Zawieszenie działalności – co z obowiązkami wobec ZUS

Pytanie: Planuję zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej na ok. 3 miesiące. Czy w tym czasie będę objęty ubezpieczeniami oraz jakie będą moje obowiązki wobec ZUS?

Zaprzestanie wypłaty premii – co z podstawą wymiaru długo chorujących pracowników

Pytanie: W 2019 roku premie roczne wypłaciliśmy w maju. Do podstawy do chorobowego, o ile pracownik nie chorował 3 miesiące, a zachorował maju, była ona już wliczana od maja. W 2020 roku mieliśmy naliczoną premię roczną w maju, ale jej wypłata nastąpiła dopiero w sierpniu. Do podstawy do chorobowego do lipca brana była premia roczna z maja 2019 roku. Od sierpnia wliczaliśmy do podstawy premię wypłaconą w sierpniu 2020 roku. W 2021 roku premia roczna nie będzie w ogóle wypłacana. W związku z tym mam kilka pytań. Od jakiego miesiąca mamy zaprzestać wliczania premii rocznej do podstawy chorobowego? Co w przypadku pracowników chorujących długotrwale, których podstawa jest stara i obejmuje jedną z tych wypłaconych premii rocznych? Czy mamy pomniejszyć podstawę chorobowego o wypłaconą premię za lata ubiegłe, czy czekać na przerwę w chorobie?

Wzrost stopy procentowej składki wypadkowej – problem z deklaracją ZUS DRA

Pytanie: Od 1 kwietnia 2021 r. wzrosła nam stopa procentowa ubezpieczenia wypadkowego. Wynagrodzenia wypłacamy do 10. następnego miesiąca. W związku z tym raport wysyłany do 15 maja będzie zawierał wynagrodzenia z marca 2021 roku. I tu pojawia się problem – jak w takiej sytuacji należało wysłać deklarację?

Wzrost stopy procentowej składki wypadkowej – problem z deklaracją ZUS DRA

Pytanie: Od 1 kwietnia 2021 r. wzrosła nam stopa procentowa ubezpieczenia wypadkowego. Wynagrodzenia wypłacamy do 10. następnego miesiąca. W związku z tym raport wysyłany do 15 maja będzie zawierał wynagrodzenia z marca 2021 roku. I tu pojawia się problem – jak w takiej sytuacji należało wysłać deklarację?

Użyczenie samochodu służbowego do przejazdu prywatnego – czy będzie miało wpływ na składki

Pytanie: Pracownik wystąpił z wnioskiem o umożliwienie skorzystania z samochodu służbowego, będącego w jego użytkowaniu, do przewiezienia żony na operację do szpitala odległego o kilkaset kilometrów od miejscowości, gdzie znajduje się siedziba firmy. Wniosek ten chcemy zaakceptować. Czy będzie miało to wpływ na rozliczenia składkowe?

Umowa zlecenia – czy na rachunku do tej umowy należy wpisywać kwotę potrąceń PPK

Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, czy na rachunku do umowy zlecenia powinna być wpisana kwota potrąceń PPK? Dodam, że jest to umowa zlecenia z pracownikiem, który jest uczestnikiem programu PPK.

Testy na koronawirusa dla pracowników – co ze składkami i podatkiem

Pytanie: Urząd planuje zlecić firmie zewnętrznej, aby wykonała jego pracownikom testy serologiczne w celu wykrycia przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG metodą ilościową. Czy takie świadczenie podlega wliczeniu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym?

Świadczenia wakacyjne w 2021 roku – 8 praktycznych przykładów dotyczących oskładkowania

Świadczenia socjalne przyznawane pracownikom z tytułu urlopu wypoczynkowego generalnie zwolnione są ze składek do ZUS. Mogą jednak wystąpić sytuacje, w których składki powinny być naliczone – od części, a nawet całości otrzymanych dopłat lub świadczeń. Warto o tym pamiętać przed zbliżającym się sezonem urlopowym.

Ryczałt za sprzęt i łącze internetowe używane do pracy zdalnej – co ze składkami

Pytanie: Pracownik skierowany do pracy zdalnej z uwagi na zagrożenie COVID-19 będzie korzystał z własnego sprzętu komputerowego oraz łącza internetowego. Czy od wypłacanego z tego tytułu ryczałtu powinniśmy naliczać składki?

Pominięcie w ZUS DRA listy płac z bonusami dla pracowników – co z brakującymi składkami

Pytanie: Pensja wypłacona została z przesunięciem do 10. następnego miesiąca. ZUS DRA 02 (pensja za styczeń, wypłacona w lutym) złożona została do 15 marca. Teraz okazało się, że w deklaracji pominęliśmy dodatkową listę płac z bonusami wypłaconymi w lutym. Czy po złożeniu korekty deklaracji różnicę w kwocie należy od razu przekazać do ZUS wraz z odsetkami od 15 marca? I czy tak samo wygląda kwestia podatku do urzędu skarbowego?