Nowa ulga dla rodzin 4+ – w jaki sposób będzie rozliczana

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, czy nowa ulga 4+ wprowadzona przez Polski Ład będzie rozliczana  miesięcznie przez pracodawcę, czy pracownik rozliczy się z US w zeznaniu rocznym?
Odpowiedź:

Płatnik będzie zobowiązany do uwzględniania ulgi przy poborze zaliczki na podatek, jeżeli podatnik złoży mu sporządzone na piśmie oświadczenie, że spełnia warunki do stosowania tej nowej preferencji podatkowej.

 

Od przyszłego roku zwolnione z opodatkowania będą przychody podatnika do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł, osiągnięte:

a) ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy,

b) z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy PIT,

c) z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30c albo art. 30ca ustawy PIT albo ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

– który w roku podatkowym w stosunku do co najmniej czworga dzieci, o których mowa w art. 27ea ust. 1 pkt 2 ustawy PIT, wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, lub sprawował funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą, a w przypadku pełnoletnich uczących się dzieci – wykonywał ciążący na nim obowiązek alimentacyjny albo sprawował funkcję rodziny zastępczej, z zastrzeżeniem ust. 39 i 44–48 ustawy PIT.

Płatnik będzie zobligowany do uwzględniania ww. ulgi przy poborze zaliczki na podatek, jeżeli podatnik złoży mu sporządzone na piśmie oświadczenie, że spełnia warunki do stosowania tej nowej preferencji podatkowej.

Oświadczenie ma być składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia i ma zawierać klauzulę następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” (klauzula ta będzie zastępować pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń).

 

Podstawa prawna

Ustawa z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Autor:

Mariusz Pigulski

specjalista w zakresie kadr i płac, ekspert z 20-letnim doświadczeniem