W 2020 roku kolejni płatnicy muszą utworzyć PPK

W bieżącym kolejne grupy płatników składek zostały objęte zostanie <a >przepisami ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych. Oznacza to dla nich konkretne obowiązki i zadania, m.in. wobec pracowników.

Najnowsze stanowiska sądów w sprawie rozliczeń zaległych składek na ubezpieczenia

Kontrole ZUS w zakresie prawidłowości i rzetelności obliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wykazują wiele nieprawidłowości z tym związanych. W protokołach ZUS często zostaje stwierdzone, że płatnicy składek – pracodawcy (zleceniodawcy) niewłaściwie naliczają składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne bądź nie naliczają ich wcale, choć w określonych przypadkach powinni. W wielu przypadkach sprawy te znajdują swój finał w sądzie, dlatego warto sprawdzić najnowsze rozstrzygnięcia sądów pracy i ubezpieczeń społecznych.

Jakie składki opłacać za członka zarządu sp. z o.o., który zostaje członkiem spółki komandytowej?

Pytanie: Jestem członkiem zarządu sp. z o.o. i z tego tytułu odprowadzane są składki na ubezpieczenia do ZUS. Czy jeżeli teraz „otworzę” spółkę komandytową, to będę mogła skorzystać z preferencyjnych składek ZUS? Jakie składki powinnam opłacać?

Jak ustalić podstawę wymiaru składek na FEP w przypadku zakończenia pracy szczególnej w trakcie miesiąca?

Pytanie: Zgodnie z obowiązującym w firmie regulaminem wynagradzania pensje pracowników fizycznych wypłacane są do 10. dnia następnego miesiąca. Dwoje z nich wykonuje pracę szczególną, w związku z czym opłacane są za nich składki na FEP. Kiedy i od jakiej podstawy naliczyć wspomniane składki, jeżeli osoby te zakończą wykonywanie tego rodzaju prac w trakcie miesiąca?

Jak sobie poradzić z tym, że komplet dokumentów korygujących przygotowano na podstawie dokumentów wysłanych do ZUS, zamiast na podstawie pobranych?

Pytanie: Muszę zrobić korektę imiennego raportu miesięcznego ZUS RCA za lipiec 2019 r. Za lipiec 2019 r. robiłam już korektę deklaracji rozliczeniowej. Wysłałam do ZUS deklarację o numerze 02.07.2019. Teraz muszę zrobić korektę raportu i deklaracji i wysłać te dokumenty z numerem 03.07.2019. Jeśli próbuję to zrobić na podstawie dokumentów o numerze 02, to mam tylko ZUS DRA. W jaki sposób sobie z tym poradzić i z czego mogą wynikać moje problemy?

Jak skorygować nieprawidłową podstawę wymiaru składek liczonych od wynagrodzenia prowizyjnego?

Pytanie: W przypadku dwóch pracowników popełniliśmy błąd przy ustalaniu podstawy wymiaru składek, a konkretnie wypłaconego im wynagrodzenia prowizyjnego. Jak to skorygować?

Jak rozliczyć składki od wypłat za poprzedni rok kalendarzowy? – 15 przykładów rozliczeń

Na początku każdego roku kalendarzowego pracodawcy spotykają się z koniecznością dokonania wypłat przysługujących pracownikom jeszcze za rok ubiegły. Wypłaty te budzą wiele wątpliwości co do zasad ich oskładkowania na poszczególne rodzaje ubezpieczeń, FEP czy też fundusze pozaubezpieczeniowe, w tym wprowadzony 1 stycznia 2019 r. Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Pracodawcy mają także problemy z rozliczaniem wspomnianych wypłat w imiennych raportach miesięcznych, zwłaszcza że od początku 2019 r. obowiązuje nowy dokument, w którym wypłaty za rok ubiegły muszą być wykazywane.

Jak przygotować Informację roczną dla ubezpieczonych za ubiegły rok – ważny obowiązek do 2 marca

Do 2 marca 2020 r. płatnicy składek mają obowiązek przekazać ubezpieczonym, np. pracownikom, zleceniobiorcom, informacje roczne za rok 2019, tzn. informacje o składkach na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, o wypłaconych świadczeniach oraz o przerwach w opłacaniu składek. Pamiętajmy o tym, że od 1 stycznia ubiegłego roku obowiązują nowe wzory informacji rocznej i informacji miesięcznej dla osoby ubezpieczonej. Oznacza to, że od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe informacje miesięczne, a za rok 2019 po raz pierwszy należy wykorzystać nowy wzór.

Czy pracownica młodociana otrzyma zasiłek opiekuńczy?

Pytanie: Na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego zatrudniamy pracownicę młodocianą. Wystąpiła ona z wnioskiem o przyznanie zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorą matką. Czy świadczenie to możemy wypłacić, a jeżeli tak, to jak ustalić podstawę jego wymiaru i samą kwotę do wypłaty?