WYDANIE ONLINE

Pracownicy korzystający z urlopów otrzymują różnego rodzaju dofinansowania do wypoczynku. Niektóre z tych dopłat są całkowicie zwolnione ze składek, inne podlegają oskładkowaniu w części. Są też takie, które nie korzystają z wyłączeń składkowych w ogóle. Aby świadczenia były wolne od składek, muszą być spełnione określone warunki.

czytaj więcej »

Zmiana rodzaju urlopu, z którego korzysta pracownik – z macierzyńskiego lub rodzicielskiego na wychowawczy – skutkuje wieloma zmian w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. W jej wyniku nastąpi rozszerzenie zakresu ubezpieczeń, którymi objęta jest dana osoba, zmieni się tytuł do nich oraz podstawa wymiaru składek, a w niektórych sytuacjach – także płatnik składek. O wszystkich tych zmianach trzeba poinformować ZUS za pomocą imiennych raportów miesięcznych wypełnionych w odpowiedni sposób.

czytaj więcej »

Komplety rozliczeniowe pobrane z ZUS są to dokumenty rozliczeniowe przekazane przez płatnik do ZUS (bądź sporządzone z urzędu przez ZUS), które zostały przetworzone i zapisane na jego koncie w ZUS. Należy pamiętać, że komplet pobrany z ZUS zawiera pozycje imiennych raportów za wszystkich ubezpieczonych, za których raporty za dany miesiąc były sporządzone i przekazane do ZUS (oraz przetworzone i zapisane na koncie płatnika), z uwzględnieniem pierwszorazowego kompletu dokumentów rozliczeniowych oraz kompletów korygujących (w tym sporządzonych przez ZUS). Komplety rozliczeniowe pobrane z ZUS służą do weryfikacji dokumentów i wyliczania deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA podczas tworzenia dokumentów korygujących. Sprawdźmy, jak poradzić sobie z tworzeniem dokumentów na podstawie kompletów pobranych z ZUS.

czytaj więcej »

Osoby w wieku do 26 lat, które są zatrudnione na podstawie stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej lub umów zlecenia, od 1 sierpnia zostały objęte zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych.

czytaj więcej »

Obniżenie o 1% stawki podatku dochodowego od osób fizycznych oraz co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników przewiduje rządowy projekt zmiany ustawy o PIT, który pod koniec lipca trafił do Sejmu. Wejście w życie nowych przepisów planowane jest na październik tego roku.

czytaj więcej »

Zwolnienie z PIT dla osób poniżej 26. roku życia, które obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r., ma znaczenie w kontekście kosztów wpłaty na pracownicze plany kapitałowe (PPK) dokonywanej przez pracodawcę.

czytaj więcej »

ZUS modyfikuje treść powiadomień przekazywanych pracodawcom w formie SMS dotyczących wystawiania zwolnień lekarskich. Wynika to z obostrzeń związanych z ochroną danych osobowych.

czytaj więcej »

Pytanie: Bank organizuje szkolenie dla członków rady nadzorczej. 50% szkolenia jest dofinansowane z kosztów banku, a 50% szkolenia członek rady nadzorczej finansuje sam. Kwotę dofinansowania dopiszemy członkowi rady nadzorczej jako przychód, naliczymy składki ZUS oraz podatek, które członek RN wpłaci przed szkoleniem. Czy koszty pracodawcy (składkę emerytalno-rentową) powinien również zapłacić członek rady nadzorczej czy pracodawca?

czytaj więcej »

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, w jaki sposób należy rozliczyć nadpłacone składki w związku z przekroczeniem przez pracownika kwoty rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek w 2019 roku. W jaki sposób rozliczyć się z nadpłaty z pracownikiem?

czytaj więcej »

Pytanie: Wysyłamy dwóch pracowników do pracy na Węgry. Zakładamy, że prawdopodobnie czas pracy za granicą będzie dłuższy niż pół roku. Pracodawca jednak chce uznać to za podróż służbową i wypłacać diety. Mam pytanie, czy zasadne będzie traktowanie pracownika spędzającego 75% czasu na Węgrzech przez ponad pół roku jako pracownika w podróży służbowej? Czy ZUS nie oskładkuje tych diet?

czytaj więcej »

Pytanie: Od 1 do 16 sierpnia zatrudniamy osobę na umowę zlecenia (student, 22 lata) z kwotą brutto 1.750 zł. Jak rozliczyć tę osobę na liście płac oraz jakie dokumenty wysłać do ZUS i do urzędu skarbowego? Czy zgodnie z nowymi przepisami jesteśmy zwolnieni z opodatkowania tego wynagrodzenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Jak wiadomo, od 1 sierpnia 2019 r. zaczęła obowiązywać nowa ulga, tzw. zerowy PIT. Czy wprowadza ona jakieś zmiany w zakresie wyliczania składki zdrowotnej? Chodzi mi przede wszystkim o sytuacje, w których przychód z umowy o pracę jest stosunkowo niski.

czytaj więcej »

Pytanie: Z jednym z naszych pracowników podpisaliśmy umowę zlecenia w okresie od 1 kwietnia do 31 maja 2019 r. Wynagrodzenie z tytułu tej umowy wypłacamy do 20. dnia każdego miesiąca. 5 sierpnia wpłynęło do nas zwolnienie lekarskie od 5 do 9 sierpnia.  Czy ustalając podstawę świadczenia chorobowego, uwzględniamy również wynagrodzenie z umowy zlecenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik, który jest zatrudniony na umowę o pracę na pełny etat z wynagrodzeniem nieprzekraczającym 130% średniej krajowej, prowadzi w domu działalność gospodarczą od 2008 r.  Cały czas opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy może starać się o rentę rodzinną po żonie?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w przypadku gdy pracownik cały miesiąc przebywa np. na zwolnieniu lekarskim, do imiennego raportu miesięcznego ZUS RSA należy dołączyć zerowy imienny raport miesięczny ZUS RCA? 

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w sytuacji gdy pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym dłużej niż miesiąc, cały okres tego urlopu można wykazać w jednym raporcie ZUS RSA?

czytaj więcej »