WYDANIE ONLINE

Składki na ubezpieczenie wypadkowe od wypłat mających miejsce po 31 marca 2020 r. muszą być liczone z zastosowaniem stopy procentowej obowiązującej danego płatnika w roku składkowym zaczynającym się 1 kwietnia 2020 r. Część płatników informację o dotyczącej ich stopie składek wypadkowych otrzyma z ZUS, pozostali będą musieli ustalić ją we własnym zakresie, przy czym niektórzy będą mogli przyjąć stawkę z ubiegłego roku składkowego.

czytaj więcej »

Pytanie: Do regulaminu wynagradzania zamierzamy wprowadzić zapis, że przysługujące pracownikom premie nie będą zmniejszane za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Czy wpłynie to na oskładkowanie tego rodzaju świadczeń?

czytaj więcej »

Pytanie: Zmieniliśmy obowiązujący u nas układ zbiorowy pracy, w wyniku czego wprowadzona została zasada, że bez względu na przyczynę niezdolności do pracy pracownikom przysługuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% podstawy wymiaru. Czy nadwyżka ponad stawkę wynikającą z Kodeksu pracy powinna być uwzględniona przy liczeniu składek?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudnimy pracownika w trakcie miesiąca i zastanawiamy się, jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc, jeżeli będzie otrzymywał on stałe wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki stażowy i funkcyjny.

czytaj więcej »

Pytanie: W czasie pobytu pracownicy na urlopie wypoczynkowym zachorowało jej dziecko, w związku z czym wystąpiła do nas z wnioskiem o przerwanie urlopu i wypłacenie zasiłku opiekuńczego. Czy mamy taki obowiązek i jakie ewentualnie dokumenty rozliczeniowe powinniśmy złożyć w przedstawionej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownikowi, który w 2019 roku pobierał wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy wypłaciliśmy trzynastkę za ten rok. Czy powinniśmy przeliczyć podstawę wymiaru wspomnianych świadczeń oraz wypłacić wyrównanie, korygując jednocześnie dokumenty rozliczeniowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Na przełomie 2019/2020 roku pracownikowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy, który przez pomyłkę rozliczyliśmy w ramach ubiegłorocznego limitu. Jak skorygować ten błąd?

czytaj więcej »

Pytanie: Po umowie na okres próbny z tą samą osobą podpiszemy umowę na czas określony. Czy po zakończeniu pierwszej z umów musimy ją wyrejestrować z ubezpieczeń, a po podpisaniu drugiej ponownie do nich zgłosić?

czytaj więcej »

Pytanie: Z uwagi na to, że w liczbie ubezpieczonych nie uwzględniliśmy osób wykonujących u nas umowy cywilnoprawne, zaniżony został stan zatrudnienia i – mimo istnienia takiego obowiązku – nie złożyliśmy deklaracji ZUS IWA. Co teraz powinniśmy zrobić?

czytaj więcej »

Pytanie: W ubiegłym roku korzystałam z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. małego ZUS, zgłosiłam się z kodem tytułu ubezpieczenia 05 90 0 0. Za styczeń 2020 roku łącznie z deklaracją rozliczeniową ZUS DRA złożyłam również deklarację ZUS DRA cz. II. Czy za luty 2020 roku musiałam również złożyć kolejny dokument ZUS DRA cz. II?

czytaj więcej »

Pytanie: Nasz pracownik wrócił z zagranicy. Chcielibyśmy upewnić się, czy musi odbywać kwarantannę i jakie świadczenia się z tym wiążą. Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: Na podstawie decyzji powiatowego inspektora sanitarnego zleceniobiorca został skierowany na kwarantannę z powodu koronawirusa. W decyzji tej nie ma informacji na temat zakończenia kwarantanny. Za jaki okres należny jest zasiłek chorobowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pielęgniarka jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w przychodni na cały etat. Pracę wykonuje 3 dni w tygodniu. Dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą i w ramach działalności pełni dyżury nocne w szpitalu. Przeważnie jest to jeden 12-godzinny dyżur w tygodniu. Wtedy dzieckiem zajmuje się ojciec. Czy w okresie, w którym pracownica przebywa na opiece, może wykonywać dyżury i nie korzystać z opieki? Czy uzyskiwanie przychodów z działalności nie zostanie uznane przez ZUS za okoliczność, która pozbawi ją prawa do zasiłku opiekuńczego, jaki jej przysługuje w związku z opieką nad dzieckiem do lat 8 w związku z zamknięciem szkoły? Czy gdy wynagrodzenie z umowy o pracę okaże się niższe od minimalnego z powodu otrzymywania zasiłków z działalności gospodarczej, będzie musiała opłacić składki na ubezpieczenia społeczne?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracownica może korzystać z zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem szkoły na dziecko do ukończenia 8 lat w sytuacji gdy ojciec dziecka wykonuje pracę zdalnie w domu, przebywa w domu, ale ma wypłacane wynagrodzenie postojowe czy też przebywa w domu, ale ma zwolnienie lekarskie.

czytaj więcej »

Płatnik składek, który popełni błąd przy ustalaniu uprawnień do zasiłków albo nieprawidłowo ustali podstawę wymiaru tych świadczeń, musi liczyć się z określonymi konsekwencjami. Nieprawidłowości mogą oznaczać zarówno nadpłatę, jak niedopłatę świadczeń. W przypadku niedopłaty konieczne będzie dopłacenie brakujących składek wraz z odsetkami, ponieważ bezpodstawnie wypłaconych zasiłków nie można rozliczyć w ciężar należnych składek. W ten sposób powstaje niedopłata składek, którą należy uregulować wraz z odsetkami. Sprawdźmy, jakie błędy najczęściej popełniają płatnicy składek oraz jak je skorygować.

czytaj więcej »

Rozliczenie roczne podatku osoby w wieku do 26 lat sporządzane za 2019 roku jest znacznie bardziej skomplikowane niż przygotowywane w latach poprzednich. W związku z zatrudnieniem osób młodych doszło nie tylko do rozliczenia podatku według nowych stóp podatkowych, ustalenia kosztów uzyskania przychodu zgodnie z nowymi zasadami, zmian w stopach podatku stosowanych w okresie pobierania zaliczek i rozliczenia rocznego. Zmianie uległy również  zasady pobierania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne i ich ujęcie w rozliczeniach rocznych podatku dochodowego. W efekcie inne kwoty zwolnione z podatku będą wynikać z informacji PIT-11 wystawianych przez zatrudniających i zakłady pracy, a inaczej będą one prezentowane w rocznej deklaracji pracownika w wieku do 26. roku życia.

czytaj więcej »

Od 1 marca obowiązują wyższe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków (chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych), a także świadczenia rehabilitacyjnego. Zostały one zwaloryzowane tak jak świadczenia emerytalno-rentowe i ustalone w wysokości kwotowej.

czytaj więcej »