WYDANIE ONLINE

Do 31 marca część pracodawców musi złożyć zgłoszenie ZUS ZSWA za rok ubiegły. Podane w nim informacje będą miały wpływ na przyszłe świadczenia emerytalne pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, dlatego ważne jest, żeby dokument ten był prawidłowo wypełniony.  

czytaj więcej »

Pytanie:  Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 23 do 30 października 2020 r. Wynagrodzenie wypłacane jest do 28. każdego miesiąca. 31 października 2020 r. wpłynęło kolejne zwolnienie lekarskie do 4 grudnia. Wiąże się to ze zrobieniem korekty listy płac za październik. Moje pytanie dotyczy tego, czy korekta w Płatniku powinna zawierać wyłącznie RCA z obniżoną podstawą za 31 października? Do tego RSA z kodem 331, okres 31.10.2020 – 31.10.2020 r. oraz RPA: dodatek stażowy wypłacany obok wynagrodzenia bez składek z kwotą dotyczącą tylko tego jednego korygowanego 31 października. Czy też należy uwzględnić w korekcie dokumentu łącznie te dwa okresy w RSA? Czy dwa bloki dotyczące jednej osoby: jeden za okres, który był wysłany prawidłowo od 23.10.2020 do 30.10.2020 r. i drugi blok: 31.10.2020 do 31.10.2020, a w RPA łącznie zsumować dodatek stażowy wypłacany obok wynagrodzenia bez składek za ten okres od 23.10.2020 do 31.10.2020 r.?

czytaj więcej »

Pytanie:  Pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym obejmującym dwa kolejne miesiące kalendarzowe, z którym podpisaliśmy na ten okres dodatkową umowę zlecenia, otrzymał premię kwartalną. Czy wpłynie to na zakres składanych za ten miesiąc dokumentów ubezpieczeniowych?

czytaj więcej »

Od dwóch miesięcy płatnicy składek oraz osoby fizyczne mają obowiązek przekazywać do ZUS informację o zawartych umowach o dzieło. Zgłoszenie następuje poprzez przekazanie do ZUS formularza RUD. Nie wszystkie z tych umów podlegają zgłoszeniu.

czytaj więcej »

Popularna trzynastka, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne podlega egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości. Przy potrącaniu innych należności trzynastka podlega ochronie tak jak inne wynagrodzenia, tzn. z zastosowaniem limitu granicznego i kwoty wolnej od potrąceń. Problematyczne okazuje się ustalanie kwoty potrącenia przy różnych terminach wypłat w miesiącu.

czytaj więcej »

Skutki wywołanego wybuchem pandemii kryzysu są duże większe, niż wcześniej sądzono. Dlatego też od 26 stycznia pojawiło się wiele nowych zmian w tarczy antykryzysowej, które mają ułatwiać walkę ze skutkami tego kryzysu. Dotyczą one m.in. pracy w trakcie kwarantanny, czasu pracy, świadczenia postojowego, zwolnienia ze składek ZUS.

czytaj więcej »

W ramach dużej nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych planowane są zmiany także innych ustaw m.in. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Część zmian ma wejść w życie już w  2021 roku, a niektóre od 1 stycznia 2022 r.

czytaj więcej »

Ostatni etap reformy otwartych funduszy emerytalnych ma się rozpocząć d 1 czerwca 2021 r. Po jego zakończeniu nastąpi likwidacja OFE. W związku z tym już za kilka miesięcy uczestniczy otwartych funduszy będą musieli zdecydować, gdzie umieścić środki z likwidowanego rachunku w OFE. Tak wynika z rządowego projektu przyjętego 2 marca br., który ma doprowadzi do likwidacji otwartych funduszy emerytalnych.

czytaj więcej »

Pracodawca musi udzielić 2 dni płatnego zwolnienia od pracy pracownikowi, który przechorował COVID-19 i jako ozdrowieniec oddał osocze. Obowiązek ten wynika z przepisów, które po koniec stycznia br. wprowadziły takie nowe uprawnienie dla pracownika. Powstają pytania, w jaki sposób należy udzielać tych dni wolnych oraz jak obliczać wynagrodzenie za czas tego zwolnienia.

