Zlecenie z własną pracownicą korzystającą z urlopu wychowawczego – jakie ubezpieczenia

Pytanie: Z własną pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym chcielibyśmy podpisać umowę zlecenia na okres 2–3 tygodni przypadający w jednym miesiącu kalendarzowym. Jakim ubezpieczeniom będzie wówczas podlegała ta osoba oraz jakie dokumenty będziemy musieli za nią złożyć?

Zgłaszanie umowy o dzieło do ZUS na formularzu RUD – z jaką datą

Pytanie: Mam pytanie o zgłaszanie umów o dzieło na formularzu RUD – czy robimy to z datą zawarcia umowy, czy datą faktycznego wykonywania dzieła? Czy należy zgłaszać obcokrajowców zatrudnionych na umowę o dzieło? Czy należy dokonać wyrejestrowania takich osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło – jeśli tak, na jakim dokumencie? Czy wykonawca musi wypełniać jakiś kwestionariusz, tak jak ma to miejsce w przypadku umów zlecenia? Czy zgłoszenia dokonujemy poprzez Płatnika, czy przez ZUS PUE?

Zawarcie umowy o pracę i rozpoczęcie wykonywania pracy w różnych terminach – kiedy pracownika zgłosić do ZUS

Pytanie: 2 stycznia 2021 r. z pracownikiem zawarto umowę o pracę, która obowiązuje od 18 stycznia 2021 r. Od jakiej daty należy zgłosić do ZUS?

Zasiłki opiekuńcze w 2021 roku – 9 praktycznych przykładów

Ubiegły rok przyniósł zmiany dotyczące zasiłku opiekuńczego, które wynikają one z przepisów dotyczących COVID-19. Najważniejsza dotyczy tego, że poza limitowanym okresem wypłaty zasiłku opiekuńczego w danym roku kalendarzowym (60 dni) w 2020 roku i na początku 2021 roku w związku z pandemią przysługiwał również dodatkowy zasiłek opiekuńczy na zasadach określonych dla opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8, w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszczało dziecko albo w razie choroby niani albo dziennego opiekuna, którzy z powodu koronawirusa nie mogli opiekować się dzieckiem. Pozostałe przepisy dotyczące tego świadczenia nie uległy co prawda zmianie, ale na pewno wymagają przypomnienia, zwłaszcza w kontekście tego dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Zamiana premii kwartalnej na miesięczną – jak uwzględniać ją w podstawie wymiaru

Pytanie: Do 31 grudnia 2020 r. w zakładzie pracy obowiązywała premia kwartalna, która wypłacana jest ostatniego dnia roboczego kwartału oraz pomniejszana za nieobecności w pracy (chorobę). Premię tę przyjmuje się do podstawy chorobowego. Od 1 stycznia 2021 r. nastąpiła zmiana premii – premia będzie miesięczna (wypłacana ostatniego dnia roboczego miesiąca) oraz również pomniejszana za nieobecności. W jaki sposób należy przyjąć premię do podstawy chorobowego, np. za luty 2021 roku? Czy przyjąć 12 miesięcy wstecz? Czy przyjąć 12 miesięcy bez podziału na kwartały i wliczyć te, które zostały wypłacone?

Przeniesienie pracownika do pracy szczególnej na czas określony – co ze składkami na FEP oraz zgłoszeniem ZUS ZSWA

Pytanie: W związku z tym, że kilku kierowców karetek znajduje się na kwarantannie, na ich miejsce chcemy przesunąć innych kierowców posiadających odpowiednie uprawnienia. Czy za te osoby także będziemy musieli opłacać składki na FEP. Jeżeli tak, to jak ustalić podstawę ich wymiaru oraz czy takie kilkunastodniowe zastępstwa powinniśmy wykazać w druku ZUS ZSWA?

Pomoc w związku z COVID-19 z ZFŚS – czy potrzebne są dodatkowe zapisy w regulaminie

Pytanie: Czy w regulaminie ZFŚS możemy zapisać zmiany i dodanie kolejnego paragrafu, tj. jednorazowa bezzwrotna pomoc finansowa: świadczenie rzeczowe, pieniężne. Chcemy przyznać wszystkim czynnym pracownikom pomoc w formie pieniężnej wg kryterium dochodowego, od którego będzie potrącony podatek. I czy w regulaminie mamy napisać, że taka sytuacja jest wywołana epidemią? Czy można przyznawać świadczenia z okazji np. świąt Bożego Narodzenia?

Od lutego tarcza antykryzysowa 7.0 – ponowne świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS

Od 1 lutego 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż mogą skorzystać z ponownego świadczenia postojowego oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS za styczeń 2021 roku albo za grudzień 2020 roku i styczeń 2021 roku. Wnioski można złożyć tylko elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Kwarantanna bezpośrednio po powrocie ze świadczenia rehabilitacyjnego – czy przysługuje zasiłek chorobowy

Pytanie: Chciałbym zapytać o słuszność decyzji ZUS odnośnie odmowy prawa do zasiłku chorobowego za okres od 7 do 12 listopada 2020 r. W okresie od 31 października do 12 listopada 2020 r. przebywałem na kwarantannie i izolacji z tytułu COVID-19. Do 6 listopada przebywałem na zasiłku rehabilitacyjnym, więc zasiłek chorobowy należał mi się od 7 listopada. W związku z tym do ZUS zostały złożone dokumenty Z-3B, ponieważ jestem osobą prowadzącą działalność gospodarczą od 2002 r. i opłacam od tego okresu składki na ubezpieczenie chorobowe. Zwracam się z pytaniem, czy ZUS słusznie odmówił mi prawa do zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to od kiedy nabywam prawo do nowego okresu zasiłkowego?