WYDANIE ONLINE

Czy w tym roku mamy więcej nieobecności spowodowanych chorobą? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Co prawda cały czas mamy epidemię koronawirusa, ale wielu pracowników korzysta z pracy zdalnej, co może – oczywiście nie w bezpośredni sposób, ale jednak – powodować, że mniej zwolnień lekarskich trafia do pracodawcy. Gdy zbliża się koniec roku kalendarzowego, płatnicy składek zobowiązani do wypłaty zasiłków zgłaszają wiele pytań związanych z ustalaniem prawa do tych świadczeń i ich podstawą wymiaru w przypadku gdy niezdolność do pracy ubezpieczonych rozpoczyna się w jednym roku i trwa nieprzerwanie także w roku następnym. Odpowiedzi na te pytania nie zawsze wynikają wprost z obowiązujących przepisów. Dlatego warto sprawdzić szczegółowe wyjaśnienia i wskazówki na praktycznych przykładach.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zatrudniony w naszej firmie na pełny etat w listopadzie przebywał na urlopie ojcowskim, ale zasiłek otrzyma w grudniu. Jakie dokumenty z tytułu urlopu pracodawca powinien złożyć za listopad, a jakie za grudzień? Czy w sytuacji gdy pracownik równocześnie prowadzi działalność gospodarczą, to w tym okresie powinien opłacać za siebie składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne z działalności?

czytaj więcej »

Pytanie: Instytucja kultury otrzymała zwrot składek ZUS w związku z tarczą antykryzysową i zwolnieniem ze składek ZUS za okres marzec – maj 2020 roku. Czy organizator może zażądać zwrotu tych środków jako niewykorzystaną dotację podmiotową przy rozliczeniu rocznym?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik instytutu naukowego jest zarazem jego stypendystą, ponieważ otworzył przewód doktorski lub habilitację. Zachętą dla takiego pracownika jest stypendium na 6 miesięcy, wypłacane z puli stypendialnej, jaką instytut posiada, i z której dokonuje wypłat dla doktorantów niebędących pracownikami. Czy od tego stypendium pracownik stypendysta powinien mieć odprowadzane składki ZUS (emerytalna, rentowa i dobrowolna chorobowa)? Co z podatkiem od takiego stypendium? Osoby należą do PPK i w listopadzie zostało im PPK zastosowane na liście płac – czy właściwie? Co z podatkiem od PPK? Jak wygląda sprawa PIT-11 za 2020 rok? Stypendium nie jest opodatkowane, ale jest oskładkowanie i ma odprowadzane składki na PPK. Co z rozliczeniem rocznym?

czytaj więcej »

Pytanie: Umowa o prowadzenie PPK została podpisana 10 listopada 2020 r. Wynagrodzenie za listopad 2020 roku wypłaciliśmy 10 grudnia 2020 r. Na przekazanie wpłat do instytucji finansowej mamy czas od 11 grudnia 2020 r. do 15 stycznia 2021 r. W okresie od 11 do 31 grudnia 2020 r. nie ma u nas wypłat wynagrodzeń, a kolejna wypłata to 10 stycznia 2021 r. (za grudzień 2020 roku). Kiedy należy pobrać zaliczkę na podatek z tytułu dopłat pracodawcy do programu PPK z listy płac za listopad 2020 roku?

czytaj więcej »

Pytanie: W listopadzie, zawierając umowę o prowadzenie PPK przez pomyłkę na listę uczestników wpisałam osobę, która złożyła deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Co zrobić w takiej sytuacji? Lepiej, żebym odprowadziła wpłatę, czy nie dokonywać przelewu za taką osobę do instytucji finansowej?

czytaj więcej »

Pytanie: Ustawa o PPK w art. 107 w pkt 4 wprowadza pojęcie „dokumentacji związanej z  dokonywaniem wpłat do PPK”. Jakie dokumenty wchodzą w jej skład? W jaki sposób i w jakim miejscu mam je przechowywać? Czy deklaracje rezygnacji z wpłat do PPK, o której mowa w art. 23 ust. 2 ustawy o PPK, mogę przechowywać w aktach osobowych?

czytaj więcej »

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, czy możemy potrącić kwoty z zasiłku, jeśli tytuł egzekucyjny naszego pracownika nie dotyczy zasiłków z ubezpieczenia społecznego?

czytaj więcej »

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, w jakim czasie pracownik powinien dostarczyć stosowne oświadczenie w przypadku gdy nie został ujęty w tabeli na PUE ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w razie braku informacji na PUE ZUS o objęciu kwarantanną/izolacją jego dziecka oświadczenie pracownika powinno być potwierdzone w sanepidzie?

czytaj więcej »

Pytanie: Prosiłabym o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy kwarantanna przerywa opiekę na dziecko z art. 188 Kodeksu pracy.

czytaj więcej »

Pytanie: Jeden z naszych pracowników od 1 grudnia przebywa na sześciomiesięcznym świadczeniu rehabilitacyjnym. Jednocześnie od 12 grudnia ma nałożoną kwarantannę. Czy okres kwarantanny przerywa okres wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica przebywająca na kwarantannie przez dwa dni orzeczonej kwarantanny wykonywała pracę. Moje pytanie brzmi: czy traci ona cały zasiłek chorobowy wynikający z kwarantanny?

czytaj więcej »

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie czy zasiłek opiekuńczy na dziecko objęte kwarantanną/izolacją przysługuje do ukończenia przez nie 14. rok życia, czy tylko w przypadku dzieci do 8 lat?

czytaj więcej »

Pytanie: Po urlopie rodzicielskim pracownica przepracowała kilkanaście dni i rozpoczęła korzystanie z urlopu wychowawczego. Jakie dokumenty powinniśmy złożyć za nią, jeżeli zmiany te nastąpiły w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego? Od jakich podstaw naliczyć składki? Nadmieniam, że zasiłek macierzyński wypłacany był przez ZUS.

czytaj więcej »

Pojawiają się już pierwsze roszczenia pracowników wykonujących swoje obowiązki w trybie zdalnym, a więc poza siedzibą pracodawcy. Dotyczą m.in. nieszczęśliwych zdarzeń podczas pracy zdalnej. Obowiązujące tymczasowo przepisy o pracy zdalnej nie regulują kwestii wypadku przy pracy. Należy więc sięgnąć do ogólnych przepisów Kodeksu pracy.

czytaj więcej »

Pracownikom świadczącym pracę w terenie często przyznawane są ryczałty na jazdy lokalne. Jest to wygodne dla pracodawców, ponieważ nie angażują wówczas własnych środków transportu, a kwoty wypłacane pracownikom nie są objęte składkami – pod pewnymi jednak warunkami.

czytaj więcej »

Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będący pracodawcami i zleceniodawcami po raz kolejny rozliczą ten podatek od dokonywanych przez siebie świadczeń ze stosunku pracy i umów cywilnoprawnych. Wykorzystają w tym celu zmienione formularze deklaracji i informacji podatkowych. Trzeba sprawdzić nowe preferencje podatkowe i nowe wzory formularzy podatkowych oraz obowiązujące terminy, zwłaszcza że uległy one w niektórych przypadkach zmianie.

czytaj więcej »