Ulga dla klasy średniej i nagroda jubileuszowa – jak wyliczyć

Pytanie: Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę w tym samym miesiącu oprócz stałej pensji 4.200 zł otrzyma nagrodę jubileuszową w wysokości 6.000 zł. Nagroda jubileuszowa przysługuje nie częściej niż co 5 lat, jest więc zwolniona z oskładkowania. Pracownik uprawniony będzie do podstawowych kosztów uzyskania przychodu (250 zł) i kwoty zmniejszającej zaliczkę podatkową (425 zł). Nie przystąpił do PPK i nie złoży płatnikowi wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej. Czy do przychodu, od którego zależy stosowanie ulgi dla klasy średniej, należy zaliczać również przychody nieoskładkowane?
Odpowiedź:

Tak, do przychodu należy wliczyć nagrodę jubileuszową.

Ulgę stosuje się do opodatkowanych przychodów, jakie pracownik otrzymuje w związku ze świadczeniem pracy. Wlicza się do niej wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy. Nie uwzględnia się przy jej limicie przychodów zwolnionych od podatku oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Bez znaczenia jest, że dany przychód jest zwolniony od składek na ubezpieczenia społeczne. Takie przychody, gdy są opodatkowane, są uwzględniane przy ustalaniu ulgi dla klasy średniej. W konsekwencji takim przychodem uwzględnianym przy uldze dla klasy średniej jest także nagroda jubileuszowa zwolniona od składek na ubezpieczenia społeczne.

 

 

Na prawo do ulgi dla klasy średniej nie mają natomiast wpływu przychody z umów cywilnoprawnych. Również te otrzymywane od własnego pracodawcy. Ulga dla klasy średniej nie dotyczy także zasiłków chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych, wyrównawczych, świadczenia rehabilitacyjnego.

 

Autor:

Andrzej Radzisław

radca prawny, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych,

wykładowca na szkoleniach z ponad 20-letnim doświadczeniem