WYDANIE ONLINE

Na początku każdego roku kalendarzowego pracodawcy spotykają się z koniecznością dokonania wypłat przysługujących pracownikom jeszcze za rok ubiegły. Wypłaty te budzą wiele wątpliwości co do zasad ich oskładkowania na poszczególne rodzaje ubezpieczeń, FEP czy też fundusze pozaubezpieczeniowe, w tym wprowadzony 1 stycznia 2019 r. Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Pracodawcy mają także problemy z rozliczaniem wspomnianych wypłat w imiennych raportach miesięcznych, zwłaszcza że od początku 2019 r. obowiązuje nowy dokument, w którym wypłaty za rok ubiegły muszą być wykazywane.

czytaj więcej »

Do 2 marca 2020 r. płatnicy składek mają obowiązek przekazać ubezpieczonym, np. pracownikom, zleceniobiorcom, informacje roczne za rok 2019, tzn. informacje o składkach na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, o wypłaconych świadczeniach oraz o przerwach w opłacaniu składek. Pamiętajmy o tym, że od 1 stycznia ubiegłego roku obowiązują nowe wzory informacji rocznej i informacji miesięcznej dla osoby ubezpieczonej. Oznacza to, że od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe informacje miesięczne, a za rok 2019 po raz pierwszy należy wykorzystać nowy wzór.

czytaj więcej »

 Płatnicy składek, którzy zatrudniają osoby pobierające emeryturę lub rentę mają, obowiązek złożyć w ZUS zaświadczenia o uzyskanych przez nich oskładkowanych dochodach w poprzednim roku. Dochody osiągnięte w 2019 roku trzeba więc wykazać w terminie do 2 marca 2020 r. Co prawda ustawowy graniczny termin to ostatni dzień lutego, ale w 2020 roku ten dzień przypada w sobotę, więc zaświadczenie można jeszcze złożyć 2 marca, czyli w najbliższym dniu roboczym. Zaświadczenie pozwoli ustalić, czy świadczenie emerytalne/rentowe było słusznie pobierane w pełnej wysokości czy powinno ulec zmniejszeniu albo wstrzymaniu ze względu na przekroczenie ustawowych limitów.

czytaj więcej »

W bieżącym kolejne grupy płatników składek zostały objęte zostanie <a >przepisami ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych. Oznacza to dla nich konkretne obowiązki i zadania, m.in. wobec pracowników.

czytaj więcej »

Kontrole ZUS w zakresie prawidłowości i rzetelności obliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wykazują wiele nieprawidłowości z tym związanych. W protokołach ZUS często zostaje stwierdzone, że płatnicy składek – pracodawcy (zleceniodawcy) niewłaściwie naliczają składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne bądź nie naliczają ich wcale, choć w określonych przypadkach powinni. W wielu przypadkach sprawy te znajdują swój finał w sądzie, dlatego warto sprawdzić najnowsze rozstrzygnięcia sądów pracy i ubezpieczeń społecznych.

czytaj więcej »

Pytanie: Jestem członkiem zarządu sp. z o.o. i z tego tytułu odprowadzane są składki na ubezpieczenia do ZUS. Czy jeżeli teraz „otworzę” spółkę komandytową, to będę mogła skorzystać z preferencyjnych składek ZUS? Jakie składki powinnam opłacać?

czytaj więcej »

Pytanie: W przypadku dwóch pracowników popełniliśmy błąd przy ustalaniu podstawy wymiaru składek, a konkretnie wypłaconego im wynagrodzenia prowizyjnego. Jak to skorygować?

czytaj więcej »

Pytanie: Jako przedsiębiorca podlegający wpisowi do CEIDG zatrudnię na umowę o pracę swoją żonę, z którą prowadzę wspólne gospodarstwo domowe. Zamierzam co miesiąc wypłacać jej oprócz płacy zasadniczej premię za wykonaną pracę. Czy od takiego składnika pensji stanowiącego przychód ze stosunku pracy będę musiał odprowadzać składki na ubezpieczenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Zgodnie z obowiązującym w firmie regulaminem wynagradzania pensje pracowników fizycznych wypłacane są do 10. dnia następnego miesiąca. Dwoje z nich wykonuje pracę szczególną, w związku z czym opłacane są za nich składki na FEP. Kiedy i od jakiej podstawy naliczyć wspomniane składki, jeżeli osoby te zakończą wykonywanie tego rodzaju prac w trakcie miesiąca?

czytaj więcej »

Pytanie: W trakcie miesiąca ulegnie rozwiązaniu umowa o pracę z pracownikiem pobierającym ryczałt na jazdy lokalne. Jak ustalić kwotę ryczałtu, która w tym miesiącu będzie mogła być wyłączona z podstawy wymiaru składek?

czytaj więcej »

Pytanie: Na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego zatrudniamy pracownicę młodocianą. Wystąpiła ona z wnioskiem o przyznanie zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorą matką. Czy świadczenie to możemy wypłacić, a jeżeli tak, to jak ustalić podstawę jego wymiaru i samą kwotę do wypłaty?

czytaj więcej »

Pytanie: W firmie wprowadzony został nowy składnik wynagrodzeń, tj. premia miesięczna. Czy w takiej sytuacji powinniśmy przeliczyć wypłacone pracownikom świadczenia chorobowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Muszę zrobić korektę imiennego raportu miesięcznego ZUS RCA za lipiec 2019 r. Za lipiec 2019 r. robiłam już korektę deklaracji rozliczeniowej. Wysłałam do ZUS deklarację o numerze 02.07.2019. Teraz muszę zrobić korektę raportu i deklaracji i wysłać te dokumenty z numerem 03.07.2019. Jeśli próbuję to zrobić na podstawie dokumentów o numerze 02, to mam tylko ZUS DRA. W jaki sposób sobie z tym poradzić i z czego mogą wynikać moje problemy?

czytaj więcej »

Pytanie: W związku z zakwestionowaniem w czasie kontroli dla jednej z osób umów o dzieło na rzecz umów zlecenia muszę przygotować korektę dokumentów rozliczeniowych za kilka miesięcy 2017 r. Wysłałam już za tę osobę pierwszy dokument ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 0 0. Będą jeszcze kolejne, ponieważ praca była wykonywana z przerwami (pierwsza umowa od 01.02.2017 r. do 31.03.2017 r.; druga od 01.05.2017 r. do 31.05.2017 r.; trzecia od 01.07.2017 r. do 31.08.2017 r.; czwarta od 01.10.2017 r. do 30.11.2017 r.). Przygotowałam też już część korekt ZUS DRA i raportów ZUS RCA. Nie wysłałam ich jednak, ponieważ chcę wysłać je wszystkie razem. Teraz zrobiłam dokumenty za październik 2019 r. i pojawił się błąd krytyczny informujący o braku raportu za ubezpieczonego, za którego muszę zrobić korekty za 2017 r. Osoba ta nie pracuje już u nas, ponieważ wykonywała tylko prace w 2017 r. Co mam zrobić, aby wysłać bieżące dokumenty rozliczeniowe? Błąd krytyczny uniemożliwia mi to.

czytaj więcej »