WYDANIE ONLINE

Z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, chorobą zawodową, wypadkiem w drodze do lub z pracy pracownikom przysługują określone świadczenia pieniężne. Wypłacane są one nie tylko z ubezpieczenia wypadkowego, ale również z ubezpieczenia chorobowego, a także ze środków własnych pracodawcy. Okres pobierania niektórych z nich musi być wykazywany w raportach miesięcznych, których zakres oraz zasady wypełniania uzależnione są od rodzaju otrzymywanego świadczenia, jak również od tego, kto jest jego płatnikiem.

czytaj więcej »

Pytanie: W okresie letnim chcemy wydawać pracownikom biurowym wodę mineralną w ilości dwóch półlitrowych butelek dziennie na osobę. Czy tego typu świadczenie powinniśmy oskładkować?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik porzucił pracę w trakcie miesiąca. Jak powinniśmy ustalić podstawę wymiaru składek oraz w jaki sposób wykazać to w drukach przesyłanych dla ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: W lutym 2017 roku wypłaciliśmy zaniżoną kwotę zasiłku. W marcu zleceniobiorca również otrzymał zasiłek. Kwotę wyrównania doliczyliśmy do bieżącego zasiłku. W jaki sposób wykazać wyrównanie w raportach ZUS? Co oznacza sformułowanie, że od wyrównania wynagrodzenia chorobowego powinna być opłacona składka zdrowotna, dlatego kwotę wyrównania świadczenia chorobowego pracodawca powinien doliczyć do podstawy wymiaru składki ubezpieczenia zdrowotnego w raporcie ZUS RCA?

czytaj więcej »