Terminy i okresy w świadczeniach chorobowych w 2015 roku

Przepisy ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa i Kodeksu pracy wyznaczają konkretne terminy i oznaczają okresy, istotne przy ustalaniu prawa do świadczeń z tytułu choroby i przy wypłacie tych świadczeń. Pracodawca musi je znać i bezwzględnie o nich pamiętać przy ustalaniu prawa do wynagrodzenia za okres choroby, zasiłków chorobowych lub świadczenia rehabilitacyjnego.

Składki z tytułu pracy na urlopach macierzyńskich i wychowawczych w 2015 roku

Coraz częściej zdarza się, że osoby przebywające na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich lub wychowawczych podejmują w ich trakcie dodatkową pracę. Możliwość podjęcia zatrudnienia w czasie takiego urlopu uzależniona jest od jego rodzaju. Rodzaj urlopu oraz podstawa zarobkowania ma też wpływ na zakres i charakter ubezpieczeń z tytułu dodatkowej pracy podczas urlopu. Te dwa elementy decydują również o rodzaju dokumentów, które należy przekazać do ZUS i sposobie ich wypełniania.

Formularz ZUS IWA do 2 lutego 2015 r.

Do 2 lutego 2015 r. płatnicy składek są zobowiązani przekazać do ZUS formularz ZUS IWA zawierający dane za 2014 r. potrzebne do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Informacje zawarte na tym druku są przekazywane, aby ZUS mógł ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, według której w kolejnym roku składkowym, tj. od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016r.  płatnik będzie opłacał za swoich ubezpieczonych składkę na ubezpieczenie wypadkowe. Nie wszyscy płatnicy ten druk powinni jednak składać.

Do 2 marca informacja roczna za ubezpieczonych za ubiegły rok

Informację roczną za 2014 r. płatnik składek zobowiązany jest przekazać ubezpieczonemu, np. pracownikowi czy zleceniobiorcy w terminie do 2 marca 2015 r. Powinna ona zawierać dane, jakie płatnik wykazał w przekazanych do ZUS imiennych raportach miesięcznych sporządzonych za ubezpieczonego za 2014 r. Płatnik składek przekazuje ubezpieczonemu informację roczną/informację miesięczną na piśmie lub za jego zgodą w formie dokumentu elektronicznego. Ubezpieczeni powinni sprawdzić, czy w dokumentach przekazanych do ZUS płatnik składek wykazał prawidłowe dane, m.in. prawidłowe podstawy wymiaru składek, prawidłowe kwoty składek, czy też właściwe okresy przerw w opłacaniu składek.