AUS 304

Podstawa wymiaru zasiłku w 2024 r. – 11 przykładów

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom jest jednym z najważniejszych obowiązków osób zajmujących się prowadzeniem w firmie rozliczeń z ZUS. Dotyczy to zarówno  płatników, którzy są zobowiązani do wypłacania świadczeń chorobowych, jak i tych, którzy świadczeń nie wypłacają. Płatnikiem jest wtedy ZUS. I jedni, i drudzy ustalają prawo oraz podstawę wymiaru, a potem kwotę należnego świadczenia. Aby obliczyć podstawę wymiaru, najpierw ustalamy, z jakiego okresu bierzemy wynagrodzenie, potem decydujemy na podstawie przepisów ustawy chorobowej, które składniki wynagrodzenia musimy wliczyć, a które pomijamy oraz na jakich zasadach. Sprawdź, jak ustalać podstawę wymiaru zasiłku w 2024 r.

Wspólnik dwuosobowej spółki z o. o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym

Większościowy (dominujący) wspólnik dwuosobowej spółki z o. o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym

Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99% udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 21 lutego 2024 r. (sygn. akt III UZP 8/23). Uchwała Sądu Najwyższego spowoduje, że ZUS zmieni swoje stanowisko i nie będzie prowadził postępowań, których celem było objęcie ubezpieczeniami społecznymi wspólników spółki z o.o., którzy posiadali znaczny udział w spółce, ale nie byli jedynymi wspólnikami.

AUS 302

Zaświadczenie o zarobkach emerytów i rencistów

Zaświadczenie o dochodach emerytów i rencistów do końca lutego

Do końca lutego część płatników składek powinna przekazać do ZUS zaświadczenie o dochodach osiągniętych w 2023 r. przez zarobkujących u nich emerytów i rencistów. Przygotowując ten dokument, warto poznać zasady wykazywania poszczególnych dochodów, tym bardziej że różnią się od tych obowiązujących przy wypełnianiu innego zaświadczenia wystawianego przez płatników, a mianowicie ZUS ERP-7. Sytuację komplikuje fakt, że w informacji rocznej wykazuje się niektóre wypłaty, mimo że nie odprowadzono od nich składek, a niektóre pomija się, mimo że były nimi objęte. W razie popełnienia błędu na płatniku może spoczywać obowiązek zwrotu nadpłaconego świadczenia lub wyrównania świadczenia zaniżonego.

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy w 2024 r. z uwzględnieniem zapowiadanych zmian korzystnych dla pracodawców i pracowników

Przejęcie finansowania zasiłków przez ZUS to jedna z zapowiadanych przez rząd zmian przepisów. Oznaczałaby ona likwidację wynagrodzenia za czas choroby. Wtedy od pierwszego dnia niezdolności do pracy pracownik miałby prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków ZUS. Nie znając projektu, możemy założyć, że zmiana dotyczyłaby jedynie likwidacji wynagrodzenia za czas choroby, natomiast sam zasiłek wypłacałby pracodawca (rozliczając go w ciężar składek) albo ZUS. Taka zmiana byłaby korzystna dla każdego z pracodawców, bo nie ponosiliby oni kosztów wypłaty wynagrodzenia za czas choroby. Z zapowiedzi rządu ze stycznia 2024 r. wynika, że zmiany te miałaby obowiązywać od 2025 roku. Do tego czasu obowiązują dotychczasowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego.

AAUS 303

Pracownik choruje – kiedy to będzie ten sam okres zasiłkowy

Okres wypłaty zasiłku chorobowego (okres zasiłkowy) może być określony zarówno jednym, jak i wieloma zwolnieniami lekarskimi. Może trwać nieprzerwanie albo z występującymi przerwami.  Mimo że ustawowe zasady dotyczące zliczania poszczególnych okresów choroby i okresów niemożności wykonywania pracy do jednego okresu zasiłkowego są czytelne, to praktyka wskazuje również na przypadki szczególne, które wymagają doprecyzowania. Warto wspomnieć choćby, że o zaliczeniu okresu choroby do okresu zasiłkowego nie zawsze decyduje samo zaświadczenie lekarskie, lecz np. opinia lekarza leczącego. Albo okoliczności powodujące, że niektórych okresów orzeczonej niezdolności do pracy nie należy zaliczać do okresu zasiłkowego, natomiast wliczać takie, za które nie przysługuje wypłata zasiłku chorobowego. W okresie zasiłkowym należy uwzględniać nie tylko niezdolności do pracy, za które przysługuje zasiłek chorobowy, lecz także okresy wynagrodzenia za czas choroby wypłacane pracownikom na podstawie art. 92 kp. Ważne, aby znać nie tylko ogólne zasady zliczania okresu zasiłkowego, ale również rozwiązania przypadków szczególnych. Trzeba pamiętać o dokumentach przekazywanych do ZUS w celu realizacji wypłaty zasiłku za okres po ustaniu zatrudnienia.

AUS 301

Początek roku w rozliczeniach z ZUS

Początek 2024 roku w rozliczeniach z ZUS – o czym powinni pamiętać pracodawcy

1 stycznia 2024 r. zmianie uległo wiele wskaźników związanych ze składkami na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany te mogły wpłynąć na powstanie lub ustanie obowiązku ubezpieczeń przy niektórych zbiegach tytułów, a także spowodować ustanie obowiązku naliczania składek na FP i FS. W I kwartale 2024 r. płatnicy składek muszą również przygotować dodatkowe dokumenty dla ZUS. W interesie samych płatników jest zapoznanie się ze zmianami i ich wprowadzenie w życie oraz złożenie wymaganych dokumentów, w przeciwnym razie w przyszłości czeka ich konieczność przeprowadzenia kłopotliwych korekt.