Zwrot nadpłaconego ryczałtu na jazdy lokalne – czy potrzebna korekta składek

Pytanie: Mimo pobytu na zwolnieniu lekarskim pracownikowi wypłaciliśmy pełny miesięczny ryczałt na jazdy lokalne, od którego nie naliczyliśmy składek. Po zauważeniu błędu pracownik zwrócił nam nadpłaconą kwotę ryczałtu. Jak skorygować składki?

Zmniejszenie etatu o 20% i dodatkowe składniki wynagrodzenia – w jaki sposób ustalić podstawę zasiłkową

Pytanie: W naszej firmie z powodu kryzysu pracownicy mają od 1 kwietnia obniżone wynagrodzenia do 0,8 etatu. Jak obliczyć podstawę do chorobowego, jeżeli etat został obniżony z całego o 20% od 1 kwietnia 2020 r. w związku z panującą obecnie sytuacją, w następujących przypadkach:1. Pracownik korzysta z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko do lat 8 w okresach 16–27 marca, 30 marca – 3 kwietnia, 6–10 kwietnia. Opieka jest wypisania z ww. datami na jednym wniosku. Pracownik pominął dni wolne z grafiku lub weekendy i wpisał tylko te, w które miał być w pracy.2. Choroba pracownika od 1 kwietnia 2020 r., która trwa dalej. 3. Choroba pracownika 30 marca – 10 kwietnia i ponownie opieka od 20 kwietnia.Pracownicy oprócz wynagrodzenia otrzymywali za poprzedni rok trzynastkę wypłaconą w lutym. Niektórzy z nich mieli premie kwartalne wypłacane w następnym kwartale. Czy te dodatkowe składniki należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłków? Jak ustalić podstawę wymiaru w podanych powyżej przypadkach?

Wyrównanie wynagrodzenia chorobowego – jak wykazać je w dokumentach rozliczeniowych

Pytanie:  W wyniku naszego błędu wypłaciliśmy pracownikowi zaniżone wynagrodzenie chorobowe. Obecnie wypłaciliśmy wyrównanie wraz z odsetkami za zwłokę. Jak taką wypłatę wykazać w dokumentach rozliczeniowych?

Wypłata 31 marca, która dotarła na konto 1 kwietnia – co ze składkami i podatkiem

Pytanie: W jaki sposób wykazać w dokumentach podatkowych i składkowych wynagrodzenie, które zostało przesłane przez pracodawcę przelewem 31 marca, ale na koncie pracownika pojawiło się 1 kwietnia. Czy składki i podatek z tych wypłat mam w takiej sytuacji zaliczyć do marca – wypłata w marcu, czy do kwietnia?

Wypadek przy pracy i zatrudnienie w dwóch firmach – jakie świadczenia wypłacać

Pytanie: 52-letni pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu w naszej firmie oraz w wymiarze 1/4 etatu w innej firmie. Od 22 do 30 kwietnia 2020 r. otrzymał on zwolnienie lekarskie z powodu choroby, a przy tym okazało się, że ta niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem przy pracy u tego drugiego pracodawcy. Jest to pierwsza niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby i nie wiemy, czy wypłacać mu wynagrodzenie za czas choroby, czy może zasiłek chorobowy, a jeżeli tak, to z którego ubezpieczenia – chorobowego czy wypadkowego?

Wniosek o dofinansowanie do wynagrodzeń – co z osobami na zasiłkach

Pytanie: Nasza firma będzie ubiegała się o dofinansowanie do wynagrodzeń. Czy do wniosku o dofinansowania z tarczy antykryzysowej należy wpisać osoby na urlopach rodzicielskich, zasiłkach macierzyńskich i chorobowych? Czy też należy je wyłączyć w związku z tym że przy rozliczeniu DRA zasiłki odejmuje się od kwoty wpłaty?

Świadczenie postojowe wypłacane przez ZUS na kolejny okres

Jednym z elementów wsparcia w związku z pandemią koronawirusa jest świadczenie postojowe z ZUS. Świadczenie postojowe przysługuje, gdy w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności, odpowiednio przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą albo przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna. Można z niego skorzystać trzy razy.

Śmierć jednego z bliźniąt – za jaki okres zasiłek macierzyński

Pytanie: Pracownica urodziła 17 kwietnia 2020 r. dwoje dzieci i udzieliliśmy jej urlopu macierzyńskiego na 31 tygodni (217 dni), do 19 listopada 2020 r. Jedno dziecko zmarło 30 kwietnia 2020 r. Za jaki okres w tym przypadku należy wypłacać zasiłek macierzyński?

Przerwa w ubezpieczeniu chorobowym zleceniobiorcy dłuższa niż 30 dni – od kiedy wypłacać zasiłek

Pytanie: Nasza firma zawarła od 14 kwietnia 2020 r. umowę zlecenia na rok z osobą, która była zatrudniona na podstawie umowy o pracę do 31 stycznia 2020 r., a następnie do 31 marca 2020 r. pobierała zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS po ustaniu ubezpieczenia chorobowego. Od 27 kwietnia do 8 maja 2020 r. zleceniobiorca był niezdolny do pracy z powodu choroby. Czy z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, do którego zleceniobiorca zgłosił się od pierwszego dnia zawartej umowy, tj. od 14 kwietnia 2020 r., należy wypłacić zasiłek chorobowy?  

Podwyżka z wyrównaniem dla chorego pracownika – czy uwzględniać w podstawie wynagrodzenia chorobowego

Pytanie: W czasie pobytu pracownika na zwolnieniu lekarskim przyznaliśmy mu podwyżkę z wyrównaniem od początku roku. Czy powinniśmy ją uwzględnić przy liczeniu wynagrodzenia chorobowego przysługującego z tytułu tego zwolnienia?