W jaki sposób rozliczyć od 1 sierpnia studenta wykonującego umowę zlecenia?  

Pytanie: Od 1 do 16 sierpnia zatrudniamy osobę na umowę zlecenia (student, 22 lata) z kwotą brutto 1.750 zł. Jak rozliczyć tę osobę na liście płac oraz jakie dokumenty wysłać do ZUS i do urzędu skarbowego? Czy zgodnie z nowymi przepisami jesteśmy zwolnieni z opodatkowania tego wynagrodzenia?

  Świadczenia wakacyjne dla pracowników w 2019 roku – w jakich przypadkach będą zwolnione z oskładkowania

Pracownicy korzystający z urlopów otrzymują różnego rodzaju dofinansowania do wypoczynku. Niektóre z tych dopłat są całkowicie zwolnione ze składek, inne podlegają oskładkowaniu w części. Są też takie, które nie korzystają z wyłączeń składkowych w ogóle. Aby świadczenia były wolne od składek, muszą być spełnione określone warunki.

Zmiany w zakresie ubezpieczeń po przejściu z zasiłku macierzyńskiego na urlop wychowawczy – 26 praktycznych przykładów

Zmiana rodzaju urlopu, z którego korzysta pracownik – z macierzyńskiego lub rodzicielskiego na wychowawczy – skutkuje wieloma zmian w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. W jej wyniku nastąpi rozszerzenie zakresu ubezpieczeń, którymi objęta jest dana osoba, zmieni się tytuł do nich oraz podstawa wymiaru składek, a w niektórych sytuacjach – także płatnik składek. O wszystkich tych zmianach trzeba poinformować ZUS za pomocą imiennych raportów miesięcznych wypełnionych w odpowiedni sposób.

Zerowy PIT dla młodych od 1 sierpnia

Osoby w wieku do 26 lat, które są zatrudnione na podstawie stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej lub umów zlecenia, od 1 sierpnia zostały objęte zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zerowa stawka PIT wpłynie na wpłaty do PPK

Zwolnienie z PIT dla osób poniżej 26. roku życia, które obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r., ma znaczenie w kontekście kosztów wpłaty na pracownicze plany kapitałowe (PPK) dokonywanej przez pracodawcę.

W jaki sposób rozliczyć nadpłacone składki w przypadku przekroczenia 30-krotności?

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, w jaki sposób należy rozliczyć nadpłacone składki w związku z przekroczeniem przez pracownika kwoty rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek w 2019 roku. W jaki sposób rozliczyć się z nadpłaty z pracownikiem?

Od października obniżenie podatku do 17%

Obniżenie o 1% stawki podatku dochodowego od osób fizycznych oraz co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników przewiduje rządowy projekt zmiany ustawy o PIT, który pod koniec lipca trafił do Sejmu. Wejście w życie nowych przepisów planowane jest na październik tego roku.

Od 21 lipca zmiany w sms-owych powiadomieniach dla pracodawców o zwolnieniach lekarskich

ZUS modyfikuje treść powiadomień przekazywanych pracodawcom w formie SMS dotyczących wystawiania zwolnień lekarskich. Wynika to z obostrzeń związanych z ochroną danych osobowych.

Jak bez problemu tworzyć dokumenty rozliczeniowe na podstawie kompletów rozliczeniowych pobranych z ZUS?

Komplety rozliczeniowe pobrane z ZUS są to dokumenty rozliczeniowe przekazane przez płatnik do ZUS (bądź sporządzone z urzędu przez ZUS), które zostały przetworzone i zapisane na jego koncie w ZUS. Należy pamiętać, że komplet pobrany z ZUS zawiera pozycje imiennych raportów za wszystkich ubezpieczonych, za których raporty za dany miesiąc były sporządzone i przekazane do ZUS (oraz przetworzone i zapisane na koncie płatnika), z uwzględnieniem pierwszorazowego kompletu dokumentów rozliczeniowych oraz kompletów korygujących (w tym sporządzonych przez ZUS). Komplety rozliczeniowe pobrane z ZUS służą do weryfikacji dokumentów i wyliczania deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA podczas tworzenia dokumentów korygujących. Sprawdźmy, jak poradzić sobie z tworzeniem dokumentów na podstawie kompletów pobranych z ZUS.