Urlop wychowawczy w częściach i zwolnienie ze składek na FP i FGŚP

Pytanie: W roku ubiegłym pracownik wykorzystał część urlopu wychowawczego. Po powrocie do pracy nie opłacaliśmy za niego składek na FP i FGŚP. Teraz chciałby skorzystać z dalszej części urlopu. Co w takiej sytuacji z ulgą w opłacaniu składek po ponownym powrocie pracownika do firmy?

Tylko czynny nauczyciel ma prawo do świadczenia kompensacyjnego

Osoba starająca się o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne musi mieć status nauczyciela w chwili składania wniosku. Nie może więc przed złożeniem wniosku rozwiązać nauczycielskiego stosunku pracy. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 8 września 2015 r.

Ryczałty, deputaty i ekwiwalenty w podstawie wymiaru składek

Oprócz wynagrodzeń zasadniczych i dodatków do nich pracownicy często otrzymują różnego rodzaju ryczałty, deputaty oraz ekwiwalenty. Niektóre z nich przysługują na podstawie ogólnie obowiązujących przepisów, inne zaś wypłacane są na podstawie przepisów zakładowych. Oskładkowanie tego rodzaju świadczeń budzi wiele wątpliwości, tym bardziej, że w niektórych przypadkach część danego świadczenia wyłączona jest z oskładkowania, a od pozostałej części składki powinny być naliczane.

Refundacja składek ZUS za niepełnosprawnych przedsiębiorców

Dnia 1 października 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która wprowadziła korzystne rozwiązania dla niepełnosprawnych przedsiębiorców.

Premia dla pracownicy na macierzyńskim – ubezpieczenia i druki

Pytanie: Pracownicy przebywającej drugi miesiąc na urlopie macierzyńskim wypłacimy premię kwartalną. Czy będzie miało to wpływ na ubezpieczenia? Jak wykazać taką wypłatę w dokumentach ubezpieczeniowych?

Podstawa wymiaru zasiłku dla przedsiębiorców i zwolnienie ze składki zdrowotnej od 1 stycznia 2016 r.

Przyjęta przez Senat 1 października ustawa z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw nie tylko przesuwa termin obowiązywania nowych zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla przedsiębiorców.

Liczenie okresu zasiłkowego w przypadku niezdolność do pracy z kodem literowym „C”

Pytanie:  W październiku 56-letni pracownik był chory przez 12 dni. Za ten okres ma jeszcze prawo do wynagrodzenia chorobowego. Mam wątpliwości dotyczącego tego, czy za 12 dni powinnam wypłacić wynagrodzenie chorobowe czy też w trakcie pracownik nabędzie prawo do zasiłku chorobowego. Wynikają one z tego, że pierwsza niezdolność pracownika do pracy w tym roku do pracy za okres 4–7 maja była oznaczona w ZUS ZLA kodem literowym „C” (niezdolność do pracy spowodowana nadużyciem alkoholu).

Zmiana adresu dziecka zgłoszonego do ubezpieczenia zdrowotnego przez pracownika

Pytanie: Pracownik powiadomił nas, że z dniem 1 października syn zgłoszony przez niego do ubezpieczenia zdrowotnego rozpoczął studia w innej miejscowości. Czy o zmianie tej musimy poinformować ZUS, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Umowa stała po okresie próbnym

Pytanie: Po zakończeniu umowy na okres próbny chcemy podpisać z pracownikiem umowę na czas nieokreślony. Czy będziemy musieli dwukrotnie go zgłaszać do ubezpieczeń oraz jak rozliczyć składki w takiej sytuacji?