W jakich przypadkach przedsiębiorca wykonujący wolny zawód skorzysta z tzw. małego ZUS-u?

Osoba fizyczna świadcząca usługi tłumaczeniowe na podstawie wpisu do CEiDG jest osobą, prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie ustawy – Prawo przedsiębiorców. Wobec tego ma prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności od najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (czyli na zasadach wynikających z art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Takie stanowisko zajął ZUS w indywidualnej interpretacji z 6 marca 2019 r. (WPI/200000/43/35/2019).

W jakich przypadkach nietrzeźwy ubezpieczony nie otrzyma świadczeń wypadkowych?

Pytanie: Członek naszej spółdzielni uległ wypadkowi przy pracy, będąc po wpływem alkoholu. Z firmy zabrało go do szpitala pogotowie. Otrzymaliśmy zaświadczenie lekarskie ze szpitala, z którego nie wynika, że był on pod wpływem alkoholu. Jakie dokumenty oprócz zaświadczenia lekarskiego są potrzebne do wypłaty świadczenia chorobowego w takiej sytuacji? Czy jeżeli mamy samo zaświadczenie lekarskie, to trzeba sporządzić protokół powypadkowy? Czy członek spółdzielni otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% czy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80%?  Jak policzyć zwolnienie szpitalne – 100 czy 70%?

Urlop bezpłatny pracownika, który ma dodatkowe tytuły do ubezpieczeń – co z ubezpieczeniami

Pytanie: Zatrudniamy pracownika pełnoetatowego, który zamierza w niedługim czasie wystąpić do nas z wnioskiem o trzymiesięczny urlop bezpłatny. Oprócz zawartej z nami umowy o pracę posiada on inne źródła przychodu w postaci prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz umowy zlecenia (wykonywanej na rzecz obcego podmiotu poza ww. działalnością). Czy udzielenie mu urlopu wpłynie na zmianę jego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych?

Uproszczony wzór deklaracji rezygnacji z wpłat na PPK

Resort finansów przedstawił projekt rozporządzenia zawierającego nowy wzór deklaracji w sprawie rezygnacji z dokonywania wpłat na pracownicze plany kapitałowe (PPK). Wynika z niego, że dokument zostanie uproszczony.  

Które składniki wynagrodzenia wykazuje się w raporcie ZUS RPA i w jaki sposób?

Imienny raport miesięczny o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej ZUS RPA jest nowym dokumentem rozliczeniowym stosowanym od 1 stycznia 2019 r. Dane w nim zawarte będą wykorzystywane w procesie ustalania prawa i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych. Sprawdźmy, jak poprawnie wykazać w tym raporcie wszystkie konieczne składniki wynagrodzenia.

Jakie dokumenty przekazać do ZUS w przypadku zwolnienia lekarskiego po ustaniu zatrudnienia?

Pytanie: Okres wypowiedzenia pracownika kończy się 16 lutego, zwolnienie lekarskie zaś trwa do 22 lutego. Jakie dokumenty do ZUS należy złożyć, aby wypłatę świadczenia z tytułu niezdolności do pracy przejął ZUS? Dodam, że nasz zakład pracy zatrudnia 6 osób.

Jak wykazać w raportach rozliczeniowych świadczenie rehabilitacyjne przyznane z okresem wstecznym?

Pytanie: Z uwagi na postępowanie odwoławcze pracownikowi zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne z wyrównaniem za okres trzech miesięcy, którego będziemy płatnikiem. W jaki sposób rozpisać tę wypłatę w dokumentach ubezpieczeniowych?

Jak wykazać w dokumentach umowę o pracę z byłym zleceniobiorcą?

Pytanie: Podpisaliśmy umowę o pracę z osobą, która była u nas zatrudniona poprzednio na podstawie umowy zlecenia, podlegając z tego tytułu ubezpieczeniom. Umowę o pracę zawarliśmy dwa dni po ustaniu zlecenia, przy czym nastąpiło to w trakcie jednego miesiąca kalendarzowego. Jakie druki ubezpieczeniowe powinniśmy w tej sytuacji przygotować i w jaki sposób je wypełnić? Wynagrodzenie ze zlecenia wypłaciliśmy w ostatnim dniu trwania tej umowy, a wynagrodzenie z umowy o pracę wypłacimy w pierwszych dniach przyszłego miesiąca.

Jak uwzględniać w podstawie zasiłkowej składniki wynagrodzenia z roku poprzedniego?

Każdy płatnik składek, który jest jednocześnie płatnikiem zasiłków i oprócz wynagrodzenia podstawowego wypłaca swoim pracownikom inne składniki (premie, dodatki, nagrody, bonusy itp.), musi odpowiedź na pytanie, czy te dodatkowe składniki uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków. Co wspólnego z zasiłkiem należnym za 2019 r. mają premie, nagrody albo dodatki wypłacone w 2018 r., a nawet wcześniej? Na co należy zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędu i nie wypłacić bezpodstawnie zasiłków? Wyjaśnienia tych wątpliwości znajdziemy w materiale.