Podstawa wymiaru zasiłku w 2024 r. – 11 przykładów

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom jest jednym z najważniejszych obowiązków osób zajmujących się prowadzeniem w firmie rozliczeń z ZUS. Dotyczy to zarówno  płatników, którzy są zobowiązani do wypłacania świadczeń chorobowych, jak i tych, którzy świadczeń nie wypłacają. Płatnikiem jest wtedy ZUS. I jedni, i drudzy ustalają prawo oraz podstawę wymiaru, a potem kwotę należnego świadczenia. Aby obliczyć podstawę wymiaru, najpierw ustalamy, z jakiego okresu bierzemy wynagrodzenie, potem decydujemy na podstawie przepisów ustawy chorobowej, które składniki wynagrodzenia musimy wliczyć, a które pomijamy oraz na jakich zasadach. Sprawdź, jak ustalać podstawę wymiaru zasiłku w 2024 r.

Wspólnik dwuosobowej spółki z o. o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym

Większościowy (dominujący) wspólnik dwuosobowej spółki z o. o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym

Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99% udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 21 lutego 2024 r. (sygn. akt III UZP 8/23). Uchwała Sądu Najwyższego spowoduje, że ZUS zmieni swoje stanowisko i nie będzie prowadził postępowań, których celem było objęcie ubezpieczeniami społecznymi wspólników spółki z o.o., którzy posiadali znaczny udział w spółce, ale nie byli jedynymi wspólnikami.

Zaprzestanie wypłaty nagrody z zysku – czy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku

Pytanie: Pracownica (38 lat) otrzymała zwolnienie lekarskie z powodu choroby od 25 stycznia do 2 lutego 2024 r. i jest to jej pierwsza choroba w tym roku. W umowie o pracę pracownica ma przyznane stałe miesięczne wynagrodzenie, nagrodę z zysku i premię miesięczną. Nagroda z zysku była wypłacana raz do roku, na początku stycznia za poprzedni rok kalendarzowy. W styczniu 2024 r. za rok 2023 została wypłacona po raz ostatni, ponieważ pracodawca 29 grudnia 2023 r. podjął decyzję, że od 1 stycznia 2024 r. nie będzie ona już wypłacana w następnych latach. Natomiast zamiast premii miesięcznej, od 1 stycznia 2024 r., pracownikom będzie wypłacana premia kwartalna. Zarówno do nagrody z zysku, jak i premii miesięcznej, a teraz kwartalnej, pracownicy nie zachowują prawa za okresy pobierania wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków. Jaki wpływ na podstawę wymiaru tych świadczeń ma decyzja pracodawcy i jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby pracownicy za chorobę w styczniu i lutym 2024 r.?

Wypłata trzynastki – czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku i wypłacić wyrównanie

Pytanie: Pracownica w 2022 r. przybywała na urlopie rodzicielskim i wychowawczym. Powróciła do pracy w maju 2023 r. W styczniu 2024 r. przebywała na zwolnieniu chorobowym. Czy do podstawy wynagrodzenia chorobowego należało uzupełnić dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2022 rok? Pracownica nabyła prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego (mimo że fizycznie wypłaty nie otrzymała – urlop rodzicielski i wychowawczy). Czy należy uzupełnić podstawę trzynastki, którą następnie należy uwzględnić w podstawie wynagrodzenia chorobowego?

Wynagrodzenie akordowe plus nadgodziny i wynagrodzenie z umowy zlecenia – jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Pytanie: Pracownica zatrudniona od 16 sierpnia 2023 r. otrzymała zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorym dzieckiem na okres od 14 do 27 lutego 2024 r. Pracownica otrzymuje wynagrodzenie w ramach pracy w systemie akordowym, a ponadto za nadgodziny i z dodatkowo zawartej umowy zlecenia na okres od 1 listopada 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. W okresie od października do grudnia 2023 r. miała nadgodziny, a w październiku 2023 r. przez 9 dni korzystała z urlopu bezpłatnego. Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego przysługującego pracownicy w lutym 2024 r. – z uwzględnieniem wynagrodzenia za nadgodziny i wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, czy bez? Jak uzupełniać wynagrodzenie za nadgodziny?  

Trzynastka pracownicy na urlopie macierzyńskim w wysokości 0 zł – czy podlega uzupełnieniu w podstawie wymiaru zasiłku.

Pytanie: Pracownica od października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. pobierała najpierw zasiłek chorobowy (kod B), a następnie zasiłek macierzyński. Jest osobą uprawnioną do nagrody rocznej. Wysokość nagrody rocznej za 2023 r. wynosi 0 zł. Problem dotyczy dopełnienia nagrody rocznej za 2023 r. Prosiłabym o wyjaśnienie, jak sobie z tym poradzić.

Świadczenia zasądzone przez sąd – czy należne są składki ZUS i podatek

Pytanie: Pracownicy założyli nam sprawę w sądzie o nierówne traktowanie i domagają się wyrównania wynagrodzenia oraz zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę. Czy od zadośćuczynienia z tego tytułu należy potrącić składki ZUS oraz podatek?

Rozpoczęcie urlopu rodzicielskiego – jak wykazać w dokumentach do ZUS

Pytanie: Pracownik wystąpił z wnioskiem o udzielenie 9-tygodniowego urlopu rodzicielskiego, przy czym chce go rozpocząć nie z początkiem miesiąca, a w jego trakcie. Jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc, jeżeli osoba ta otrzymuje stałe wynagrodzenie zasadnicze oraz naliczany od niego dodatek stażowy? Jakie złożyć dokumenty rozliczeniowe za wspomniany miesiąc?

Podwyższone koszty uzyskania przychodu dla pracownika zdalnego – czy można zastosować

Pytanie: Pracownica mieszka w Rzeszowie, a siedziba firmy mieści się w Krakowie. Pracownica swoje obowiązki wykonuje zdalnie. Do siedziby pracodawcy będzie się udawała np. raz na kwartał. Czy możemy stosować podwyższone kup, zgodnie z wnioskiem pracownicy o podwyższone kup?