WYDANIE ONLINE

Na początek 2019 r. przewiduje wprowadzenie znaczących zmian do ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Chodzi m.in. o zapobieganie nieuzasadnionym wypłatom zasiłków i znacznemu uszczupleniu funduszu chorobowego, poprzez wprowadzenie bardziej restrykcyjnych zasad przyznawania zasiłków, w szczególności dla osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu przez krótki okres przed nabyciem prawa do zasiłku i to nie tylko zasiłku chorobowego, ale także pozostałych świadczeń, tj. macierzyńskiego i opiekuńczego. Co ważne uproszczony ma zostać również sposób ustalania okresu zasiłkowego. W tym opracowaniu przedstawimy zasady dotyczące zmian m.in. w zakresie okresu wyczekiwania, ustalania okresu zasiłkowego, wysokości zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu.

czytaj więcej »

Do końca marca 2018 r. pracodawcy opłacający składki na Fundusz Emerytur Pomostowych musieli złożyć druk ZUS ZSWA. Mimo że wypełniają go i składają raz w roku, nadal zdarzają się w nim błędy, które należy skorygować. Zachęcamy do sprawdzenia, jak poprawić błędy, które w ZUS ZSWA wykryje ZUS albo sam płatnik składek.

czytaj więcej »

Umowy cywilnoprawne często zawiera się w takich sytuacjach, w których nie jest niezbędne zawarcie umowy o pracę. Sprawdźmy, jak w tym roku bezbłędnie naliczyć i odprowadzić składki od takich umów, jaką dokumentację przesłać do ZUS za osoby wykonujące umowy zlecenia i o dzieło z własnym lub obcym pracodawcą.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka 21 grudnia, jadąc własnym samochodem do pracy, uległa wypadkowi. Dzień 22 grudnia był dniem wolnym od pracy. Po wypadku trafiła szpitalu, z którego po wykonaniu badań i założeniu szwów wróciła do domu. Nie dostała zwolnienia lekarskiego na ten dzień.  W pracy zastępowały ją koleżanki. W dniu 28 grudnia zgłosiła się do przychodni na zdjęcie szwów i otrzymała zwolnienie lekarskie na okres od 26 grudnia 19 stycznia. Zwolnienie wypłaciłam jako 100% - wypadek w drodze do pracy, ale nie potrąciłam za dzień 21 grudnia jako za nieobecność usprawiedliwioną niepłatną. Ne wiem, czy postąpiłam prawidłowo. Czy może powinnam dokonać korekty i potrącić za ten dzień z wynagrodzenia.  Karta wypadku w drodze do pracy jest sporządzona.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka będąca w ciąży  od 2 lutego przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jej wynagrodzenie składa się z: wynagrodzenia zasadniczego – 2.361 zł, dodatku za wysługę – 10%, dodatku motywacyjnego – 10% (przyznany na okres od października do czerwca 2018 r.) oraz dodatku za wychowawstwo – 10%  (przyznany od września 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r.). Czy będę musiała naliczyć nową podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego po utracie przez pracownicę dodatku motywacyjnego (w lipcu) oraz dodatku za wychowawstwo (we wrześniu).

czytaj więcej »

Pytanie: W lutym wypłaciliśmy trzynastą pensję dla pracownika, który z końcem października odszedł na emeryturę. Za tego pracownika naliczyłam wszystkie koszty, łącznie z ubezpieczeniem zdrowotnym. W momencie eksportu danych do programu Płatnik pojawia się komunikat, że dana osoba nie jest zarejestrowana z kodem pracowniczym. I to prawda, bowiem z chwilą odejścia na emeryturę, wyrejestrowaliśmy ją. Jak w takim razie odprowadzić należne składki za tego pracownika? Czy trzeba na luty zgłosić go do ubezpieczenia z kodem dla emerytów?

czytaj więcej »

Jeżeli świadczenia (korzyści) uzyskiwane przez pracownika z tytułu stosunku pracy, które stanowią jego przychód w rozumieniu ustawy o PIT, wynikają z przepisów układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu regulujących uprawnienie do ich zakupu po cenach niższych niż detaliczne (częściową odpłatność pracownika), to korzystają z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Tym samym należy je wyłączyć z podstawy wymiaru składek na FP i FGŚP. Należy pamiętać, że korzyść uzyskiwana przez pracownika musi przybrać formę niepieniężną – formę zakupu po cenach niższych niż detaliczne artykułu lub usługi. Takie stanowisko potwierdził ZUS w interpretacji ZUS z 3 stycznia 2018 r., WPI/200000/43/1504/2017.

czytaj więcej »

Zakres czynności wykonywanych dla byłego pracodawcy musi być inny, aby nie stracić prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w ulgowej wysokości. Takie stanowisko zajął ZUS w interpretacji z 19 stycznia 2018 r., WPI/200000/43/108/2017.

czytaj więcej »

Rekompensata, którą pracodawca wypłaci pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, ale jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy, będzie zwolniona z oskładkowania. Takie wynika z interpretacji ZUS z 14 lutego 2018 r., DI/100000/43/35/2018.

czytaj więcej »

Nie należy opłacać składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu (prezesowi, wiceprezesowi), który został powołany do pełnienia tej funkcji na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników. Jeżeli członek zarządu dodatkowo ma zawartą umowę zlecenia z tą spółkę, na podstawie której np. wykonuje usługi doradcze, to tylko ta umowa jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Takie stanowisko zajął ZUS w interpretacji z 2 lutego 2018 r., DI/100000/43/1470/2017.

czytaj więcej »

Wątpliwości może budzić kwestia opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za osobę prowadzącą działalność gospodarczą, pobierającą jednocześnie emeryturę, która w ramach tej działalności zawarła umowę o zarządzanie (kontrakt menadżerski). ZUS wypowiedział się ostatnio w tej sprawie i przypomniał, jakie przychody traktuje się za przychody z działalności wykonywanej osobiście. Interpretacja z 2 lutego 2018 r., WPI/200000/43/61/2018.

czytaj więcej »