czytaj więcej »

Okresów zwolnień lekarskich nie można zaliczyć do stażu pracy z którego wynikają uprawnienia do świadczeń z ustawy o emeryturach pomostowych – uznał Sąd Najwyższy w podjętej uchwale. Tak wynika z uchwały SN z 29 października 2020 r., sygn. akt III UZP 3/20

czytaj więcej »

Pytanie:  Zleceniobiorcy (opiekunki) naszej firmy, przed wyjazdem na dane zlecenie poddają się testowi na COVID-19. 1: Zleceniobiorcy opłacają test z własnych środków. Na podstawie przesyłanych nam faktur (faktura wystawiona imiennie na opiekunkę) spółka zwraca poniesiony koszt przelewem na rachunek bankowy zleceniobiorcy. Jednocześnie wystawia fakturę na świadczoną usługę klientowi niemieckiemu zawierającą wartość wykonanej usługi wraz z wkalkulowanym kosztem obowiązkowego testu. Czy sfinansowanie zleceniobiorcy kosztu testu powoduje u niego powstanie przychodu podlegającego składkom ZUS i podatkowi? 2: Faktura wystawiona na dane firmy opłacona gotówką przez zleceniobiorcę, pozostałe uzgodnienia jak wyżej. Czy w tym przypadku u zleceniobiorcy (zwrócony koszt) powoduje powstanie przychodu, który podlega składkom ZUS i podatkowi?

czytaj więcej »

Pytanie:  Od ubiegłego roku zamiast posiłków regeneracyjnych oraz ciepłych napojów pracownicy otrzymują stały ryczałt miesięczny, na co mamy ich pisemną zgodę. Kontrola zakwestionowała sposób rozliczeń, nakazując jednocześnie naliczenie składek od wypłaconych kwot. Co powinniśmy zrobić w przedstawionej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie:  Z najbliższej pensji potrącimy pracownikowi zaliczkę udzieloną na pokrycie kosztów delegacji. Jak należy ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc?

czytaj więcej »

Pytanie:  W regulaminie wynagradzania chcielibyśmy wprowadzić zapis mówiący o tym, że z tytułu podróży służbowych pracownikom przysługiwać będzie dieta w wysokości 40 zł za dobę – bez względu na to, czy będzie to podróż krajowa, czy zagraniczna. Czy wpłynie to na rozliczenia składkowe?

czytaj więcej »

Pytanie:  Nasza firma wypłaca pracownikom, oprócz wynagrodzenia zasadniczego nagrodę roczną, do której nie zachowują oni prawa za okresy pobierania zasiłków. W związku z COVID-19 mamy obecnie przejściowe kłopoty finansowe i dopiero w drugiej połowie tego roku (prawdopodobnie w sierpniu) będziemy mogli wypłacić pracownikom tę nagrodę przysługującą za 2020 rok. Zawsze wypłata tej nagrody następowała najpóźniej do końca stycznia danego roku za rok poprzedni. Jakie to będzie miało konsekwencje dla obliczania podstawy wymiaru zasiłków dla pracowników?

czytaj więcej »

Pytanie:  Pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby w marcu 2021 roku i jest to jego pierwsza niezdolność w tym roku kalendarzowym. W okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru przysługującego mu wynagrodzenia chorobowego, pracownik korzystał przez 4 miesiące z urlopu bezpłatnego. Czy w tym przypadku przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby należy uwzględnić wynagrodzenie określone w umowie o pracę, czy może średnią z ostatnich 12 miesięcy? Jak należy podzielić uzyskane wynagrodzenie: przez 12 czy przez 8 ze względu na korzystanie z urlopu bezpłatnego?

czytaj więcej »

Pytanie:  Przymierzamy się do wypłaty trzynastek za rok ubiegły. Czy po dokonaniu wypłaty będziemy musieli przeliczyć świadczenia chorobowe wypłacone w 2020 r. – w tym pracownikom, których dochody przekroczyły roczną kwotę graniczną?

czytaj więcej »

