PIT-2 a prowadzenie działalności gospodarczej – czy zawieszona firma uprawnia do ulgi

Pytanie: Pracownik prowadzi działalność gospodarczą, ale nie otrzymuje żadnych przychodów i dochodów (ma ją obecnie zawieszoną). Czy pracownik może aktualnie złożyć pracodawcy, u którego jest zatrudniony na etacie, PIT-2, aby skorzystać z ulgi 425 zł miesięcznie? Czy z kolei inny pracownik, który prowadzi działalność gospodarczą czynną, może złożyć obecnie PIT-2 u pracodawcy, żeby skorzystać z odliczenia ulgi 425 zł u pracodawcy? Czy forma opodatkowania działalności gospodarczej ma wpływ na pierwszeństwo, gdzie należy złożyć PIT-2 i zastosować ulgę podatkową z działalności, czy z etatu?
Odpowiedź:

Pracownik, którzy prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych – według skali podatkowej – nie może upoważnić pracodawcy do stosowania kwoty zmniejszającej podatek.

 

 

 


 

Obliczoną przez płatnika zaliczkę na podatek zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie według ustalonego wzoru, w którym stwierdzi, że:

1) nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,

2) nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,

3) nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3,

4) nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

5) ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia.


Oświadczenia o wzorze PIT-2 nie składa się ponownie, jeżeli stan faktyczny wynikający z tego oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie.


Składając PIT-2, pracownik deklaruje, że spełnia wszystkie wymienione w oświadczeniu warunki, łącznie z tym, że nie osiąga dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych według skali podatkowej. To źródło przychodów jest bowiem ważniejsze pod względem odliczania kwoty zmniejszającej podatek w roku podatkowym. Pracownik nie może więc wybrać, przy których zaliczkach – z etatu czy z działalności – będzie stosowana kwota zmniejszająca.

Okres zawieszenia działalności nie jest okolicznością, która zmienia ten stan rzeczy.

 

Autor:

Izabela Nowacka

ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym