Żona pracownika w szpitalu – urlop i zasiłek macierzyński dla pracownika

Pytanie:  Żona pracownika korzysta z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni, od 31 października 2020 r. do 19 marca 2021 r. 8 marca 2021 r. znalazła się w szpitalu i przebywa tam nadal. Pracownik w tym czasie musiał zaopiekować się dzieckiem i wystąpił z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego i wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Czy zasiłek ten mu przysługuje i przez jaki okres? Czy później będzie mógł korzystać z urlopu ojcowskiego i zasiłku z tego tytułu?

Zmiana wymiaru czasu pracy w trakcie miesiąca – jakie dokumenty oraz składki za ten miesiąc

Pytanie:  W trakcie miesiąca pracownikowi zmienimy obowiązujący go wymiar czasu pracy z pełnego etatu na 3/4. Jak taką zmianę wykazać w dokumentach ubezpieczeniowych oraz jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc?

Zgłoszenie danych o pracy szczególnej ZUS ZSWA do 31 marca – 11 praktycznych przykładów

Do 31 marca część pracodawców musi złożyć zgłoszenie ZUS ZSWA za rok ubiegły. Podane w nim informacje będą miały wpływ na przyszłe świadczenia emerytalne pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, dlatego ważne jest, żeby dokument ten był prawidłowo wypełniony.  

Zaliczka potrącona z wynagrodzenia – od jakiej podstawy liczyć składki

Pytanie:  Z najbliższej pensji potrącimy pracownikowi zaliczkę udzieloną na pokrycie kosztów delegacji. Jak należy ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc?

Wypłata nagrody rocznej z opóźnieniem – jaki ma wpływ na podstawę zasiłkową

Pytanie:  Nasza firma wypłaca pracownikom, oprócz wynagrodzenia zasadniczego nagrodę roczną, do której nie zachowują oni prawa za okresy pobierania zasiłków. W związku z COVID-19 mamy obecnie przejściowe kłopoty finansowe i dopiero w drugiej połowie tego roku (prawdopodobnie w sierpniu) będziemy mogli wypłacić pracownikom tę nagrodę przysługującą za 2020 rok. Zawsze wypłata tej nagrody następowała najpóźniej do końca stycznia danego roku za rok poprzedni. Jakie to będzie miało konsekwencje dla obliczania podstawy wymiaru zasiłków dla pracowników?

Wypłacenie trzynastki – czy przeliczać świadczenia chorobowe z ubiegłego roku

Pytanie:  Przymierzamy się do wypłaty trzynastek za rok ubiegły. Czy po dokonaniu wypłaty będziemy musieli przeliczyć świadczenia chorobowe wypłacone w 2020 r. – w tym pracownikom, których dochody przekroczyły roczną kwotę graniczną?

Wprowadzenie jednolitej diety delegacyjnej – czy wpływa na rozliczenia składkowe

Pytanie:  W regulaminie wynagradzania chcielibyśmy wprowadzić zapis mówiący o tym, że z tytułu podróży służbowych pracownikom przysługiwać będzie dieta w wysokości 40 zł za dobę – bez względu na to, czy będzie to podróż krajowa, czy zagraniczna. Czy wpłynie to na rozliczenia składkowe?

Urlop bezpłatny – w jaki sposób wpływa na podstawę zasiłkową

Pytanie:  Pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby w marcu 2021 roku i jest to jego pierwsza niezdolność w tym roku kalendarzowym. W okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru przysługującego mu wynagrodzenia chorobowego, pracownik korzystał przez 4 miesiące z urlopu bezpłatnego. Czy w tym przypadku przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby należy uwzględnić wynagrodzenie określone w umowie o pracę, czy może średnią z ostatnich 12 miesięcy? Jak należy podzielić uzyskane wynagrodzenie: przez 12 czy przez 8 ze względu na korzystanie z urlopu bezpłatnego?

Sfinansowanie zleceniobiorcy kosztu testu na COVID-19 – co ze składkami i podatkiem

Pytanie:  Zleceniobiorcy (opiekunki) naszej firmy, przed wyjazdem na dane zlecenie poddają się testowi na COVID-19. 1: Zleceniobiorcy opłacają test z własnych środków. Na podstawie przesyłanych nam faktur (faktura wystawiona imiennie na opiekunkę) spółka zwraca poniesiony koszt przelewem na rachunek bankowy zleceniobiorcy. Jednocześnie wystawia fakturę na świadczoną usługę klientowi niemieckiemu zawierającą wartość wykonanej usługi wraz z wkalkulowanym kosztem obowiązkowego testu. Czy sfinansowanie zleceniobiorcy kosztu testu powoduje u niego powstanie przychodu podlegającego składkom ZUS i podatkowi? 2: Faktura wystawiona na dane firmy opłacona gotówką przez zleceniobiorcę, pozostałe uzgodnienia jak wyżej. Czy w tym przypadku u zleceniobiorcy (zwrócony koszt) powoduje powstanie przychodu, który podlega składkom ZUS i podatkowi?

Pracownicy w ciąży obniżono wymiar czasu pracy w związku z COVID-19 – jak liczyć podstawę zasiłku chorobowego

Pytanie:  Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownicy będącej w ciąży? Pracownica zatrudniona w firmie od 2018 r. od 30 grudnia 2020 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim (kod B). Pracownica była zatrudniona na pełny etat. Od 11 maja 2020 r. do 21 czerwca 2020 r. pracodawca obniżył wymiar czasu pracy o 20% w związku z ustawą o COVID-19, od 22 czerwca 2020 r. pracownica ponownie pracowała w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy ustalając podstawę zasiłku chorobowego, należy ją ustalić z okresu lipiec 2020 r. – listopad 2020 r.? Czy z okresu grudzień 2019 roku – listopad 2020 roku z wyłączeniem maja i czerwca 2020 roku?