zestawienie tych wszystkich składników.