WYDANIE ONLINE

Za miesiąc, w którym pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, powinien on otrzymać wynagrodzenie zbliżone do tego, jakie zwykle uzyskuje za cały miesiąc pracy. Taka zasada wynika z art. 172 Kodeksu pracy, zgodnie z którym za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Warto sprawdzić, czy zmiany w przepisach wprowadzone w 2023 r., wpływają na ustalanie wynagrodzenia i ekwiwalentu za czas urlopu.

czytaj więcej »

Lato to okres, na który tradycyjnie przypada szczyt urlopowy. Urlopującym pracownikom przyznawane są różnego rodzaju dofinansowania pokrywane najczęściej ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale nie tylko. Mimo że tego rodzaju wypłaty generalnie zwolnione są z oskładkowania, od niektórych z nich składki powinny być jednak odprowadzone – o czym często zapominają pracodawcy. Ostatnio dość popularnym świadczeniem, zwłaszcza w niektórych grupach zawodowych, jest umożliwienie wyjazdu urlopowego samochodem pracodawcy, co również wiąże się z obowiązkiem naliczenia składek.

czytaj więcej »

Pytanie: Od tego roku pracownikom wypłacamy tzw. wczasy pod gruszą w wysokości przekraczającej odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy od różnicy między dopłatą a kwotą odpisu powinniśmy naliczać składki?

czytaj więcej »

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, czy od dodatku stażowego za czas zwolnienia od pracy z tytułu siły wyższej (godzinowej bądź dniowej), czy też urlopu opiekuńczego (5 dni) należy naliczyć i odprowadzić składki ZUS? Dodatek stażowy nie jest pomniejszany za czas zwolnienia lekarskiego czy też innej nieobecności. Do tej pory od dodatku stażowego, który przypadał za okres zwolnienia lekarskiego, nie naliczaliśmy składek ZUS, a za pozostały czas naliczaliśmy składki ZUS.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownikowi księgowości, który pracuje przez część dnia przy komputerze, sfinansowaliśmy zakup okularów korekcyjnych. Kwotę tę wyłączyliśmy z podstawy wymiaru składek, co zakwestionowała aktualnie trwająca kontrola. Czy słusznie, a jeśli tak, to co w tej sytuacji powinniśmy zrobić?

czytaj więcej »

Pytanie: W trakcie miesiąca kalendarzowego pracownikowi zmieniony został wymiar czasu pracy – z pełnego etatu na 3/4 etatu. Jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc, jeżeli wynagrodzenie pracownika składa się ze stałego wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego w wysokości 20% pensji zasadniczej oraz zmiennej premii miesięcznej, także naliczanej od wynagrodzenia zasadniczego?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik – ojciec dziecka urodzonego w styczniu 2022 r., chciałby wykorzystać dodatkowy urlop rodzicielski w wymiarze 9 tygodni. Ustnie oświadczył, iż matka dziecka korzystała z urlopu rodzicielskiego w okresie między 2 sierpnia 2022 r. a 26 kwietnia 2023 r., w okresie przepisów przejściowych. Czy takie ustne oświadczenie wystarczy, aby udzielić ojcu dziecka dodatkowego urlopu rodzicielskiego? Czy można prosić pracownika, aby dostarczył kserokopię wniosku na urlop rodzicielski od matki dziecka? Pracownik twierdzi, że matka dziecka nie wykorzystała całego okresu rodzicielskiego. Nie posiadamy informacji w ilu częściach matka dziecka wykorzystała urlop rodzicielski. Czy możemy domagać się informacji od zakładu pracy, w którym jest zatrudniona matka dziecka, aby wystawiła stosowne zaświadczenie w jakim okresie i w ilu częściach wykorzystała swój urlop rodzicielski?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik – ojciec dziecka urodzonego w styczniu 2022 r. chciałby wykorzystać dodatkowy urlop rodzicielski w wymiarze 9 tygodni. Ustnie oświadczył, że matka dziecka korzystała z urlopu rodzicielskiego w okresie między 2 sierpnia 2022 r. a 26 kwietnia 2023 r., w okresie przepisów przejściowych. Czy takie ustne oświadczenie wystarczy, aby udzielić ojcu dziecka dodatkowego urlopu rodzicielskiego? Czy można prosić pracownika, aby dostarczył kserokopię wniosku o urlop rodzicielski od matki dziecka? Pracownik twierdzi, że matka dziecka nie wykorzystała całego okresu urlopu rodzicielskiego. Nie posiadamy informacji, w ilu częściach matka dziecka wykorzystała urlop rodzicielski. Czy możemy domagać się informacji od zakładu pracy, w którym jest zatrudniona matka dziecka, aby wystawił stosowne zaświadczenie, w jakim okresie i w ilu częściach wykorzystała ona urlop rodzicielski?

czytaj więcej »

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, czy pracownica w ciąży przebywająca na zwolnieniu lekarskim (na zwolnieniu jest zapis, że może chodzić) może wyjechać na wakacje za granicę lub na wakacje w kraju?

czytaj więcej »

Pytanie: Z naszą pracownicą przebywającą na urlopie rodzicielskim podpisaliśmy umowę o pracę na 1/4 etatu. Obecnie otrzymała ona zwolnienie lekarskie z tytułu własnej choroby. Czy w takiej sytuacji przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe? Jeśli tak, to jak ustalić podstawę jego wymiaru oraz jakie dokumenty rozliczeniowe złożyć za ten miesiąc?

czytaj więcej »

Pytanie: W wyniku naszego błędu pracownik otrzymał powypadkowe wynagrodzenie chorobowe za 34, a nie 33 dni. Jak skorygować ten błąd oraz czy będzie miało to wpływ na odprowadzone już składki?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik otrzymał wezwanie z policji do stawienia się na przesłuchaniu jako świadek. Wiemy, że za okres zwolnienia nabędzie prawo do rekompensaty od organu wzywającego. Jak natomiast ustalić podstawę wymiaru składek za miesiąc, w którym zwolnienie to będzie miało miejsce? Czy tego rodzaju niepłatną nieobecność w pracy wykazywać w raporcie ZUS RSA?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik samorządowy pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00. Od czwartku do soboty uczestniczył w szkoleniu online, które trwało od godz. 8.00 do 17.00 każdego dnia. W sobotę pracownik loguje się z domu. Całkowity koszt szkolenia ponosi pracodawca, ponieważ nabyte przez pracownika umiejętności są niezbędne do prawidłowego wykonywania przez niego pracy. Czy godziny od 16.00–17.00 przypadające w czwartek i piątek oraz 8.00–17.00 w sobotę należy zaliczyć do czasu pracy? Jeżeli tak, to w jaki sposób prawidłowo rozliczyć powstałe nadgodziny? Pracownika obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia od 1 marca 2023 r. do 31 maja 2023 r. złożył deklarację rezygnacji z PPK od 1 marca 2023 r. 1 czerwca 2023 r. została zawarta z pracownikiem umowa o pracę (ten sam pracodawca). Czy musi ponownie składać deklarację o rezygnacji, czy ta z 1 marca 2023 r. jest aktualna?

czytaj więcej »