WYDANIE ONLINE

W trakcie roku może u pracownika dojść do przekroczenia górnego przedziału skali i przejścia na wyższą stawkę podatku, choć przepisy przewidują tu pewną preferencję. Poza ewentualnością przekroczenia progu podatkowego może także wystąpić inne przekroczenie – tzw. limitu 30-krotności przy rozliczaniu składek na ZUS. W tej dziedzinie pracodawca jako płatnik musi w odpowiednim momencie zaprzestać naliczania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

czytaj więcej »

Zaświadczenie ZUS ERP-7 potwierdza okres zatrudnienia pracownika oraz osiągane przez niego zarobki w danym zakładzie pracy. Formularz ten wystawia pracodawca swoim aktualnym, a także byłym pracownikom. Zastąpił on druk RP-7 – Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. ERP-7 podobnie, jak RP-7, wystawia się na wniosek pracownika lub byłego pracownika, który potrzebuje tego druku do uzyskania w ZUS emerytury lub renty. Nowy druk w porównaniu do Rp-7 jest bardziej przejrzysty. Jednak w nim pracodawca musi podać więcej informacji niż wcześniej na druku Rp-7, np. o okresach zatrudnienia w niepełnym wymiarze pracy – w druku Rp-7 należało wykazać tylko ostatni wymiar czasu pracy.

czytaj więcej »

Pracownicy korzystający z urlopu macierzyńskiego często podejmują w tym czasie pracę zarobkową – najczęściej na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Poza nielicznymi wyjątkami osoby te z tytułu dodatkowego zarobkowania muszą być zgłoszone do ubezpieczeń na odpowiednich drukach z odpowiednimi kodami. Ponadto, co miesiąc muszą być za nie składane dodatkowe dokumenty rozliczeniowe. Ich zakres oraz sposób  wypełnienia uzależniony jest od podstawy świadczenia pracy dodatkowej.

czytaj więcej »

Przełom roku kalendarzowego oznacza dla płatników składek wiele obowiązków związanych ze zmianą wynagrodzeń mających wpływ na istnienie obowiązku ubezpieczeń z określonych tytułów oraz naliczania niektórych ze składek. Dodatkowo od 1 stycznia 2024 r. zmienia się katalog składników wynagrodzenia uwzględnianych przy ustalaniu, czy pracownik osiąga płacę minimalną. Chodzi tu np. o dodatek za szczególne warunki pracy.  należy uwzględniać przy ustalaniu, czy pracownik osiąga minimalne wynagrodzenie.

czytaj więcej »