WYDANIE ONLINE

Do 28 lutego część płatników składek musi poinformować ZUS o dochodach osiągniętych w roku ubiegłym przez zatrudnionych przez siebie emerytów i rencistów. Przed przygotowaniem zaświadczenia warto poznać zasady wykazywania w nim poszczególnych wypłat, tym bardziej, że różnią się one od tych obowiązujących przy wypełnianiu druku ZUS ERP-7. Dodatkowe problemy rodzi fakt, że w informacji rocznej, z jednej strony wykazuje się część wypłat nie objętych składkami emerytalno-rentowymi, a z drugiej – nie podaje się niektórych wypłat, od których składki te były naliczane.

czytaj więcej »

Początek roku kalendarzowego to termin, w którym część pracodawców przyznaje pracownikom  gratyfikacje  pieniężne za całoroczną pracę. Pracodawcy określają zasady przyznawania i wypłaty tych środków, zapisując je w regulaminach, uchwałach, zarządzeniach, zwanych przepisami płacowymi. Rozwiązania określone w tych dokumentach bywają w niektórych przypadkach bardzo szczegółowe, czasami dość ogólne, w innych są lakoniczne albo w ogóle ich brak. Są bardzo ważnym wskazaniem dla komórek płacowych, któremu pracownikowi i w jakiej wysokości takie gratyfikacje wypłacić. Nie mniej ważną rolę odgrywają w podjęciu decyzji, czy takie składniki wynagrodzenia uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków. Ważne zatem jest, aby przed podjęciem takiej decyzji szczegółowo przeanalizować te zapisy. Dzięki temu prawidłowo ustalimy prawo i wysokość przysługujących świadczeń chorobowych i macierzyńskich.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca zalegający z płatnościami wobec ZUS może ubiegać się o ulgę w spłacie należności z tytułu składek lub nawet o umorzenie tych należności. Rozłożenie należności na raty przyniesie przedsiębiorcom wiele korzyści. ZUS nie będzie prowadził egzekucji tych należności, a jeżeli postępowanie egzekucyjne zostało już wszczęte, to ZUS zawiesi je po podpisaniu umowy. Od następnego dnia po dniu, w którym przedsiębiorca złoży wniosek o rozłożenie należności na raty, a jeżeli wniosek o rozłożenie na raty dotyczy należności przyszłych, to od dnia następnego po terminie płatności, przedsiębiorca nie zapłaci odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną.

czytaj więcej »

Od tego roku sporo nowości dotyczy obliczania zaliczek na podatek, również u zleceniobiorców. Poprzez złożenie odpowiednich oświadczeń i wniosków podatnik może kształtować wysokość zaliczek pobieranych przez płatnika zarówno podwyższając je, jak i obniżając. Zleceniobiorcy zyskali prawo do korzystania z miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek, dzięki czemu nie muszą czekać do rozliczenia rocznego.

czytaj więcej »

Nowelizacja przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadza od 1 lutego 2023 r. do Kodeksu pracy nowe rozwiązania w zakresie korzystania z uprawnień rodzicielskich przez rodziców adopcyjnych.

czytaj więcej »

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, jak prawidłowo powinnam rozliczyć umowę zlecenia na kwotę 200 zł. Czy od tej kwoty powinnam pobrać składkę zdrowotną oraz inne składki?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w 2023 roku nadal obowiązuje zasada, zgodnie z którą trzeba porównać kwotę zaliczki na PIT ustaloną na 31 grudnia 2021 r. z obliczoną składką zdrowotną w wysokości 9%? Czy jeżeli składka zdrowotna jest wyższa niż kwota tej zaliczki, to trzeba obniżyć składkę do wysokości tej zaliczki?

czytaj więcej »