Ulga dla seniorów – czy odprawa emerytalna i nagroda jubileuszowa są zwolnione z podatku

Pytanie: Pracownica zatrudniona w naszej firmie, która ma prawo do emerytury, nie pobiera tego świadczenia. Złożyła wniosek o zastosowanie ulgi dla seniora. Pracownicy będzie wypłacana nagroda jubileuszowa. Czy ta nagroda będzie opodatkowana? Czy w sytuacji gdy pracownica będzie odchodzić na emeryturę, odprawa będzie opodatkowana?
Odpowiedź:

Jeżeli osoba spełnia warunki do korzystania ze zwolnienia podatkowego dla seniorów (ulgi dla seniorów), to również odprawa emerytalna oraz nagroda jubileuszowa pozostaną zwolnione z podatku.

 

 

Od 1 stycznia 2022 r. – na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – zwolnione są przychody:

  • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
  • z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 (działalność wykonywana osobiście), oraz
  • z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanych według skali, podatkiem liniowym lub 5% podatkiem od własności intelektualnej albo zryczałtowanym podatkiem dochodowym,

otrzymane przez podatnika po ukończeniu 60. roku życia w przypadku kobiety i 65. roku życia w przypadku mężczyzny, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł, pod warunkiem że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym oraz podatnik, mimo nabycia uprawnienia, nie otrzymuje m.in. emerytury lub renty rodzinnej.

 

 

 

Płatnik przy poborze zaliczki na podatek uwzględnia zwolnienie, jeżeli podatnik złoży płatnikowi sporządzone na piśmie oświadczenie, że spełnia warunki do jego stosowania.


Jeśli pracownik korzysta z takiej ulgi, to takie świadczenia jak nagroda jubileuszowa czy odprawa emerytalna również pozostaną wolne od opodatkowania, jeżeli nie zostanie przekroczony limit kwotowy zwolnienia – 85.528 zł na rok.


Zarówno odprawa, jak i nagroda są przychodami ze stosunku pracy, zgodnie z art. 12 ustawy o PIT. Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:

  • wynagrodzenia zasadnicze,
  • wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
  • różnego rodzaju dodatki,
  • nagrody,
  • ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i 
  • wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Ustawodawca objął zwolnieniem podatkowym przychody z wymienionych źródeł, w tym ze stosunku pracy, bez żadnych wyłączeń.

Autor:

Izabela Nowacka

ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym