Zmiany w programie Płatnik dotyczące kreatora dokumentów płatniczych

Pytanie: Od stycznia 2018 r. na przelewie do ZUS podaje się łączną kwotę składek na ubezpieczenia. W deklaracji rozliczeniowej nie ma takiej kwoty, co oznacza, że trzeba sumować kilka kwot. Poza tym w programie Płatnik nie ma możliwości zrobienia przelewu. Czy w najbliższym czasie program Płatnik będzie zmieniony, tzn. czy będzie można w nim robić przelewy, a kwoty składek będą sumowane, czy też takie zmiany nie są planowane?

Nowy dokument płatniczy – co z identyfikatorem ZUS DRA

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, czy w nowym dokumencie płatniczym składek na ZUS obowiązującym od stycznia 2018 r. należy wpisywać identyfikator deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Niezdolność do pracy powstała trzy miesiące po powrocie z zasiłku macierzyńskiego – jakie świadczenie oraz podstawa wymiaru?

Pytanie:  Po trzech miesiącach od powrotu z urlopu macierzyńskiego udzielonego w roku ubiegłym z tytułu urodzenia bliźniąt, pracownica stała się niezdolna do pracy z powodu choroby. Jakie świadczenie przysługuje jej w tej sytuacji – wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy oraz jak ustalić jego podstawę? Jest to pierwsza niezdolność do pracy tej pracownicy w roku bieżącym.

Jak skorygować rodzaj świadczenia chorobowego wypłaconego z tytułu wypadku w drodze do pracy?

Pytanie: Pracownikowi, który uległ wypadkowi w drodze do pracy, wypłaciliśmy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, co zakwestionowała kontrola z jednostki nadrzędnej, twierdząc, ze za cały ten okres powinno być wypłacone wynagrodzenie chorobowe. Czy wynagrodzenie chorobowe przysługuje za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem, a jeśli tak, to jak skorygować ten błąd?

Informacja roczna dla ubezpieczonych za 2017 r. do 28 lutego

Zbliża się termin, do którego płatnicy składek zobowiązani są przekazać ubezpieczonym (np. pracownikom, zleceniobiorcom) informacje roczne za 2017 r., tzn. informacje o składkach na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, o wypłaconych świadczeniach oraz o przerwach w opłacaniu składek. Sprawdźmy, jakie dane powinny znaleźć się w tej informacji i w jaki sposób przygotować ją w programie Płatnik.

Co z 30-krotnością w Płatniku w 2018 r.?

Pytanie: Czy program Płatnik nadal weryfikuje maksymalną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność), czy też od 2018 r. zostały wprowadzone jakieś zmiany w tym zakresie?

Brak składek na FGŚP za członków rodziny – jak skorygować błąd

Pytanie: W firmie zatrudnieni są na podstawie umów o pracę członkowie najbliższej rodziny właściciela, za których nie opłacamy składek na FGŚP, co nie było dotąd kwestionowane.  Ostanie kontrola nakazała nam naliczyć i opłacić za te osoby wspomniane składki – i to za okres wsteczny. Czy słusznie, a jeśli tak, to jak skorygować dokumenty rozliczeniowe, skoro składki te wykazywane były tylko w deklaracjach?