WYDANIE ONLINE

27 kwietnia ZUS udostępnił płatnikom składek nową wersję programu Płatnik 10.01.001. Wprowadzono w niej zmiany, których celem jest poprawa jakości danych przekazywanych w dokumentach ubezpieczeniowych do ZUS oraz usprawnienie pracy płatników składek. Są one rozszerzeniem zmian wprowadzonych we wcześniejszych wersjach programu Płatnik (począwszy od wersji 9.01.001).

czytaj więcej »

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego. Z tego uprawnienia może skorzystać także ojciec, który prowadzi działalność gospodarczą i z działalności jest objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Ojciec dziecka, który prowadzi działalność (co oznacza, że nie mają do niego zastosowania przepisy Kodeksu pracy), występuje z pisemnym wnioskiem o zasiłek macierzyński do płatnika zasiłku, czyli do ZUS. ZUS uznaje, że wniosek o zasiłek powinien zostać złożony przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku. Wniosek złożony po tym terminie, zdaniem ZUS, nie stanowi podstawy do wypłaty zasiłku. Jeżeli ostatni dzień terminu na złożenie wniosku przypada na sobotę lub na dzień ustawowo wolny od pracy, wniosek złożony w pierwszym dniu roboczym po tym terminie uznaje się za złożony w terminie.

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji zakupił z własnego budżetu (nie z funduszu socjalnego) ubrania sportowe dla pracowników oraz trenerów zatrudnionych na zlecenie (opłacają tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne). Osoby te uzyskują minimalne wynagrodzenie. Zakupy te nie wynikają ani z regulaminu, ani z innych przepisów. Czy od tych świadczeń należy odprowadzić zaliczkę na podatek i składki na ubezpieczenia społeczne?

czytaj więcej »

Pytanie: Na podstawie postanowień układu zbiorowego pracy nasza spółka wypłaca pracownikom regulaminową premię miesięczną w wysokości 30% wynagrodzenia zasadniczego z dodatkiem funkcyjnym. Na podstawie zawartego porozumienia ze związkami zawodowymi, biorąc pod uwagę trudną sytuację finansową spółki, podjęta została decyzja o wstrzymaniu wypłaty premii za lipiec i sierpień br. Czy w tej sytuacji składnik premii będzie uwzględniany przy wyliczaniu podstawy do urlopu wypoczynkowego i podstawy chorobowej za miesiące wakacyjne?

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy zakładem pracy uprawnionym do wypłaty zasiłków chorobowych. Mamy pracownika, który często choruje – w tym roku był już kilkakrotnie na zwolnieniu lekarskim. Otrzymaliśmy informację z ZUS, że był wezwany na kontrolę i nie stawił się. W związku z tym ZUS wydał decyzję o utracie ważności z dniem 30 marca 2015 r. zaświadczenia lekarskiego wystawionego na okres od 10 marca do 10 kwietnia 2015 r. W dniu 10 kwietnia pracownik dostarczył jednak kolejne zwolnienie na okres od 11 do 30 kwietnia 2015 r. Jak w tej sytuacji powinien postąpić pracodawca? Czy orzeczenie ZUS o utracie ważności zaświadczenia lekarskiego jest podstawą do wstrzymania wypłaty zarówno wynagrodzenia chorobowego (za okres od 30 marca do 9 kwietnia), czy wyłącznie zasiłku (za dzień 10 kwietnia)? Czy nas zakład pracy ma prawo wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego również na podstawie kolejnego zaświadczenia?

czytaj więcej »