ZUS IWA do 31 stycznia – wskazówki dla płatnika składek

 Do 31 stycznia 2018 r. płatnicy składek są zobowiązani przekazać do ZUS formularz ZUS IWA zawierający dane za 2017 r potrzebne do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Informacje zawarte na tym druku są przekazywane, aby ZUS mógł ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, według której w kolejnym roku składkowym, tj. od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r.  płatnik będzie opłacał za swoich ubezpieczonych składkę na ubezpieczenie wypadkowe. Nie wszyscy płatnicy ten druk powinni jednak składać.

Zlecenie z pracownikiem na urlopie bezpłatnym – jak wykazać w drukach, jeżeli wypłata nastąpi po powrocie do pracy

Pytanie: Aby zrealizować pilne zlecenie otrzymane od nas, pracownik skorzystał z miesięcznego urlopu bezpłatnego. Jak rozpisać taką umowę w drukach ubezpieczeniowych, jeżeli wynagrodzenie ze zlecenia będzie wypłacone w połowie przyszłego miesiąca, a więc już po rozwiązaniu umowy zlecenia i powrocie pracownika do pracy? Umowa zlecenie została podpisana z pierwszym dniem urlopu bezpłatnego oraz rozwiązana zostanie z ostatnim dniem urlopu i urlop ten obejmować będzie pełny miesiąc kalendarzowy.

W 2018 r. wyższe składki do ZUS przedsiębiorców

W 2018 r. składki na ubezpieczenia społeczne za przedsiębiorców (bez składki zdrowotnej) wyniosą 912,22 zł. Oznacza to wzrost o 36,94 zł, czyli o 4,2% w stosunku do roku 2017.

W 2018 r. nadal z limitem 30-krotności

Przepisy znoszące górny limit ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2019 r. Senat na ostatnim posiedzeniu w 2017 r. przyjął ustawę znoszącą górny limit ograniczenia składek, ale ustawa nie wejdzie w życie, tak jak planowano 1 stycznia 2018 r., tylko dopiero 1 stycznia 2019 r. 

Każdy związek można wybrać jako reprezentanta do sprawy przeciwko ZUS

Praktycznie każdy związek zawodowy może reprezentować pracownika czy osobę ubezpieczoną, jeżeli zainteresowany o to poprosi. Nie ma znaczenia, czy strona postępowania (pracownik, ubezpieczony) jest członkiem związku zawodowego, czy też pracuje w zakładzie pracy w którym dany związek działa. Takie wnioski płyną z uchwały Sądu Najwyższego z 8 listopada 2017 r. uchwałę (sygn. III UZP 7/17).

Jak skorygować składki na FEP opłacone po przekroczeniu rocznej kwoty granicznej?

Pytanie: Przez cztery miesiące ubiegłego roku omyłkowo opłacaliśmy składki na FEP za pracownika, którego dochody przekroczyły roczną kwotę graniczną. Co powinniśmy teraz zrobić, żeby skorygować błąd oraz czy ZUS automatycznie zwróci nam nadpłacone składki?

Jak rozliczać z ZUS umowę zlecenia wynagradzaną prowizyjnie?

Pytanie: Chcemy podpisać umowę zlecenie, w której wynagrodzenie będzie określone jako prowizja od sprzedanego towaru. Jak przedstawiać się będą rozliczenia z ZUS w przypadku gdy dla tej osoby będzie to jedyny tytuł do ubezpieczeń? Chodzi głównie o miesiące, w których – z uwagi na brak sprzedaży lub niską sprzedaż – nie będzie wynagrodzenia albo będzie ono bardzo niskie i wyniesie np. kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.  

Dwie zapomogi dla pracownika – co ze składkami

Pytanie: Pracownikowi, którego dom uległ zniszczeniu w wyniku ostatnich wichur, przyznaliśmy dwie zapomogi – jedną z funduszu socjalnego, drugą zaś ze środków obrotowych. Czy powinniśmy uwzględnić je w podstawie wymiaru składek?

Czy wyprawki z funduszu socjalnego należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek?

Pytanie:  Zgodnie z obowiązującym w firmie regulaminem pracownikom, którym urodziło się dziecko kupowane są z funduszu socjalnego tzw. wyprawki. Czy tego rodzaju świadczenie powinniśmy oskładkować?