Z jaką datą wyrejestrować pracownika, któremu skrócono okres wypowiedzenia na jego wniosek?

Pytanie: 15 czerwca przekazaliśmy pracownikowi rozwiązanie umowy o pracę z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, który upływa 30 września. W dniu 22 września kończy on 60 lat i chciałaby złożyć do ZUS wniosek o emeryturę. Poprosił nas o skrócenie okresu wypowiedzenia do 24 września 2018 r. Czy jako pracodawca możemy to zrobić i jaki dokument powinniśmy sporządzić? Czy potem z ubezpieczeń wyrejestrowuję pracownika z dniem 24 września i czy ta data jest datą końca pracy w świadectwie pracy?

Wynagrodzenie wypłacone przez komornika – co ze składkami

Pytanie: Komornik przekazał naszemu byłemu pracownikowi wynagrodzenia za nadgodziny przyznane mu wyrokiem sądowym. Kto powinien odprowadzić składki od tego rodzaju wypłaty – komornik, jako wypłacający, czy my, jako były pracodawca?

Świadczenia delegacyjne oraz ryczałty na jazdy lokalne – kiedy ZUS zakwestionuje zwolnienie ze składek

Mimo że w podstawie wymiaru składek na pracownicze ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne nie uwzględnia się świadczeń oraz wypłat wymienionych w rozporządzeniu składkowym, zdarza się, że w zaleceniach pokontrolnych ZUS nakazuje ich oskładkowanie – w całości lub w części. Tego typu decyzje spowodowane są faktem, że część przychodów wyszczególnionych w rozporządzeniu może być objęta wyłączeniem z podstawy wymiaru składek tylko po spełnieniu pewnych warunków określonych odrębnymi przepisami lub wyłączenie to może dotyczyć tylko konkretnych kwot. W kolejnych numerach będziemy przedstawiać różnego rodzaju świadczenia i wypłaty, które najczęściej budzą zastrzeżenia kontrolujących. Zaczniemy od świadczeń delegacyjnych oraz ryczałtów na jazdy lokalne.

Nieuwzględnienie przerw w pracy szczególnej spowodowanych chorobą – jak skorygować druk ZUS ZSWA

Pytanie: W zgłoszeniu ZUS ZSWA nie uwzględniliśmy okresów przerw w świadczeniu pracy szczególnej spowodowanych pobytem pracowników na zwolnieniu lekarskim. Czy musimy to skorygować, a jeżeli tak, to w jaki sposób?

Jak skorygować nieprawidłowo ustaloną stopę składek wypadkowych?

Pytanie: Od ubiegłego roku zatrudniamy troje zleceniobiorców, których nie uwzględniliśmy w liczbie ubezpieczonych branych pod uwagę przy ustalaniu stopy procentowej składek na ubezpieczenie wypadkowe. Po ich uwzględnieniu średnioroczna liczba ubezpieczonych przekracza 9 osób, co powoduje, że obowiązującą nas wysokość składek powinniśmy ustalać na podstawie rodzaju prowadzonej działalności, a nie przyjmować – tak jak to zrobiliśmy – stopę odpowiadającą 50% najwyższej stawki określonej w rozporządzeniu. Co w tej sytuacji powinniśmy zrobić?

Jak poprawić błąd polegający na podwójnym wyrejestrowaniu pracownika z ubezpieczeń?

Pytanie: Pracownik kadr wyrejestrowywał z ubezpieczeń umowę która trwała do 31 maja 2018 r. najpierw z datą 1 czerwca a następnie jeszcze raz omyłkowo dokonał wyrejestrowania z dniem 13 czerwca. Jak teraz to poprawić? 

Dokształcanie pracownika – jak rozliczać wydatki pracodawcy

Świadczenia na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, które ponosi pracodawca na rzecz pracownika, mogą spełniać warunki do uznania ich za przychód podatkowy, który nie zawsze jednak będzie opodatkowany. Sprawdź, kiedy będzie można skorzystać ze zwolnienia od podatku.

Czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych zleceniobiorców jest zwolnione ze składek?

Pytanie: Części osób wykonujących u nas w firmie umowy zlecenia zamierzamy z naszej inicjatywny sfinansować szkolenia, które rozwiną ich umiejętności oraz usprawnią proces realizowania przez nich zleceń. Czy przyznawane zleceniobiorcom świadczenia w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych korzystają z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

Czy odprowadzać składki od umowy zlecenia ze studentami zagranicznej uczelni?

Pytanie: Działająca w branży informatycznej spółka z o.o. zamierza nawiązać współpracę w ramach umów zlecenia ze studentami i uczniami pobierającymi naukę za granicą. Wspomniane umowy będą wykonywane na terenie Polski. Czy będą one podlegać oskładkowaniu?