Zmiany w rozliczeniach z ZUS od 1 stycznia 2021 r. – 12 przykładów i 5 tabel

W 2021 roku płatników składek czeka wiele zmian dotyczących rozliczeń z ZUS. Kolejna grupa podmiotów zostanie objęta obowiązkiem utworzenia PPK, co oznacza, że trzeba wybrać instytucję oraz podpisać z nią odpowiednie umowy. Na to wszystko są wymagane określone terminy. Płatnicy będą również musieli powiadamiać ZUS o zawarciu niektórych umów o dzieło, mimo ich nieoskładkowania. W związku ze zmianą płacy minimalnej trzeba będzie sprawdzić, czy wszystkie osoby wyłączone z ubezpieczeń społecznych w 2020 roku nie powinny być nimi objęte od stycznia 2021 r. 1 stycznia zmieni się także wiele wskaźników istotnych przy naliczaniu składek. Dotyczy to również świadczeń chorobowych.

Zajęcie komornicze z wynagrodzenia i zasiłku – w jaki sposób obliczać

Pytanie: Pracownica, która ma zajęcie komornicze, w tym miesiącu otrzyma wynagrodzenie za pracę, wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy, łącznie brutto 2.894,14 zł w tym zasiłek chorobowy brutto 122,04 zł. Dodatkowo otrzyma jeszcze dwie różne wypłaty w tym miesiącu, łącznie netto otrzyma 1.920,62 (dodatkowe wynagrodzenie za pracę podlegające zajęciom komorniczym). Czy sumuję wszystko do wypłaty netto i potrącam z tego komornika (potrącenie niealimentacyjne) 50%? Czy powinnam zwrócić uwagę, że jest zasiłek chorobowy i z zasiłku obliczyć oddzielnie, a z wynagrodzenia oddzielnie?

Świadczenia świąteczne – jak rozliczać składki ZUS i podatek

Bony towarowe, karty przedpłacone, paczki świąteczne czy zapomogi to świadczenia, które z okazji świąt Bożego Narodzenia pracodawcy przyznają zatrudnionym. Powstaje pytanie, co ze składkami ZUS i podatkiem. Są one tym bardziej uzasadnione, że w 2020 i 2021 roku obowiązują podwyższone limity zwolnienia podatkowego przy świadczeniach z ZFŚS.

Pracownik przedsiębiorca na urlopie ojcowskim – jakie dokumenty rozliczeniowe

Pytanie: Pracownik zatrudniony w naszej firmie na pełny etat w listopadzie przebywał na urlopie ojcowskim, ale zasiłek otrzyma w grudniu. Jakie dokumenty z tytułu urlopu pracodawca powinien złożyć za listopad, a jakie za grudzień? Czy w sytuacji gdy pracownik równocześnie prowadzi działalność gospodarczą, to w tym okresie powinien opłacać za siebie składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne z działalności?

Pracownik na kwarantannie – na jakiej podstawie wypłacić świadczenia chorobowe

Pytanie: Dziecko naszego pracownika miało kontakt z nauczycielką chorą na COVID-19. Zostało wysłane z rodziną na kwarantannę. Na jakiej podstawie mogę wypłacić zasiłek chorobowy, jeżeli nie otrzymali oni decyzji sanepidu?

Od 9 grudnia zmiany w kodach ZUS

Płatnicy składek ZUS muszą pamiętać o zmianie kodów wykorzystywanych przy wypełnianiu dokumentów z zakresu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Nowe wersje formularzy podatkowych za 2020 rok

Płatnicy zatrudniający pracowników, a także współpracujący z osobami na podstawie umów cywilnoprawnych sporządzają deklaracje podatkowe: PIT-4R oraz PIT-8AR, a także informacje podatkowe PIT-11 oraz IFT-1/IFT-1R.

Kilka zleceń w tej samej firmie – jak rozliczać składki i jakie dokumenty przekazywać

Pytanie: Z jedną osobą mamy podpisanych kilka umów zlecenia. W jaki sposób należy opłacać oraz rozliczać składki za osobę, która z tym samym płatnikiem w tym samym czasie wykonuje więcej niż jedną umowę zlecenia? Jakie przekazywać dokumenty do ZUS, gdy jedna z umów się zakończy?

COVID-19 wśród pracowników – zalecenia Głównego Inspektoratu Pracy i Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Jak powinien zachować się pracodawca, którego pracownik zachorował na COVID-19? Czy może albo musi poinformować o tym resztę załogi czy jedynie sanepid? Czy na taką okoliczność powinien przygotować i wdrożyć specjalne procedury? Jak przepisy BHP mają się w takiej sytuacji do ochrony prywatności i danych osobowych zakażonego pracownika?