WYDANIE ONLINE

Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną, z tytułu której osoby ją wykonujące podlegają ubezpieczeniom społecznym. W zależności od tego, czy jest ona jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych, czy jest wykonywana również dla pracodawcy, z którym zleceniobiorca ma już zawartą umowę o pracę, ubezpieczenia te są obowiązkowe bądź dobrowolne. W przypadku gdy tytułem do ubezpieczenia chorobowego jest wyłącznie umowa zlecenia, zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Dobrowolne jest dla niego ubezpieczenie chorobowe. Jeżeli tytułem do ubezpieczenia chorobowego jest umowa zlecenia zawarta z własnym pracodawcą, to obowiązkowe są wszystkie ubezpieczenia – emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe. W każdym z tych przypadków inne są zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, dalej nazywanych zasiłkami. Należą do nich zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński i zasiłek opiekuńczy.

czytaj więcej »

Z dniem 5 września 2017 roku zmianie uległ dotychczasowy dokument Z-15 wypełniamy w celu potwierdzenia zasadności wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8, chorym dzieckiem do lat 14, chorym dzieckiem powyżej 14. roku życia lub innym członkiem rodziny. Od tego dnia pracownik ubiegający się o wypłatę powyższego świadczenia wypełnia dwa odrębne dokumenty, tj. Z-15 A – z tytułu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 oraz chorym dzieckiem do lat 14 oraz Z-15 B z tytułu opieki nad chorym dzieckiem powyżej lat 14 lub innym członkiem rodziny. Sprawdźmy, co możemy podpowiedzieć pracownikowi, który będzie musiał wypełniać te dokumenty.

czytaj więcej »

Pytanie: Otrzymaliśmy z ZUS zawiadomienie o planowanej kontroli. Czy z uwagi na to, że pracownik zajmujący się rozliczeniami z ZUS przebywa na długotrwałym zwolnieniu powypadkowym, możemy wnioskować o zmianę jej terminu?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik przedłożył nam wydruk e-zwolnienia. W związku z tym, że nie jesteśmy uprawnieni do wypłaty świadczeń chorobowych, płatnikiem zasiłku chorobowego będzie ZUS. Czy nadal mamy obowiązek wypełnienia druku ZUS Z-3 oraz czy powinniśmy przekazać wydruk do ZUS w celu podjęcia przez ten organ wypłaty zasiłku?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik, który osiągnął roczną kwotę graniczną składek emerytalno-rentowych, otrzymał zwolnienie lekarskie, z tytułu którego przysługiwać będzie mu zasiłek chorobowy. Jak ustalić podstawę zasiłku w przedstawionej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie:  Dla jednego z pracowników muszę skorygować raport ZUS RCA. W raporcie przekazanym do ZUS podstawa wymiaru składek jest zawyżona. W programie Płatnik utworzyłam imienny raport korygujący – weryfikacja raportu nie wykazała błędu. Po dołączeniu dokumentów korygujących (ZUS DRA i ZUS RCA) do zestawu i po jego zweryfikowaniu pojawiło się kilka błędów informujących, że podstawa wymiaru składek różni się od  podstawy z poprzedniego kompletu. Dlaczego te błędy się pojawiły?

czytaj więcej »