PL

Wideo szkolenie: Nowelizacja Polskiego Ładu – zmiany od 1 lipca

Na zmianach, które wejdą w życie od 1 lipca 2022 r. będą korzystać: pracodawcy, przedsiębiorcy, zleceniobiorcy oraz emeryci. Zapraszamy na webinarium eksperta Oskara Sobolewskiego dotyczące nowelizacji Polskiego Ładu od 1 lipca 2022 r. Jakie zmiany weszły w życie w zakresie rozliczania składki zdrowotnej? Czy 12% PIT zneutralizuje skutki składki zdrowotnej? Jakie ulgi będą obowiązywały? Kto będzie mógł odliczyć składkę zdrowotną? Od kiedy PIT 0% i dla kogo?

Nowe zasady naliczania zaliczek

Zmiany w naliczaniu zaliczek PIT – jak stosować rozporządzenie MF

Z dniem 8 stycznia 2022 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministerstwa Finansów w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Na czym polegają wprowadzane nim rozwiązania? Jak naliczać zaliczkę podatkową z uwzględnieniem nowego rozporządzenia? Obejrzyj szkolenie online.

Ulga dla klasy średniej

Ulga dla klasy średniej – jak ją prawidłowo stosować

Od początku 2022 r. przepisami Polskiego Ładu wprowadzono tzw. ulgę dla klasy średniej. Jaki jest cel zastosowania tej ulgi i w jaki sposób należy ją kalkulować? Obejrzyj szkolenie online, w którym poruszone zostały kluczowe zagadnienia związane z zastosowaniem ulgi dla klasy średniej.

Zasiłek dla przedsiębiorcy od 1 stycznia 2022 r.

Zasiłek dla przedsiębiorcy od 1 stycznia 2022 r.

Od 1 stycznia dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie będzie ustawało, gdy składki przedsiębiorca opłaci po terminie lub w niepełnej wysokości. Niezapłacone składki będą należnościami, które płatnik będzie musiał zapłacić. Gdy tego nie zrobi, będą przez ZUS dochodzone. Ubezpieczeniu chorobowemu przedsiębiorca będzie podlegał od dnia złożenia wniosku o objęcie go tym ubezpieczeniem do dnia wyrejestrowania.

Ustalalnie okresu zasiłkowego od 1 stycznia 2022 r. - nowe przepisy

Ustalanie okresu zasiłkowego i nowa podstawa wymiaru zasiłku od 1 stycznia 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. wszystkie niezdolności do pracy w okresie do 60 dni będą zliczane do jednego okresu zasiłkowego bez względu na przyczynę niezdolności do pracy. Bardzo często w firmach zdarza się, że pracownik ma krótką przerwę między dwoma okresami zwolnienia lekarskiego (choćby jednodniową np. na samą wolną niedzielę). Jeżeli w takim przypadku nowe zwolnienie obejmowało inną chorobę, okres zasiłkowy liczony był od nowa. Czyli pracownik zyskiwał kolejny, długi okres, w którym był chroniony przed rozwiązaniem umowy. Od 1 stycznia 2022 r. w przypadku przerw zasadniczo nie będzie już nowego okresu zasiłkowego, a co za tym idzie – przedłużonej ochrony.

Od 1 stycznia 2022 r. krótszy okres zasiłkowy

Krótszy okres zasiłkowy od 1 stycznia 2022 r.

Do 31 grudnia 2021 r. okres zasiłkowy wynosi do 182 dni, a gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni. Ten okres dotyczy zarówno ubezpieczonych chorujących w trakcie zatrudnienia, jak i po zakończeniu pracy. W przypadku gdy ubezpieczony ostatniego dnia pracy zachoruje albo zachoruje w terminie 14 dni po ustaniu zatrudnienia i będzie chorował przez okres co najmniej 30 dni, to okres zasiłkowy jest ustalany na zasadach ogólnych i wynosi 182 dni lub 270 dni. Po zmianie przepisów – od 1 stycznia 2022 r. – okres zostanie skrócony o połowę, czyli do 91 dni. Jeżeli po upływie tego okresu pracownik w dalszym ciągu będzie chory, nie będzie już miał prawa do zasiłku chorobowego.

Kontrola zwolnień lekarskich - zmiany od 2022 r.

Kontrola zwolnień lekarskich – co nowego od 2022 roku

ZUS, a także płatnicy składek zatrudniający co najmniej 20 ubezpieczonych uprawnieni są przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień chorobowych. Jakie są zasady i co zmienia się w zakresie kontroli zwolnień lekarskich od 2022 roku - zobacz materiał wideo.

Zmiany w PIT od 2022 roku

Na jakie zmiany w PIT od 2022 r. powinni przygotować się płatnicy? Jakie zmiany w zakresie opodatkowania PIT planowane są od 2022 r. Co zmieni się w zakresie ulg podatkowych w PIT? Dlaczego zawieranie umów z „obcymi” zleceniobiorcami stanie się od 2022 r. mniej korzystne? Jakie zmiany w zakresie naliczania składki zdrowotnej są planowane? To tylko cześć z pytań, na które poznamy odpowiedzi podczas webinarium.

Wydawanie świadectw pracy, sprostowań i kopii

Co to znaczy, że mamy 7 dni na wydanie świadectwa pracy? Kiedy wydajemy świadectwo pracy i z jaką datą, jeśli zatrudnienie kończy się w sobotę? W jakiej formie wydajemy kopię świadectwa pracy? Jak postąpić, gdy pracownik prosi o kopię świadectwa a w aktach go nie ma lub ma poważne braki? Jak oznaczyć sprostowanie świadectwa pracy? Czy zostawić błędną wersję w aktach?