Pytanie:  Żona pracownika korzysta z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni, od 31 października 2020 r. do 19 marca 2021 r. 8 marca 2021 r. znalazła się w szpitalu i przebywa tam nadal. Pracownik w tym czasie musiał zaopiekować się dzieckiem i wystąpił z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego i wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Czy zasiłek ten mu przysługuje i przez jaki okres? Czy później będzie mógł korzystać z urlopu ojcowskiego i zasiłku z tego tytułu?

czytaj więcej »

Pytanie:  Otrzymałam oświadczenie od pracownicy, że jest na kwarantannie na dziecko. Nie mam potwierdzenia w PUE ZUS. Czy wystarczy oświadczenie pracownicy? Jednocześnie pracownica chce pracować zdalnie. Czy za weekendy mam jej obliczyć wynagrodzenie chorobowe?

czytaj więcej »

Pytanie:  Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownicy będącej w ciąży? Pracownica zatrudniona w firmie od 2018 r. od 30 grudnia 2020 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim (kod B). Pracownica była zatrudniona na pełny etat. Od 11 maja 2020 r. do 21 czerwca 2020 r. pracodawca obniżył wymiar czasu pracy o 20% w związku z ustawą o COVID-19, od 22 czerwca 2020 r. pracownica ponownie pracowała w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy ustalając podstawę zasiłku chorobowego, należy ją ustalić z okresu lipiec 2020 r. – listopad 2020 r.? Czy z okresu grudzień 2019 roku – listopad 2020 roku z wyłączeniem maja i czerwca 2020 roku?

czytaj więcej »

Pytanie:  Dziecko w wieku przedszkolnym jest na kwarantannie w związku z COVID-19. Rodzice dziecka pracują. Czy na to dziecko przysługuje zasiłek opiekuńczy z powodu konieczności sprawowania opieki złożony na druku ZUS Z-15A (opieka do 60 dni), czy też na oświadczeniu do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z COVID-19? Czy lekarz powinien wystawić zwolnienie lekarskie w związku z opieką?

czytaj więcej »

Pytanie:  Przez jaki okres i w którym miejscu powinniśmy przechowywać złożone przez pracowników dokumenty oraz oświadczenia związane z PPK (np. dotyczące przystąpienia lub rezygnacji z programu)? Czy możliwe jest ich przechowywanie w aktach osobowych? Jeżeli tak, to w której części akt?

czytaj więcej »

Pytanie:  Nauczyciel – emeryt ma chorą krtań i problemy z emisją głosu. Czy z tego tytułu przysługuje mu dodatek do emerytury albo inne dodatkowe świadczenia? 

czytaj więcej »

Pytanie:  Mimo że pracownica wnioskowała o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego (w związku z COVID-19) tylko za dni robocze, cały ten okres wykazaliśmy w jednej pozycji raportu ZUS RSA. Czy w sytuacji, jeżeli płatnikiem zasiłku był ZUS też musimy złożyć korektę dokumentu? A jeśli tak, to jak powinna ona wyglądać?

czytaj więcej »

Pytanie:  W trakcie miesiąca pracownikowi zmienimy obowiązujący go wymiar czasu pracy z pełnego etatu na 3/4. Jak taką zmianę wykazać w dokumentach ubezpieczeniowych oraz jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc?

czytaj więcej »

Pytanie:  Pracownik złożył w dniu 7 stycznia 2021 roku zgłoszenie zdarzenia wypadkowego przy pracy. Wypadkowi zaś uległ 3 sierpnia 2020 roku. Nie zgłosił tego pracodawcy w dniu zdarzenia ani później. Pracodawca dowiedział się o zdarzeniu w dniu 7 stycznia 2021 roku, kiedy to pracownik złożył zgłoszenie zdarzenia wypadkowego. Od 3 sierpnia 2020 roku do dnia dzisiejszego nie przybywał na zwolnieniu lekarskim z tytułu wypadku przy pracy. Załączył do zgłoszenia wystawione przez lekarza w dniu 9 grudnia 2020 roku skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne. Przyczynę skierowania na zabiegi fizjoterapeutyczne lekarz wpisał następstwa urazów kończyny górnej. Czy po tak długim czasie od zaistniałej sytuacji można uznać to zdarzenie jako wypadek przy pracy.

czytaj więcej »