Jak ustalać wysokość całorocznego odpisu na ZFŚS?

Pytanie: Mamy pytanie dotyczące naliczenia funduszu socjalnego. Który z wariantów wymienionych niżej jest prawidłowy? Czy podstawę naliczenia odpisu stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (w przeliczeniu na etaty)? Czy podstawę naliczenia odpisu stanowi stan zatrudnienia w przeliczeniu na etaty ustalamy na 1 stycznia danego roku?

Jak rozliczać składki za żonę przedsiębiorcy wykonującą umowę zlecenia?

Pytanie: Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG z powodów przejściowych problemów zdrowotnych będzie potrzebował przez pewien czas przy prowadzeniu własnego biznesu pomocy żony. Jak w związku z tym należy rozliczać składki za żonę, która będzie pracowała na podstawie umowy zlecenia?

Jak przygotować korektę dokumentów w przypadku nieprawidłowo ustalonego okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego?

Pytanie: Pracownikowi, który w  tym roku ukończył 50 lat, wypłaciliśmy wynagrodzenie chorobowe tylko za pierwsze 14 dni dłuższej niezdolności do pracy. Za pozostałe dni objęte zwolnieniem otrzymał zasiłek chorobowy, którego także byliśmy płatnikiem. Ponieważ krótszy okres pobierania wspomnianego wynagrodzenia obejmie tę osobę dopiero w roku przyszłym, to  jak skorygować ten błąd.

Do 31 maja rolnik przedsiębiorca musi złożyć zaświadczenie do KRUS

Co roku, do 31 maja rolnicy lub domownicy, którzy jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą mają obowiązek poinformować swoją jednostkę organizacyjną KRUS, czy nie została przekroczona roczna kwota graniczna podatku dochodowego od przychodów z dodatkowej nierolniczej działalności gospodarczej za rok ubiegły. Kwota podatku należnego za 2018 r. wynosi 3.376 zł.

Czy od umowy zlecenia ze studentem będącym członkiem rodziny należy opłacać składki?

ZUS po raz kolejny potwierdził (interpretacja indywidualna z 6 marca 2019 r., WPI/200000/43/83/2019), że przy pracach sezonowych, gdzie zlecenia są nieregularne właściwą formą zatrudnienia dla członka rodziny i nie tylko jest umowa zlecenia. Nie opłaca się składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu uzyskanego wynagrodzenia, jeżeli zlecenie wykonuje student do 26. roku życia.

Czy napiwki należy oskładkować?

Pytanie: Prowadzę restaurację, w której zatrudniam 8 pracowników, w tym trójkę kelnerów. Otrzymują oni codziennie od klientów napiwki. Czy uzyskane z ich tytułu kwoty należy uwzględniać przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia?

Czy karty podarunkowe na okaziciela podlegają oskładkowaniu?

Pytanie: Prosiłabym o proszę o pomoc w ustaleniu, czy istnieje obowiązek naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od przekazanych naszym doktorantom kart podarunkowych/bonów do księgarni? Karty/bony nie będą imienne, ale na okaziciela. Od przekazywanych kart podarunkowych nie należy naliczać oraz opłacać składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Składki na ubezpieczenia społeczne są należne wyłącznie od kwoty wypłacanego stypendium, a składka zdrowotna od kwoty odpowiadającej wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego.