WYDANIE ONLINE

Trudności ekonomiczne, których przyczyną jest trwająca epidemia koronawirusa, mogą spowodować konieczność ograniczenia tak działalności profesjonalnej pracodawców, jak i działalności socjalnej, na którą może zwyczajnie zabraknąć środków. Sposobem na uniknięcie problemów ma stać się zawieszenie działalności socjalnej, które musi być uzgodnione z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi. Tarcza antykryzysowa 4.0 przewiduje, że pracodawca będzie mógł zawiesić prowadzenie funduszu socjalnego. Dotychczasowe przepisy zakładały możliwość rezygnacji z niego (choć nie dotyczy to jednostek budżetowych) lub zmniejszenia wysokości odpisu.

czytaj więcej »

W niektórych przypadkach płatnicy składek muszą przekazać do ZUS za ubezpieczonych raporty rozliczeniowe z zerowymi podstawami wymiaru oraz zerowymi składkami na wszystkie albo tylko na niektóre z ubezpieczeń. Takie wyzerowane raporty służą też do zgłoszenia korekt złożonych wcześniej dokumentów.

czytaj więcej »

Kwoty wolne od potrąceń od 16 maja 2020 r. uległy zwiększeniu o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego pracownik ma na utrzymaniu, w sytuacji gdy z powodu podjętych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działań służących zapobieganiu zarażeniem koronawirusem pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu. Podwyższeni spowodowało wiele wątpliwości, dotyczących np. tego, kto się zalicza do członków rodziny, czy chodzi o podwyższenie kwoty brutto czy netto, cy zmieniły się kwoty wolne przy potrąceniach za zgodą pracownika.

czytaj więcej »

Zawieszenia obowiązków związanych z działalnością socjalną, doprecyzowanie reguł wykonywania pracy zdalnej, przymusowe udzielanie urlopu w okresie epidemii, możliwość szybkiego wypowiedzenia umów o zakazie konkurencji to tylko część  z ważnych dla pracodawców zmian, które wprowadziła tarcza antykryzysowa 4.0.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim, a potem na urlopie macierzyńskim od 1 września 2018 r. do 28 stycznia 2020 r. Od 29 stycznia 2020 r. do 24 marca 2020 r. przebywała na zaległym urlopie wypoczynkowym. Od 25 marca przebywa na urlopie wychowawczym. Jak należało wyliczyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym?

czytaj więcej »

Pytanie: W firmie zatrudniamy obywateli z Ukrainy na umowę zlecenia, od której odprowadzamy składki ZUS (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, zdrowotne) oraz na FP i FGŚP. Zleceniobiorca wynajmuje w Polsce mieszkanie. Firma wypłaca mu dodatek do wynajmowanego mieszkania w wysokości 300 zł na rękę. Wynajmowane mieszkanie jest w tej samej miejscowości co zakład pracy. Pytanie moje dotyczy składek ZUS od dodatku do wynajmowanego mieszkania. Czy powinniśmy ozusować kwotę dodatku do mieszkania? Jeżeli powinniśmy odprowadzić składki, to jakie? Czy tylko emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne od zleceniobiorcy, czy również emerytalne, rentowe wypadkowe, na FP i FGŚP opłacane przez zleceniodawcę?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik urzędu gminy w drodze uchwały Rady Gminy został wyznaczony na inkasenta opłaty targowej. Jednocześnie zostało ustalone inkaso w wysokości 5% od zebranych opłat. Czy od naliczonego pracownikowi inkasa należy naliczyć i pobrać składki na ubezpieczenia społeczne czy tylko podatek?

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy Domem Kultury i chcemy zatrudnić obywatela Litwy na podstawie umowy zlecenia jako członka jury. Umowa byłaby zawarta na 1 dzień. Czy w związku z podpisaniem takiej umowy musimy zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego? Jak wygląda opodatkowanie takiej umowy?

czytaj więcej »

Pytanie: W jednostce samorządowej, czas pracy pracowników wynosi 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, w 5-dniowym tygodniu pracy. Dla pracowników każda sobota i niedziela jest dniem wolnym od pracy. Pracownik opiekujący się dzieckiem do lat 8, cały kwiecień przebywał na dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Oświadczenia składał przed rozpoczęciem tygodnia tylko na dni pracujące, tj. 1–3 kwietnia, 6–10 kwietnia, 14–17 kwietnia, 20–24 kwietnia, 27–30 kwietnia. Zasiłek został wypłacony tylko za dni, na które zostały złożone oświadczenia (bez sobót i niedziel) i nie zostało wypłacone wynagrodzenie za dni wolne od pracy – zgodnie z rozporządzeniem MPiPS z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy. Obecnie pracownik złożył „korektę” oświadczenia na cały miesiąc kwiecień (od 1 kwietnia do 30 kwietnia łączenie z sobotami i niedzielami) i wymaga od pracodawcy wypłacenia zasiłku opiekuńczego za soboty i niedziele. Czy pracodawca ma obowiązek składania korekty do ZUS i wypłaty zasiłku za soboty i niedziele?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica korzysta z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z COVID-19. Z powodu zamknięcia przedszkola sprawowała ona opiekę nad dzieckiem bez przerwy od 12 marca do 22 maja, a właściwie nadal sprawuje opiekę. Od 12 marca nie przepracowała żadnego dnia. Na oświadczeniu pracownica wykazała tylko określone robocze dni z okresu, na który została zamknięta placówka – przedszkole. Za marzec pracownikowi wypłaciłam za 14 dni zasiłek opiekuńczy oraz za 16 dni wynagrodzenie za pracę. W kwietniu i maju pracownica nie przepracowała ani jednego dnia (sprawowała opiekę nad dzieckiem). Czy w takim przypadku należy się jej wynagrodzenie za pracę? W oświadczeniu do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego wykazane są dni, w których pracownica zobowiązana była świadczyć pracę – dni robocze.

czytaj więcej »

Pytanie: Zgłosiłam do ubezpieczeń pracownika (obcokrajowca) z błędną datą urodzenia. Kartoteka tej osoby została potwierdzona w ZUS. Po zauważeniu, że w dacie urodzenia jest błąd, chciałam go skorygować w kartotece ubezpieczonego, ale niestety nie mogłam tego zrobić. Jak mam skorygować tę datę? Czy powinnam wyrejestrować tę osobę i zgłosić ponownie z prawidłową datą urodzenia?

czytaj więcej »