Źle przeprowadzony outsourcing może mieć konsekwencje składkowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed niewłaściwym dokonaniem outsourcingu pracowniczego. Firmy zwrócić szczególną uwagę na skutki zawierania tego rodzaju umów. Można bowiem narazić się na obciążenie zaległymi składkami, wraz odsetkami za zwłokę.

Weryfikacja dokumentów rozliczeniowych – ułatwienia dla płatników

W programie Płatnik 10.01.001 zakres weryfikacji dokumentów ubezpieczeniowych znacznie rozszerzono. Chodzi o to, aby płatnicy składek mogli dzięki temu liczyć na pomoc w sporządzaniu i przekazywaniu do ZUS poprawnych dokumentów ubezpieczeniowych, tzn. dokumentów, które nie zawierają błędów.

Umowa o dzieło na jednorazowe szkolenia zwolniona ze składek

Pojedynczy wykład czy szkolenie nie powinien być oskładkowany, w przypadku gdy nosi znamiona wypowiedzi autorskiej. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 12 sierpnia 2015 r. (sygn. I UK 389/14).

Środki odwoławcze w przypadku gdy ZUS uzna umowę o pracę za pozorną

Pytanie: Jedną z zawartych przez nas umów o pracę ZUS uznał za pozorną i wyłączył pracownika z ubezpieczeń. Czy miał takie prawo oraz jakie kroki odwoławcze możemy podjąć, jeśli nie zgadzamy się z tą decyzją?

Składki za pracowników międzynarodowej firmy transportowej

Pytanie: Jesteśmy  międzynarodową firmą transportową, która zacznie niedługo świadczyć usługi indywidualnych pasażerskich przewozów lotniczych. W tym celu prowadzimy rekrutację  personelu i ustalamy kwestie proceduralne, w tym dotyczące podlegania ubezpieczeniom społecznym. Czy zatrudnione osoby pracujące na pokładach naszych samolotów będą podlegały polskim przepisom, w sytuacji gdy w Polsce firma nie ma siedziby?

Składki od wynagrodzenia przyznanego pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd

Pytanie: Wyrokiem sądowym pracownik został przywrócony do pracy. Kiedy odprowadzić składki od przyznanego mu wynagrodzenia oraz jak je wykazać w drukach dla ZUS?

Składki od premii za realizację projektu wypłaconej byłym pracownikom

Pytanie: Pracodawca zamierza wypłacić byłym pracownikom premię za zrealizowany projekt. Jak w takiej sytuacji należy naliczyć składki do ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy (osoby te nie są już pracownikami spółki)? Co z kosztami uzyskania przychodów i kwotą wolną? Czy wypłaconą premię trzeba będzie wykazać w PIT-11?

Składka na FEP za ubiegły rok w przypadku gdy pracownik nie wykonuje już pracy szczególnej

Pytanie:  W okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2014 r. pracownik wykonywał prace szczególne. W związku z tym opłacaliśmy za niego składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Od stycznia 2015 roku nie świadczy on już tego rodzaju pracy. Wypłacamy teraz nagrodę z zysku za rok ubiegły. Czy powinniśmy naliczyć od niej także składki na FEP?

Renta z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy

Pytanie: Pracownica jechała do pracy autobusem, który zderzył się z innym pojazdem i na skutek tego zdarzenia ma uszkodzony kręgosłup. Rehabilitacja jest długotrwała, a okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego dobiega końca. Lekarz zasugerował złożenie wniosku o rentę. Przeanalizowaliśmy dokumenty pracownicy znajdujące się w aktach osobowych i okazało się, że nie spełnia ona warunku wymaganego stażu pracy dla osoby, która ukończyła 30 lat, tj. 5 lat w 10-leciu poprzedzającym powstanie niezdolności do pracy. Czy w takiej sytuacji należy w ogóle składać ten wniosek?

Przeliczenie kapitału początkowego w związku z nowymi zasadami uwzględniania okresu studiów

Pytanie: Pracownica osiągnie wymagany wiek emerytalny w październiku br.  W 2000 roku miała ustalony kapitał początkowy, przy obliczaniu którego okres 5-letnich studiów wyższych – jako okres nieskładkowy – został jej uwzględniony w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 uwzględnionych okresów składkowych (czyli 3 lata i 3 miesiące). Czy możliwe jest przeliczenie tego kapitału?