WYDANIE ONLINE

Co prawda przepisy ubezpieczeniowe w zakresie ustalania podstawy zasiłkowej nie uległy zmianie od wielu lat, ale przepisy płacowe obowiązujące u pracodawcy ulegają ciągłym zmianom. Te dotyczące kwestii przyznawania i wypłaty określonych premii, dodatków, nagród oraz wielu innych składników wynagrodzenia często nie zawierają odniesienia do ich przyznawania i wypłaty za okresy, w których pracownik jest niezdolny do pracy wskutek choroby, przerwy w zatrudnieniu spowodowanej urodzeniem dziecka lub sprawowaniem opieki nad dzieckiem czy innym członkiem rodziny. Należy także dodać, że często takich uregulowań u pracodawcy po prostu brak.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2022 r. za okres niezdolności do przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy będzie przysługiwał nie dłużej niż przez 91 dni. Do okresu zasiłkowego będą wliczane okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekroczy 60 dni. To tylko niektóre ze zmian czekających płatników składek i ubezpieczonych od 1 stycznia 2022 r. Dlatego już teraz warto przeczytać kompleksowe opracowanie dotyczące zasiłku chorobowego w 2022 roku. Co ważne – w opracowaniu przedstawiamy stan faktyczny na rok 2022 – łącznie z praktycznymi przykładami.

czytaj więcej »

Kwalifikacje zawodowe pracowników wymagane do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku ustala się w przepisach wewnątrzzakładowych (np. w układzie zbiorowym pracy) lub w przepisach szczególnych. Przepisy te wskazują zatem, jakich kwalifikacji pracodawca może oczekiwać od pracowników przy wykonywaniu pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. W odniesieniu do dokształcania pracowników przewidziano możliwość zwolnienia od podatku dochodowego. Zasadniczo koszty dofinansowania do podnoszenia kwalifikacji pracownika, a także zleceniobiorcy, nie są oskładkowane.

czytaj więcej »

Osoba, która chce być objęta dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i chorobowym, musi złożyć w ZUS odpowiedni wniosek o objęcie tymi ubezpieczeniami. Po zmianach od 1 stycznia przystąpienie do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych lub chorobowego nie będzie wymagało złożenia wniosku. Objęcie tymi ubezpieczeniami będzie bowiem następowało od dnia wskazanego na formularzu zgłoszenia do dnia wskazanego na formularzu wyrejestrowania.

czytaj więcej »

Od nowego roku deklaracji rozliczeniowej i imiennego raportu miesięcznego, a także ich korekt płatnik składek nie będzie mógł złożyć po upływie 5 lat od dnia, w których upłynął termin opłacenia składek rozliczeniowych w tej deklaracji lub raporcie. Obecnie płatnik może złożyć deklarację rozliczeniową oraz imienne raporty miesięczne, a także korekty do tych dokumentów praktycznie bezterminowo, czyli za wiele lat wstecz. Przez co  ulegał stan rozliczeń na koncie płatników składek, a także ubezpieczonych.

czytaj więcej »

Od nowego roku możliwe będzie dochodzenie przez ZUS należności z tytułu składek poprzez potrącanie ich ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych wypłacanych przez ten organ. Obecnie należności z tytułu składek, czyli składki oraz odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata nieopłacone w terminie podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej.

czytaj więcej »

Pytanie: Z pracownikami terenowymi podpisaliśmy umowy przyznające im ryczałt miesięczny w zamian za korzystanie przez nich ze swoich prywatnych telefonów komórkowych do celów służbowych. Czy od tego rodzaju świadczenia powinniśmy naliczyć składki?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik, któremu wypłaciliśmy świadczenie urlopowe, został odwołany z urlopu. Czy w tej sytuacji powinniśmy oskładkować świadczenie?

czytaj więcej »

Pytanie: Okazało się, że osoba, z którą mieliśmy podpisaną umowę zlecenia, została skreślona z listy studentów, o czym nas nie powiadomiła. Powinna zostać w związku z tym zostać objęta ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym z tytułu tej umowy. Co w tej sytuacji powinniśmy zrobić, jeśli nie mamy z nią żadnego kontaktu?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownikowi wypłaciliśmy zawyżone wczasy pod gruszą, które w całości były objęte wyłączeniem z podstawy wymiaru składek. Czy od nadpłaty musimy naliczyć składki? Czy będzie to wymagało złożenia korekt dokumentów rozliczeniowych?

czytaj więcej »

Pytanie: Kontrola ZUS zakwestionowała to, że wyłączyliśmy z podstawy wymiaru składek wypłacane pracownikom ekwiwalenty za pranie służbowego umundurowania. Nie zgadzamy się z tą decyzja, ponieważ takie wyłączenie znajduje się w rozporządzeniu składkowym. Co w tej sytuacji powinniśmy zrobić?

czytaj więcej »

Pytanie: Z powodu zarażenia COVID-19 pracownik został poddany izolacji domowej, która częściowo przypada na okres udzielonego wcześniej urlopu ojcowskiego. Jakie świadczenie powinniśmy wypłacić? W jaki sposób wykazać tę osobę w dokumentach rozliczeniowych?

czytaj więcej »

Pytanie: Bezpośrednio po umowie zleceniu podpisaliśmy z ta samą osobą umowę o pracę na czas określony. Teraz jest ona na zwolnieniu lekarskim z powodu własnej choroby. Jakie świadczenie powinniśmy jej wypłacić? Jak ustalić podstawę wymiaru?

czytaj więcej »

Pytanie: Wypadkowi przy pracy uległ pracownik, z którym mamy podpisaną jednocześnie umowę zlecenie. Jak ustalić podstawę zasiłku chorobowego w takiej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Zgodnie z regulaminem wynagradzania pensje oraz świadczenia chorobowe pracownikom terenowym wypłacane są do 10. dnia następnego miesiąca. Z jakich miesięcy przyjąć podstawę wynagrodzenia chorobowego, jeśli choroba przypadała na przełomie dwóch miesięcy oraz jak takie świadczenie wykazać w dokumentach rozliczeniowych?

czytaj więcej »