Zmiany w ubezpieczeniach społecznych w 2020 roku

W przyszłym roku płatników składek czeka wiele istotnych zmian. Zacznijmy od tego, że z dniem 1 stycznia 2020 r. prawdopodobnie zmienione zostaną zasady korzystania z małego ZUS-u, w tym dotyczące sposobu ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zakresu informacji przekazywanych do ZUS. Z początkiem stycznia oraz początkiem lipca 2020 r. kolejna grupa płatników objęta zostanie przepisami ustawy o PPK, z czym wiązać się będą zupełnie nowe obowiązki. Zmiany obejmą także minimalne i maksymalne podstawy wymiaru składek niektórych ubezpieczonych, a ich skutkiem może być objęcie ubezpieczeniami lub ich ustanie w sytuacji gdy dana osoba posiada kilka tytułów do nich. Zmiany te pociągną za sobą konieczność zmodyfikowania dokumentów rozliczeniowych.

W jakich przypadkach dofinansowanie do szkoleń i studiów podyplomowych jest zwolnione ze składek?

Pytanie: Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania w zakresie zawieranych umów o podnoszenie kwalifikacji zawodowych z inicjatywy pracownika za zgodą pracodawcy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Czy dofinansowanie szkoleń oraz studiów podyplomowych na podstawie przedłożonych faktur stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy i powinno podlegać oskładkowaniu i opodatkowaniu? W jaki sposób należy dokonać rozliczenia przychodu powstałego w wyniku opłacenia za pracownika kosztów szkolenia/studiów podyplomowych?   

Umowa zlecenia za grudzień płatna w styczniu – jak rozliczać składki do ZUS

Na przełomie roku często pojawiają się wątpliwości dotyczące odprowadzania składek na ubezpieczenia z tytułu umów zlecenia, zwłaszcza w przypadku gdy zleceniobiorcy mają inne tytuły do ubezpieczeń.

Przyznawanie i wypłata zasiłków chorobowych – praktyczne wzory i przykłady

Przy wypłacie zasiłków ważne są zasady dotyczące ustalania prawa, wysokości, podstawy wymiaru oraz dokumentowania uprawnień. Równie istotną kwestią są prawa i obowiązki w zakresie poprawnego ustalenia podmiotu wypłacającego zasiłki, wszczęcia postępowania w sprawie wypłaty, stosowania potrąceń czy wydawania decyzji i procesu odwoławczego. Pamiętajmy, że w sprawach budzących wątpliwości zarówno my, jako płatnicy składek, jak i ubezpieczeni mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o wyjaśnienie sprawy, udzielenie informacji zajęcia stanowiska albo wydanie decyzji. Sprawdźmy, jak wygląda to w praktyce, na co najczęściej zwraca uwagę ZUS i jakie postępowanie w zakresie przyznawania prawa do zasiłków i ich wypłaty może zostać zakwestionowane przez ten organ.

Przerwy w opłacaniu składek w listopadzie i grudniu – jak je wykazać w dokumentach do ZUS

W niektórych sytuacjach mimo trwającego stosunku pracy ubezpieczenia pracownicze ulegają zawieszeniu, a tym samym nie odprowadza się składek z tytułu umowy o pracę. Składek nie nalicza się też po osiągnięciu przez pracownika kwoty tzw. trzydziestokrotności, przy czym to ograniczenie obejmuje tylko składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. O przerwach w opłacaniu składek pracowniczych pracodawca musi na bieżąco informować ZUS, przekazując odpowiednio wypełnione raporty imienne.

Jak wykorzystywać środki z rachunku VAT do opłacania składek do ZUS?

Do opłacenia składek w ZUS możliwe jest wykorzystanie środków z rachunku VAT. Aby tak się stało, należy przekazać składki do ZUS standardowym przelewem na indywidualny rachunek składkowy (NRS).

Jak rozliczać wynagrodzenie pracownika – uczestnika PPK

Podmioty zatrudniające, po zawarciu umów w ramach PPK, powinny rozpocząć obliczanie i dokonanie wpłat za uczestników PPK do wybranej instytucji finansowej. Sprawdźmy, jak prawidłowo ustalać wynagrodzenia pracowników, wraz z naliczeniem wpłat na pracownicze plany kapitałowe.