Jak skorygować składki oraz druki w razie niedopłaty lub nadpłaty trzynastki?

Zarówno niedopłata, jak i nadpłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego, popularnie zwanego trzynastką, pociąga za sobą określone konsekwencje w zakresie opłaconych już składek oraz złożonych dokumentów rozliczeniowych. Pracodawcy zgłaszają w tej kwestii wiele wątpliwości, które w 2019 r. zwiększa dodatkowo wprowadzenie zupełnie nowego raportu imiennego zawierającego informacje o wypłaconych trzynastkach. Sprawdźmy, jak poprawnie dokonać korekty wypłaconego niedopłaconego lub nadpłaconego świadczenia.

Jak skorygować błąd w dochodzie wykazanym w druku ZUS RPA?

Pytanie: Popełniliśmy błąd, literówkę, w kwocie dochodu jednego z pracowników za rok ubiegły wykazanego w druku ZUS RPA. Jak go skorygować?

Dwie kolejne umowy o pracę – jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Pytanie: Po zakończeniu umowy o pracę na czas określony zatrudniliśmy pracownika na podstawie kolejnej umowy o pracę. W czasie jej trwania pracownik zachorował, nabywając prawo do wynagrodzenia chorobowego. Jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia chorobowego?

Czy przedsiębiorca, który w ramach działalności nie świadczy usług dla byłego pracodawcy ma prawo do ulgi na start i preferencyjnych składek?

ZUS przypomina, że przedsiębiorca podejmujący współpracę ze swoim byłym pracodawcą nabędzie prawo do „ulgi na start” i prawo do opłacania składek w preferencyjnej wysokości, jeżeli spełni wymagane przepisami warunki. Jeżeli jednak zakres wykonywanej przez niego działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy będzie pokrywał się choćby w części  z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy o pracę, nie będzie miał prawa do opłacania składek w preferencyjnej wysokości. Tak wynika z interpretacji ZUS z 4 kwietnia 2019 r., DI/100000/43/258/2019.